Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

Dinamo București Dinamo București
Gol din Penalty
    Fluier final. Steaua - Dinamo 1-1
  • 90+3 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Cosmin Matei, care a lovit mingea după fluierul arbitrului, încercând să tragă de timp
  • 90+2 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Federico Piovaccari, după o cădere în careu, prin care a cerut lovitură de la 11 metri
  • 90 | Cartonaşe Galbene
    Elton primește și el un cartonaș galben, din cauza protestelor
    Sânmărtean încasează un cartonaș galben, pentru un fault la mijlocul terenului
  • 89 | Goluri
    GOOOOL Steaua! Claudiu Keșeru șutează imparabil, la colțul lung și egalează pentru Steaua. E primul gol pentru roș-albaștri al atacantului transferat în această iarnă de la Bastia
  • 87 | Faze meciSteaua București
    Steaua continuă să preseze în jumătatea de teren a oaspeților
  • 86 | Schimbări
    Schimbare la Dinamo: iese căpitanul Grigore - ușor accidentat - și intră Antonio Asanovic
  • 80 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Joel Thomas, care a cerut un avertisment pentru Szukala, după ce a fost faultat de fundașul Stelei
  • 78 | Schimbări
    Schimbare la Dinamo: iese George Țucudean și intră Joel Thomas
  • 77 | Faze meciSteaua București
    Steliștii au revenit în atac și presează în marginea careului dinamovist, însă elevii lui Flavius Stoican se apără organizat și nu lasă spații către poarta lui Bălgrădean
  • 71 | OcaziiSteaua București
    Ocazie pentru Dinamo! Matei își face mingea bine în centru și șutează din afara careului, dar Tătărușanu scoate de la colțul lung
  • 69 | Faze meciSteaua București
    Steaua a pus stăpânire pe joc în ultimele minute, dar Dinamo reușește să blocheze culoarele către poarta lui Bălgrădean. Gazdele au câteva cornere, dar roș-albii reușesc să respingă centrările repetate
  • 65 | Faze meciSteaua București
    Piovaccari dă gol, dar reușita este anulată, pe motiv de ofsaid. Italianul era în afara jocului în momentul în care Keșeru a trimis pe jos un șut din afara careului, pe care Bălgrădean l-a respins înainte
  • 63 | Schimbări
    Ultima schimbare la Steaua: iese Nicolae Stanciu, înlocuit de Claudiu Keșeru
  • 60 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Tănase, care a făcut un fault vital în propria jumătate, oprind un contraatac al roș-albilor
  • 58 | OcaziiSteaua București
    Ocazie de zile mari pentru Dinamo! Țucudean primește în marginea careului, pivotează pe lângă Florin Gardoș, care a căzut la pământ și șutează pe jos, dar Tătărușanu reușește să prindă
  • 57 | Gol din Penalty
    GOOOOL Dinamo! Dragoș Grigore deschide scorul cu emoții. Căpitanul dinamovist a încercat o scăriță din penalty, Tătărușanu i-a ghicit intenția și a apucat să atingă mingea, dar a scăpat-o după linia porții
  • 56 | Penalty-uriSteaua București
    Penalty pentru Dinamo! Tătătrușanu iese hazardat dintre buturi, din cauza unei neînțelegeri cu Szukala și îl doboară pe Țucudean
  • 55 | Faze meciSteaua București
    Tănase șutează de la distanță, dar nu prinde spațiul porții
  • 54 | Schimbări
    Prima schimbare la Dinamo: iese Ionuț Șerban și intră Valentin Lazăr
  • 53 | Cartonaşe Galbene
    Steliano Filip încasează un cartonaș galben, după un fault la mijlocul terenului, prin care a blocat un atac periculos al Stelei
  • 50 | Faze meciSteaua București
    Moment de magie al lui Stanciu la mijlocul terenului. Mijlocașul stelist și-a scos un adversar din joc cu o preluare interesantă și a încercat să îl deschidă pe Piovaccari printr apărătorii dinamoviști, dar Dragoș Grigore a blocat mingea cu un tackling de manual
  • 47 | Faze meciSteaua București
    Chipciu șutează din afara careului, la capătul unei faze luate pe cont propriu, dar mingea e blocată de apărătorii lui Dinamo. Piovaccari încearcă o foarfecă, dar era în ofsaid în momentul șutului lui Chipciu
    A doua modificare la gazde: iese Adi Popa și intră Federico Piovaccari, care va trece "vârf de lance", în locul lui Chipciu, coborât ca mijlocaș dreapta
    Schimbare la Steaua: iese Fernando Varela, înlocuit de Andrei Prepeliță, care îi ia locul în flancul drept al apărării
    Începutul reprizei secunde
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză în Ghencea, acolo unde Steaua și Dinamo se află la egalitate, scor 0-0, în cel de-al 130-lea derby al României disputat în Liga 1
  • 43 | Faze meciSteaua București
    Același Țucudean este lansat excelent în spatele apărării steliste, intră în careu și îl driblează cu noroc pe Gardoș, dar este blocat în momentul șutului de Sânmărtean, venit foarte bine în sprijinul apărării
  • 41 | Faze meciSteaua București
    Țucudean încearcă o foarfecă de efect din marginea careului stelist, însă prinde mingea un pic mai sus decât și-ar fi dorit și trimite cu mult peste poartă
  • 40 | Faze meciSteaua București
    Dragoș Grigore lasă în mod surprinzător să treacă de el o centrare venită de pe stânga atacului stelist, din partea lui Latovlevici, iar mingea ajunge la Chipciu, care pare surprins la această fază și scapă mingea în aut de poartă
  • 37 | Faze meciSteaua București
    Matei intră în careul Stelei și cade, după un duel cu Gardoș și Szukala, dar arbitrul Tudor, care a fost lângă fază, lasă jocul să continue
  • 35 | Faze meciSteaua București
    Adi Popa pătrunde pe dreapta și trimite un șut-centrare din apropierea liniei de fund, însă mingea traversează careul și iese în aut pe cealaltă parte a terenului
  • 33 | OcaziiSteaua București
    Ocazie de zile mari pentru Steaua! Lucian Sânmărtean a avut o execuție de excepție din afara careului, dar nici Bălgrădean nu s-a lăsat mai prejos și a scos în corner cu o intervenție de portar mare
  • 29 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Adi Popa, după un fault în tușă, prin care a oprit un contraatac rapid al dinamoviștilor
  • 29 | OcaziiSteaua București
    Bară pentru Steaua! Tănase a șutat în bara stângă a porții dinamoviste, din șase metri, după o fentă de senzație în mijlocul unui grup de fundași adverși, după un nou corner. Gardoș a continuat cu un șut din unghi, dar apărătorii lui Dinamo au respins și au reușit să îndepărteze pericolul
  • 28 | Faze meciSteaua București
    Steaua presează, iar Chipciu obține un nou corner, după o incursiune pe stânga
  • 18 | OcaziiSteaua București
    O nouă șansă de gol pentru gazde! Bălgrădean iese greșit în marginea careului la o minge aruncată peste apărarea dinamovistă, iar Chipciu este cel care câștigă posesia. Șeptarul stelist întoarce la Adi Popa, dar acesta pierde balonul în careu
    Ocazie pentru Steaua! Tănase pătrunde în careu pe stânga și alege să șuteze la colțul scurt, dar Bălgrădean era bine poziționat și a prins cu siguranță
  • 15 | Faze meciSteaua București
    Sânmărtean a executat periculos o lovitură liberă de pe dreapta, dar Elton a respins în corner, cu capul, din fața lui Varela
  • 10 | Faze meci
    Joc destul de echilibrat în aceste prime 10 minute, poate cu un plus de posesie pentru Steaua, care a apărut mai des și în preajma porții adverse
  • 9 | Faze meciSteaua București
    Atac interesant al Stelei, cu Sânmărtean în rol de servant, dar pasa acestuia, cu exteriorul, e ajunsă rapid de Rotariu, care îi ia fața lui Chipciu în marginea careului
  • 7 | Faze meciSteaua București
    Ocazie pentru Steaua! Bălgrădean are emoții la un corner de pe stânga, dar reușește să respingă în corner centrarea trimisă periculos în careul mic. Sânmărtean a încercat să trimită direct pe poartă
    Dinamoviștii sunt la un pas de autogol, la o deviere a lui Grigore de la colțul scurt, în urma unui corner de pe stânga
  • 3 | Faze meciSteaua București
    Jocul este întrerupt, în aceste momente. Bălgrădean se accidentează la o degajare din colțul careului mic, iar echipa medicală face semn că portarul titular al lui Dinamo nu mai poate continua. Până când staff-ul tehnic va lua o hotărâre în privința schimbării, Bălgrădean va purta pe coapsa dreaptă o fașă elastică
  • 2 | Faze meciSteaua București
    Dinamo trimite primul șut pe poartă. Rotariu este ajuns din urmă, scapă mingea de sub control la 30 de metri , iar Elton încheie faza cu un șut de la distanță, prins de Tătărușanu
    Fluier de start al meciului dintre Steaua și Dinamo, al 130-lea duel direct în Liga 1 dintre cele mai titrate echipe din fotbalul românesc
  • 0 | Faze meci
    Startul partidei se amână. Cele două galerii își afișează coregrafiile, iar arbitrul Alexandru Tudor așteaptă ca fumul torțelor să se împrăștie, iar spiritele să se calmeze
Flavius StoicanDinamo București

VIDEO Steaua-Dinamo 1-1. Campionii au salvat un punct în ultimele minute! Grigore și Keșeru au decis derby-ul

Steaua și Dinamo au încheiat indecis cel de-al 130-lea duel în Liga 1, scor 1-1, într-un meci care a fost transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Deși a scăpat victoria printre degete, fiind egalată în minutul 89, Dinamo a pus capăt seriei de 6 înfrângeri consecutive în fața rivalei de o viață. Cu toate acestea, rămâne fără victorie în fața roș-albaștrilor de aproape 3 ani. Ultimul succes dinamovist în fața Stelei a fost pe 24 aprilie 2011, chiar pe terenul "militarilor", scor 1-0, grație unui gol marcat de Torje (63).

Dinamo a stat bine pe teren și a avut primul șut pe poartă, în al doilea minut de joc, prin Elton, însă campioana a pus rapid stăpânire pe joc. Sânmărtean a fost cel mai periculos om de pe teren în prima repriză, fiind aproape de gol la un corner executat foarte aproape de cadrul porții (7).

Portarul Bălgrădean le-a dat emoții dinamoviștilor, prima dată la accidentarea suferită în minutul 3, la o degajare, apoi la o greșeală care putea să îi coste un gol pe oaspeți, dar Adi Popa a fost blocat în centrul careului (18).

Cristian Tănase a avut cea mai mare ocazie a primei reprize, șutând în bară după o jumătate de oră de joc, în urma unui dribling superb, la capătul unei centrări trimise de Sânmărtean din corner. Mijlocașul venit de la Vaslui în această iarnă l-a pus la grea încercare pe Bălgrădean, cu un șut de toată frumusețea, trimis din afara careului, dar portarul dinamovist nu s-a lăsat mai prejos și a scos în corner cu o intervenție salutară. Țucudean s-a zbătut în avanposturi pentru Dinamo, însă nu a reușit să cadreze o foarfecă din 16 metri (41), apoi a fost blocat în momentul șutului de același Sânmărtean, după ce a trecut cu noroc de Gardoș (43).

Cu două schimbări la pauză pentru Steaua (Piovaccari și Prepeliță în locurile lui Adi Popa și Varela), jocul s-a reluat în repriza secundă, după aceleași coordonate: cu roș-albaștrii în posesie și cu Dinamo apărându-se organizat și încercând să lovească pe contre. Roș-albilor le-a și ieșit și au primit un penalty la 11 minute de la reluare, la faultul clar făcut de Tătărușanu asupra lui Țucudean. Grigore a transformat cu mari emoții, portarul stelist ghicind execuția sa pretențioasă, dar intervenția titularului echipei naționale nu a putut evita golul, acesta scăpând mingea după linia porții (57). După numai un minut, Țucudean a amenințat serios cu un șut din întoarcere, fiind aproape să majoreze avantajul "câinilor", dar Tătărușanu s-a revanșat și a reținut balonul.

Intrarea lui Claudiu Keșeru (63) a fost salvatoare pentru Steaua. La două minute după ce i-a luat locul pe teren lui Nicolae Stanciu, atacantul transferat în acastă iarnă de la Bastia a șutat periculos din afara careului, Bălgrădean a respins în față, doar până la Piovaccari, care a împins mingea în poartă. Reușita nu a fost validată, fiindcă italianul era în ofsaid în momentul execuției lui Keșeru. Steaua a continuat să preseze, cotrolând jocul, dar Dinamo a aglomerat foarte bine zona din jurul careului și a blocat culoarele către propria poartă. Cosmin Matei a încercat să lovească pe contraatac, dar Tătărușanu a scos în lateral, apoi gazdele au revenit în atac.

Keșeru a salvat ziua pentru campioni cu un minut înaintea expirării timpului regulamentar. Ultimul jucător intrat pe teren pentru Steaua a punctat cu un șut cu stângul, din 16 metri, după o preluare scurtă, care nu le-a lăsat timp de reacție fundașilor lui Dinamo și nici portarului Bălgrădean. A fost cel de-al 46-lea rezultat de egalitate din istoria derby-urilor dintre Steaua și Dinamo.

23.247 e numărul exact al spectatorilor prezenți sâmbătă seară la derby-ul Steaua - Dinamo.

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Englezii au dezvăluit ce înseamnă...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Video Barcelona - PSG 1-4. Kylian Mbappe i-a...

mbappe

Exclusiv Șucu și Angelescu i-au decis soarta lui...

Victor Angelescu și Dan Șucu / Foto: Sport Pictures

• FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-UNIVERSITATEA CLUJ, FINALA CUPEI ROMANIEI (24.05.2023)

FOTBAL: Oțelul Galați - ”U” Cluj, ora 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

MEDIA: Digi Sport Special, ora 19:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

MEDIA: Fotbal Club, ora 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• A tennis ball with details of a racquet , shadows and a clay court

TENIS: ATP București, ora 11:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Transformarea Serenei Williams, la 18 luni de la retragere. A anunțat că vrea să intre în alt sport

MIAMI GARDENS, FLORIDA - MARCH 29: Serena Williams tries on daughters extra small Barbi Jacket in VIP suite with Demarri

UEFA a decis: o echipă de tradiție din Europa, suspendată 3 ani din toate competițiile europene!

Football - UEFA Champions League 2016/17 Group Stage Group G FC Porto v Leicester Estadio Do Dragao, Oporto, Portugal - 07 Dec 2016

Foto Ilie Năstase a apărut de mână cu ”cea mai frumoasă femeie din lume”: ”I-a luat trei ani”