240411 Club Brugge vs PAOK Head Coach Razvan Lucescu of PAOK pictured during the Uefa Conference League Quarter final ro
Discursul lui Răzvan Lucescu, după ce PAOK a fost eliminată din sferturile Confernce League: ”Un moment incredibil”

• 90+1 | Final repriza 2
    Final de meci la Chiajna. Viitorul se impune cu 4-0 și continuă cursa pentru evitarea retrogradării
  • 90 | Faze meci
    Eric trimite puternic din careu dar mingea se duce în plasa laterală
  • 89 | Ocazii
    OCAZIE PANDURII! Elton își încearcă și el norocul cu un șut din afara careului însă mingea trece puțin pe lângă poarta lui Albuț
  • 87 | Ocazii
    OCAZIE PANDURII! Shalaj este angajat în careul Viitorului, șutează la colțul lung, dar nu reușește să marcheze
  • 82 | Goluri
    GOOOOOL VIITORUL! Benzar realizează dubla cu mai puțin de 10 minute înainte de final. Mijlocașul gazdelor finalizează cu un șut superb la colțul lung
  • 70 | Ocazii
    OCAZIE VIITORUL! Echipa lui Hagi este aproape să înscrie și golul 4. Benzar centrează în fața porții pentru Henrique, dar brazilianul ratează întâlnirea cu mingea
  • 69 | Goluri
    GOOOOL VIITORUL! Scorul ia proporții la Chiajna. Țîru își trece și el numele pe lista marcatorilor finalizând simplu, din 3 metri, după o fază superbă creată de Bănel Nicoliță
  • 68 | Ocazii
    OCAZIE VIITORUL! Benzar este aproape să realizeze dubla. Mijlocașul gazdelor a trimis un șut spre vinclul porții lui Gliwa însă goalkeeperul oaspeților s-a întins și a reușit să resipingă
  • 65 | Schimbări
    Hagi efectuează și ultima modificare. Mitriță, cel care a scos lovitura de pedeapsă din care Viitorul a deschis scorul este schimbat cu Florin Tănase
  • 62 | Goluri
    GOOOOL VIITORUL! Benzar profită de o greșeală mare a lui Momcilovic și rămâne singur cu Gliwa pe care îl învinge din a doua încercare, portarul oaspeților blocând primul șut al mijlocașului de la Viitorul
  • 62 | Schimbări
    Pandurii forțează în ofensivă. Iese Cordoș și intră Eric
  • 61 | Schimbări
    A doua modificare în echipa lui Hagi. Hodorogea intră în locul lui Manea
  • 58 | Faze meci
    Mitriță ia o acțiune pe cont propriu în flancul stâng al ofensivei gazdelor, pătrunde în centru, driblează doi adversari, dar nu mai are suficient suflu și șutează slab, direct în brațele lui Gliwa
  • 55 | Schimbări
    Modificare și la Viitorul. Răzvan Marin intră în locul lui Nedelcu
  • 53 | Schimbări
    Prima modificare a partidei. Roman îi lasă locul lui Matulevicius în ofensiva Pandurilor
    A început repriza secundă
  • 45 | Start prima repriza
    Final de repriză la Chiajna. Viitorul conduce la pauză cu 1-0 prin golul marcat de Mitrea din penalty
  • 44 | Cartonaşe Galbene
    Anton este avertizat. A fost al 7-lea galben al mijlocașului gorjean care va fi suspendat runda viitoare
  • 40 | Ocazii
    Bănel Nicoliță cade în careul gorjenilor în urma unui contact cu Pintilii și cere penalty, dar centralul Kovacs lasă jocul să continue
  • 38 | Ocazii
    GOL ANULAT PANDURII! Vasiljevic reușește să restabilească egalitatea însă reușita fundașului nu este validată de central din cauza unei poziții de ofsaid a lui Cordoș
  • 37 | Cartonaşe Galbene
    Mamele este avertizat pentru un fault făcut asupra lui Nistor
  • 36 | Ocazii
    OCAZIE VIITORUL! Henrique este angajat excelent în careul oaspeților. Vârful Viitorului îl depășește pe Albuț cu un dribling în lateral și încearcă o finalizare din unghi însă goalkeeperul Pandurilor revine la timp și prinde mingea trimisă de brazilian la colțul scurt
  • 37 | Faze meci
    Atac prelungit al Viitorului care se încheie cu un șut slab al lui Daminuță
  • 34 | Faze meci
    Viitorul și-a arătat colții pe contraatac. Mitriță a centrat la firul ierbii pentru Henrique însă brazilianul a fost blocat
  • 31 | Faze meci
    Nistor a luat o acțiune pe cont propriu ajungând în banda stângă a atacului gorjean. Mijlocașul a centrat cu exeteriorul însă niciun coechipier nu s-a întâlnit cu mingea
  • 20 | Faze meci
    Mitrea a devenit al doilea marcator al campionatului odată cu golul marcat în poarta lui Gliwa. Jucătorul Viitorului a ajuns la 11 reușite
  • 15 | Faze meci
    La partida de la Chiajna asistă și selecționerul României, Anghel Iordănescu
  • 14 | Faze meci
    Henrique reia cu capul, din 8 metri însă mingea este respinsă de defensiva gorjenilor
  • 9 | Ocazii
    OCAZIE PANDURII! Prima oportunitate de a egala pentru echipa lui Edi Iordănescu. Nistor a șutat puternic dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, balonul a fost respins în lateral de Albuț
  • 5 | Faze meci
    Anton trimite un șut din afara careului însă mingea trimisă de mijlocașul gorjenilor n-a găsit spațiul porții apărate de Albuț
  • 3 | Goluri
    GOOOOOL VIITORUL! Mitrea a transformat cu siguranță lovitura de la 11 metri dictată de central
  • 2 | Penalty-uri
    PENALTY pentru VIITORUL! Mitriță, autorul celui mai rapid gol din Liga 1 în acest sezon a obținut o lovitură de la 11 metri, fiind faultat în careu de Ungurușan
Edi IodrănescuPandurii

VIDEO Viitorul - Pandurii 4-0. Mitrea, Ţîru și Benzar cu o dublă au marcat pentru gazde

Rezumat meci

Surpriză în penultimul meci al etapei a 22-a din Liga I. Viitorul a făcut scor cu Pandurii, echipă care tocmai învinsese Steaua și Dinamo, la interval de câteva zile.

Viitorul se îndepărtează de zona fierbinte a clasamentului, după ce a ajuns la 4 meciuri fară înfrângere în Liga I. Jucătorii lui Hagi au început perfect partida cu Pandurii. Mitriță a obținut o loviturã de la 11 metri, faultat în careu de Ungurușan, și Mitrea a transformat.

Gorjenii au avut prima șansă de egalare în minutul 9, prin Nistor, însă Albuț a respins. Henrique putea face 2-0 înaintea pauzei, (min. 36) după care a venit cea mai controversată fază a partidei. În minutul 38 oaspeții au trimis mingea în plasă prin Vasiljevic, dar reușita a fost anulata pentru un ofsaid la Cordoș.

În partea secundă, Viitorul s-a desprins decisiv. Benzar a profitat de o greșealã a lui Momcilovic și l-a învins pe Gliwa din a doua încercare în minutul 62 iar 7 minute mai târziu s-a făcut 3-0. Acțiune a lui Bãnel Nicolițã și finalizare Țîru.

Romario Benzar a semnat cel mai frumos gol al partidei cu opt minute inaintea finalului. Fotbalistul de la Viitorul a reușit dubla, dupa mai mult de un an și jumătate în care nu marcase în campionat. Finalul de meci le-a aparținut fotbalistilor lui Edi Iordanescu, însă Shalaj, Elton și Eric nu au reușit să înscrie golul de onoare al gorjenilor.

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Englezii au dezvăluit ce înseamnă...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Rodri a ”distrus-o” pe Real Madrid...

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...

FOTBAL: Cagliari - Juventus, ora 21:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

Foto După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit

Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!