0 - 1
Steaua logo Steaua
Scor la pauză: 0-1
90+4 |
FINALUL MECIULUI ! SĂRBĂTOARE LA CLUJ, STEAUA ÎNVINGE CU 1-0 ȘI CÂȘTIGĂ TITLUL CU NUMĂRUL 25
90 |
OCAZIE MARE! Acțiune splendidă a Stelei, Iancu pasează decisiv cu pieptul pentru Chipciu, însă acesta trage peste poartă din careu
88 |
Abrudan vede cartonașul galben după un fault dur comis asupra lui Chipciu
85 |
Pintilii este avertizat pentru un fault la Calcan
84 |
OCAZIE MARE! Keșeru scapă singur cu Veselovsky, însă întârzie inexplicabil șutul și este blocat în ultimul moment de Ninu
77 |
Lemnaru se duce în exterior și șutează modest, iar Tătărușanu reține cu siguranță
75 |
Schimbare U Cluj: Iese Cristocea, intră Calcan
74 |
Târnăcop scapă doar cu un cartonaș galben, după un fault fără minge la Adi Popa
71 |
INFO: Un suporter al Universității a pătruns pe teren și a vrut să-l lovească pe Varela, care se pregătea să arunce de la margine, însă forțele de ordine au fost pe fază și l-au reținut imediat
70 |
Schimbare Steaua: Iese Sânmărtean, intră Iancu
67 |
OCAZIE MARE U CLUJ! Lemnaru îl lasă pe Borza singur cu Tătărușanu, dar mijlocașul gazdelor se precipită și trage slab, iar portarul Stelei respinge
66 |
Abrudan trimite cu capul după un corner, însă execuția sa cu pământul se duce peste poartă
59 |
Latovlevici scapă în poziție regulamentară, însă trage modest din careu și Veselovsky intervine excelent
55 |
Schimbare U Cluj: Iese Nicu, intră Borza
50 |
Popa centrează în careu, Ninu intervine prin alunecare, iar steliștii cer henț la jucătorul Universității
46 |
Începe repriza secundă
45+2 |
Finalul primei reprize
45+2 |
GOOOL STEAUA !!! Sânmărtean bate un corner și Prepeliță marchează cu capul după ce se desprinde ușor din marcajul lui Max Nicu
30 |
Chipciu scapă pe contraatac după pasa lui Pintilii, rămâne singur cu portarul, dar Veselovsky reușește să-l blocheze excelent
27 |
Chipciu pătrunde spre poartă și șutează pe lângă poartă din afara careului
26 |
Steaua reușește să înscrie prin Sânmărtean, dar golul oaspeților este anulat corect, pentru ofsaid
20 |
Lemnaru intră în careu și cade într-un duel cu Pintilii. Universitatea cere penalty, dar Marius Avram nu acordă nimic
16 |
INFO: Roș-albaștrii sunt susținuți din peluză de aproximativ 200 de oameni
12 |
Steaua are o evoluție destul de palidă până acum și nu reușește să pună în pericol poarta gazdelor
7 |
Lemnaru trage periculos din afara careului, însă balonul se duce pe lângă poarta Stelei
4 |
INFO: Atmosferă superbă la Cluj, unde galeria Universității a realizat un spectacol pirotehnic și a aprins torțe în peluză. Peste 20.000 de oameni sunt la meci

Video rezumat: "U" Cluj - Steaua

VIDEO U Cluj - Steaua 0-1. Echipa lui Reghecampf câștigă titlul cu numărul 25!

Steaua nu s-a încurcat la Cluj, unde o victorie cu Universitatea îi asigura matematic titlul cu numărul 25. S-a impus cu 1-0, grație golului marcat de Prepeliță.

Gazdele au început curajos, dar Lemnaru a tras puţin peste poarta lui Tătăruşanu. Golgheterul lui U Cluj a cerut penalty după un duel cu Pintilii, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Steliştii au reuşit să marcheze, dar Sânmărtean era în ofsaid. Chipciu a ratat singur cu portarul, după ce a primit o pasă excelentă de la Pintilii.

Clujenii au retrăit meciul din turul campionatului cu Steaua. Atunci, Adi Popa marca în prelungirile primei reprize, de data aceasta, Prepeliţă a deschis scorul, după un corner executat de Sânmărtean. Latovlevici nu a dublat avantajul oaspeţilor din poziţie foarte bună, iar la poarta cealaltă, Lemnaru i-a pasat lui Borza, dar mijlocaşul clujenilor a tras slab.

Supărarea suporterilor clujeni s-a vazut când un fan a intrat pe teren şi a vrut să-l lovească pe Varela, dar forţele de ordine au intervenit. Abia intrat pe teren, Keşeru a ratat şi el singur cu portarul.

Cea mai frumoasă fază de atac a Stelei s-a încheiat fără gol, în minutul 89. În ultimul minut, clujenii au rămas în 10 oameni, după ce Târnăcop a primit al doilea cartonaș galben.

Scorul final a fost 1-0 pentru roş-albaştri, victorie care le-a asigurat matematic titlul cu numărul 25 și a declanșat fiesta în lotul lui Reghecampf.

Steaua are patru victorii consecutive după eşecul cu FC Vaslui (0-1). ''U'' a pierdut ultimele două jocuri de campionat cu acelaşi scor, 0-1.

În 94 de partide directe, Steaua a obţinut 56 de victorii, U - 17, iar 20 s-au încheiat la egalitate.

Steaua a pierdut ultima oară în deplasare pe 26 octombrie 2012, 1-3 cu FC Braşov.