2 - 0
ASA Tg Mureș logo ASA Tg Mureș
13 martie 2017, ora 18:00
90+4 |
FINAL DE MECI! Gaz Metan Mediaş s-a impus cu 2-0 în faţa lui ASA Tg. Mureş şi a obţinut prima victorie din 2017.
90+3 |
Cartonaş galben primit de Gabi Mureşan.
90+1 |
GOOOOOL, 2-0 Gaz Metan! Medieşenii s-au desprins în prelungirile partidei, prin Sikorski, care a profitat de degajarea greşită a lui Pap şi a înscris cu o execuţie simplă.
88 |
Cartonaş galben primit de autorul golului, Alex Munteanu.
83 |
Fază controversată în careul gazdelor! A fost rândul mureşenilor să ceară penalty, pentru un presupus henţ comis de Trtovac.
80 |
Ultima schimbare la ASA. Rus a intrat în locul lui Sin.
80 |
Schimbare surprinzătoare la medieşeni. Lupu, intrat pe teren la pauză, a fost înlocuit de Buzean.
66 |
Schimbare la ASA. Ciolacu i-a luat locul lui Balgiu.
63 |
GOOOOOL, 1-0 Gaz Metan! Gazdele au reuşit să deschidă scorul prin Alex Munteanu, care a fost pe fază la o minge respinsă de zidul mureşenilor la o lovitură liberă şi a înscris printre picioarele lui Pap.
60 |
Fază controversată în careul oaspeţilor. Jucătorii lui Cristi Pustai au cerut penalty, la o fază la care Velayos a respins cu mâna şutul lui Lupu.
59 |
A doua schimbare la gazde. Danci a intrat în locul lui Buziuc.
56 |
Trtovac a fost la rândul său avertizat.
50 |
Cartonaş galben pentru Rugasevic, după un duel la mijlocul terenului cu Bănel Nicoliţă.
49 |
Cartonaş galben primit de Mendy.
46 |
O modificare şi la gazde. Lupu a intrat în locului Petre.
46 |
Schimbare la ASA. Gorobsov a intrat în locul lui Andre.
46 |
45 |
PAUZĂ! Gaz Metan şi ASA sunt la egalitate, scor 0-0, după 45 de minute în care medieşenii au fost mai periculoşi.
45 |
Ocazie Gaz Metan! Repriza se încheie cu o nouă şansă a gazdelor. După o fază confuză, Sikorski a tras din întoarcere, puţin pe lângă poartă.
25 |
Ocazie ASA! Oaspeţii au reacţionat şi au fost aproape de deschiderea scorului, la şutul de la distanţă al lui Andre. Portarul gazdelor, Greab, a scăpat mingea şutată central, dar a revenit la timp şi a reţinut pe linia porţii.
24 |
Ocazie Gaz Metan! Munteanu a tras din alergare, de la marginea careului, dar mingea a trecut puţin pe lângă poarta lui Pap.
7 |
Ocazie Gaz Metan! Gazdele au irosit prima mare şansă a meciului. Rougalas a pasat greşit în centru, mingea a ajuns la Sikorski, dar atacantul medieşenilor nu a putut înscrie după ce a trecut şi de Pap.
1 |
A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor.

Video rezumat: Gaz Metan - ASA Tg Mureș

Gaz Metan - ASA Tg Mureș 2-0. Medieşenii au început play-out-ul cu victorie, prima în 2017

Gaz Metan Mediaş a obţinut prima victorie în 2017, 2-0 cu ASA Tg. Mureş, şi şi-a consolidat primul loc în play-out, unde e lider detaşat, cu 23 de puncte.

Fără victorie în ultimele cinci etape ale sezonului regulat, mureşenii au încercat să reziste atacurilor celor de la Mediaş.

Venit să-l facă uitat pe golgheterul Llullaku, Sikorski a fost aproape de gol în minutul şapte. Trupa lui Pustai a continuat să preseze şi Alexandru Munteanu a trecut şi el pe lângă deschiderea scorului.

Singura şansă a oaspeţilor a venit după o ezitare a portarului Greab, apoi Sikorski a mai ratat o ocazie, în finalul primei reprize.

Gazdele au reuşit să rupă echilibrul după o oră de joc. Munteanu a profitat de o minge respinsă greşit din zidul oaspeţilor şi a marcat pentru 1-0. Mijlocaşul de 29 de ani a ajuns astfel la şase reuşite în acest sezon.

Oaspeţii au forţat egalarea în ultimele minute şi au cerut penalty în minutul 83, pentru un henţ al lui Trtovac, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

În prelungiri, Sikorski a scăpat singur, după o degajare greşită a lui Pap, şi a stabilit scorul final, 2-0 pentru Gaz Metan.

În a doua etapă din play-out, Gaz Metan Mediaş joacă tot acasă, cu FC Botoşani, iar ASA Tg. Mureş se deplasează Concordia Chiajna.