(sâmbătă, 3 mai, ora 19:00)
90+5 |
Fluier final, Vasluiul învinge cu 1-0!
90+3 |

Temwanjera îi lasă locul lui Mareș, debutant în Liga I, care preia și banderola de căpitan al echipei!

90+1 |
Nistor centrează din lovitură liberă, iese Straton și atinge mingea, care iese în corner
73 |
Ocazie mare de egalare pentru oaspeți! Momcilovic centrează în fața porții după o cursă excelentă pe partea stângă, dar Mușat se repliază și respinge in extremis!
67 |
Dublă ocazie pentru Vaslui! Madson și apoi Temwanjera reiau spre poartă din partea dreaptă a careului, faza se încheie doar cu un corner
59 |

GOOOL VASLUI, 1-0! Antal deschide scorul printr-o execuție de excepție, după o fază în care a reluat din voleu din interiorul careului după o fază creată tot de el!

58 |
Antal trimite de la mare distanță din lovitură liberă, iar Gliwa reține în doi timpi
43 |
Nistor are o poziție bună în fața careului de 16 metri, dar trimite mult peste poarta gazdelor
37 |
Straton reține în doi timpi un șut expediat de Anton
22 |
Madson primește un cartonaș galben
11 |
Antal trimite din dreapta peste poartă cu piciorul stâng după o acțiune personală

Video rezumat: FC Vaslui - Pandurii Târgu Jiu

VIDEO Vaslui - Pandurii 1-0. Antal a semnat victoria unei echipe care moare în picioare

FC Vaslui a aflat sâmbătă că nu va mai evolua pe prima scenă în ediția viitoare de campionat, dar asta nu i-a împiedicat pe moldoveni să evolueze cu  demnitate contra celor de la Pandurii.

Creditați cu șanse minime după plecările din ultima perioadă, printre care și cele alte antrenorilor Liviu Ciobotariu și Adrian Iordache, moldovenii și-au respectat însă cu brio blazonul și au obținut o victorie aproape de nimeni scontată. După un început dominat ușor, meciul s-a echilibrat, iar pauza avea să le găsească pe ambele echipe la egalitate, la capătul unei prime părți în care ocaziile mari s-au încăpățânat să apară.

Lucrurile s-au mai schimbat în cea de-a doua repriză. Gazdele au apăsat pedala de accelerație tot mai tare, iar în prim-plan a ieșit Liviu Antal. Ex-gălățeanul a tras un foc de avertisment în minutul 58, când a trimis de la distanță din lovitură liberă, pentru ca 60 de minute mai târziu să semneze o adevărată capodoperă. Fotbalistul vizat de Steaua pentru un transfer din vară a făcut o fază pe partea dreaptă, pentru ca apoi să țâșnească în interiorul careului și să reia din voleu centrarea lui Gil Bahia, fără nicio speranță pentru Gliwa.

În minutul 67, Madson și Temawanjera puteau majora scorul în cadrul aceleiași faze după o acțiune prelungită în atac, dar la fel de bine ar fi putut egala și oaspeții în minutul 73. Mușat a fost însă omul providențial pentru gazde, acesta respingând în afara terenului o minge aruncată pe linia de șase metri de Momcilovic.

Până la final, gazdele au reușit să țină jocul departe de poarta lui Straton, cu o singură excepție, când fostul portar al Rapidului a respins în corner. Fluierul final a găsit puținii spectatori aplaudând la scenă deschisă o prestație lăudabilă a unei echipe abandonate, neplătite și condamnate la retrogradare, dar care se încăpățânează să moară în picioare.

CLICK AICI PENTRU PROGRAMUL CANALELOR DIGI SPORT 1, DIGI SPORT 2 ȘI DIGI SPORT 3