0 - 1
Pandurii logo Pandurii
23.05.2017, ora 22:30
90+6 |

Final de meci. ACS Poli a pierdut derby-ul pentru "supravieţuire" cu Pandurii, scor 0-1. Este a treia victorie consecutivă a gorjenilor în Liga 1.

90 |
George Negoiţă a primit şi el cartonaşul galben, în primul din cele şase minute de prelungire acordate pentru această partidă.
88 |
Alin Şeroni a primit şi el cartonaşul galben.
85 |
Straton a fost şi el avertizat,
84 |
Popescu a primit şi el cartonaşul galben.
83 |
Ocazie ACS Poli! Şansă mare de gol pentru Andrei Artean, care a reluat cu capul puţin pe lângă poarta oaspeţilor, de la opt metri de buturile lui Popescu.
82 |
Ocazie Pandurii! Încă o şansă imensă de gol irosită de Paul Batin, care a scăpat singur cu portarul, însă a şutat chiar în acesta.
76 |
Ratare imensă Pandurii! Paul Batin nu a nimerit spaţiul porţii deşi se afla în careul mic, singur cu poarta goală. Batin fusese lansat excelent de Yasin Hamed.
74 |
Schimbare la ACS Poli. Marius Croitoru i-a lăsat locul lui Octavian Drăghici.
74 |
Schimbare la ACS Poli. Fucek a fost înlocuit de Doman.
74 |
Schimbare la ACS Poli. Ignea i-a luat locul lui Scutaru.
70 |
Cartonaş galben pentru Josip Fucek.
69 |
Moment tensionat la Timişoara! Antrenorul Pandurilor, Flavius Stoican, a fost trimis în tribune de George Găman, însă a refuzat timp de peste un minut să părăsească spaţiul tehnic.
68 |
Schimbare la Pandurii. A ieşit Stana, a intrat Zaina.
61 |
Schimbare la Pandurii. Buşu i-a lăsat locul lui Samson Nwabueze.
60 |
ACS Poli are trei înfrângeri în trei meciuri jucate pe teren propriu cu Pandurii.
56 |
Bogdan Străuţ a primit şi el cartonaşul galben.
53 |
Schimbare la Pandurii. Olivian Surugiu l-a înlocuit pe Dragoş Firţulescu.
46 |
A început repriza a doua a partidei dintre ACS Poli şi Pandurii.
45 |
Final de primă repriză. ACS Poli e condusă cu 1-0 de Pandurii după 45 de minute în care a avut două bare, un gol anulat şi o eliminare.
45 |
Dragoş Firţulescu primeşte cartonaşul galben.
45 |
Bară Timişoara! Josip Soljic a nimerit şi el bara cu un şut de la 11 metri. A doua bară a bănăţenilor din prima repriză.
42 |
Paul Batin este şi el avertizat de "centralul" Găman.
41 |
Pedro Henrique primeşte al doilea cartonaş galben pentru henţ şi este eliminat.
41 |

Gol anulat Timişoara! Pedro Henrique, lansat excelent de Marius Croitoru, a înscris cu mâna, însă arbitrul Găman a observat henţul atacantului lui ACS Poli şi a anulat golul.

38 |
Bară Timişoara! "Foarfecă" spectaculoasă a lui Gabriel Cânu, care a nimerit bara.
37 |
Sorin Buşu primeşte şi el cartonaş galben după ce l-a faultat pe Bărbuţ.
34 |
Pedro Henrique este şi el avertizat.
28 |
ACS Poli e neînvinsă pe teren propriu de zece meciuri.
19 |
Gooool Pandurii! Cătălin Straton s-a opus şutului lui Paul Batin, însă n-a mai avut ce face la şutul în forţă, sub bară, al lui Paul Păcurar.
15 |
Gabriel Cânu primeşte primul cartonaş galben al partidei.
13 |
Ocazie Pandurii! Şutul lui Paul Păcurar, de la 17 metri, a trecut destul de departe de poarta timişorenilor.
10 |
ACS Poli şi Pandurii se află la egalitate de puncte, 23, înaintea partidei de astăzi. Concordia Chiajna, surclasată la Mediaş, are acelaşi număr de puncte ca bănăţenii şi gorjenii.
1 |
A început derby-ul pentru evitarea retrogradării dintre ACS Poli Timişoara şi Pandurii.

Video rezumat: ACS Poli - Pandurii

ACS Poli - Pandurii 0-1. Victorie imensă pentru gorjeni în lupta pentru evitarea retrogradării

Victorie uriaşă pentru Pandurii pe stadionul Dan Păltinişanu. Echipa lui Flavius Stoican a învins-o pe ACS Poli şi, cu trei victorii la rând, este favorită la rămânerea în Liga 1.

Paul Păcurar a înscris golul care le-a adus trei puncte gorjenilor. A urmat o ofensivă continuă a gazdelor, care erau neînvinse în ultimele zece dispute de pe teren propriu.

Gabi Cânu a fost aproape de a reuşi un gol de exceptie, dar a lovit doar bara. Pedro Henrique a trimis mingea în poartă, în minutul 41 - s-a ajutat însă de mână, reuşita i-a fost anulată şi chiar a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

În prelungirile primei reprize, Poli a mai lovit o dată bara, prin Soljic. Pentru proteste a fost eliminat şi Flavius Stoican, convins cu greu să urce în tribună.

Paul Batin putea încheia socotelile în minutul 76. A semnat una dintre marile ratări ale campionatului. Atacantul de 29 de ani nu a înscris nici din poziţie de 1 la 1 cu Straton. Artean îi putea aduce un punct lui Poli, dar nu a fost inspirat la finalizare şi Pandurii s-a impus la limită, cu 1-0.