Valeriu Iftime, în culmea fericirii după ce FC Botoșani a umilit-o pe FCU Craiova: ”E talismanul nostru”
Screenshot 2024-01-21 173239
Video Bogdan Andone a dezvăluit cum și-a motivat elevii să marcheze de 4 ori în a doua repiză cu FCU Craiova
DAN SUCU RAPID (16)
Foto Imaginile deznădejdii! Dan Șucu, ”împietrit” după golul care i-a adus Rapidului a 4-a înfrângere în play-off

Cartonaşe Roşii
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
  • 90+4 | Final repriza 2
    FINAL! STEAUA REVINE PE LOCUL 1. LA GIURGIU TEMBO A MARCAT PENTRU 3-1!
  • 83 | Schimbări
    Iese Nicușor Stanciu, autorul golului doi al Stelei, intră Latovlevici.
  • 81 | Ocazii
    BARĂ BOTOȘANI! Acsinte centrează de pe stânga, în forță, Batin reia cu capul din poziție dificilă, dar mingea se duce în bara din stânga lui Niță.
  • 73 | Faze meci
    Neluț Roșu șutează de la 30 de metri, peste poarta Stelei.
  • 67 | Cartonaşe Galbene
    Stanciu e și el avertizat pentru un fault în marginea careului.
  • 63 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    BOURCEANU E ELIMINAT! În doar un minut, Bourceanu vede al doilea galben, pentru un fault asupra lui Vașvari. Marius Avram îi arată și cartonașul galben.
  • 62 | Cartonaşe Galbene
    Bourceanu vede și el un avertisment pentru că a executat o lovitură liberă înainte de fluierul arbitrului.
  • 60 | Cartonaşe Galbene
    Danci e avertizat pentru un fault asupra lui Neagu.
  • 58 | Schimbări
    Rusescu iese și e înlocuit cu Bourceanu.
  • 54 | Cartonaşe Roşii
    ROȘU PREPELIȚĂ! La un duel prin alunecare cu Danci, Prepeliță îl lovește direct în față pe jucătorul Botoșaniului. Vede roșu direct.
  • 50 | Ocazii
    Varela reia după un corner de pe stânga, Lazar e bătut, dar Acsinte respinge din apropierea liniei porții.
  • 49 | Ocazii
    DUBLĂ OCAZIE STEAUA! Țucudean e singur în careu, șutează din poziție ideală, dar Lazar respinge. Stanciu reia imediat, dar Lazar mai scoate o dată.
    A început repriza secundă.
  • 46 | Schimbări
    Iese Ngadeu, intră Martinus.
  • 45+1 | Final repriza 1
    PAUZĂ
  • 43 | Goluri
    GOOOOOL STEAUA! GOOOOOOL STANCIU! Pătrundere în viteză pe partea stângă, cu un dribling pe lângă Oltean, apoi jucătorul Stelei șutează la colțul lung, bară gol! Steaua - FC Botoșani 2-0!
  • 31 | Ocazii
    STANCIU! Adi Popa pătrunde pe dreapta, centrează perfect la colțul lung, unde vine Stanciu, dar mingea trimisă de el cu capul se duce afară. Ocazie uriașă!
  • 28 | Schimbări
    Iese Marius Croitoru, accidentat, intră Neluț Roșu.
  • 23 | Goluri
    GOOOOOL STEAUA! GOOOOOOL VARELA! Centrare de pe stânga, Stanciu, mingea cade în centrul careului oaspeților și Varela trimite cu latul în colțul porții. Steaua - FC Botoșani 1-0.
  • 12 | Cartonaşe Galbene
    Tamaș e avertizat după un fault asupra lui Batin.
  • 6 | Ocazii
    Stanciu șutează din lateral stânga, de la 28 de metri, dar Lazar respinge de la vinclu.
  • 4 | Cartonaşe Galbene
    Ngadeu e avertizat pentru un fault asupra lui Prepeliță.
  • 2 | Ocazii
    ȚUCUDEAN! Râpă centrează perfect de pe dreapta, Țucudean e singur la 8 metri, reia cu capul, nestingherit, dar trimite pe lângă poartă. Ocazie imensă pentru Steaua.
Leo GrozavuFC Botoşani

VIDEO Steaua - FC Botoşani 2-0. În 9 oameni 30 de minute, Steaua revine pe locul 1

Steaua şi-a revenit pe teren propriu chiar când avea nevoie mai mare. Campioana nu mai învinsese pe nimeni acasă în Liga 1 de patru meciuri. După 2-0 cu Botoşani şi eşecul mureşenilor la Astra, elevii lui Gâlcă au urcat în fruntea clasamentului.

Steaua s-a întors pe primul loc cu o singură etapă rămasă până la finalul sezonului.  În asteptarea unui rezultat favorabil la Giurgiu, elevii lui Gâlca s-au aruncat în atac înca din debutul partidei cu Botosani. Țucudean a ratat prima ocazie. Golul a venit 20 de minute mai târziu: Varela a marcat cu tibia în urma unui corner.

Stanciu putea face 2-0 la o fază în care Rusescu a cerut penalty, însă mingea a trecut pe lângă. Eroul din derby-ul cu Dinamo a nimerit pâna la urma ținta, din unghi, și ajutat de bară, chiar înainte de pauza.

Repriza a doua a început cu o dublă ocazie Steaua: Țucudean și același Nicușor Stanciu l-au luat la țintă pe Lazar. Apoi, au început sa curgă eliminările la Steaua.

Prepeliță a văzut roșu direct pentru o gheată în figura la Danci. Gâlca a încercat să închidă meciul: l-a trimis pe teren pe Bourceanu în locul lui Rusescu, dar fostul căpitan a luat două galbene într-un minut și i-a lăsat pe steliști în 8 jucători de câmp!

Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după...