Lovitură pentru Drăgușin! Anunțul lui Postecoglou

Gol din Penalty
  • 90+5 | Final repriza 2
    Fluier final. Dinamo - Viitorul 3-3.
  • 90+4 | OcaziiDinamo
    Încă o șansă de gol pentru gazde! Gnohere a primit în careu, dar a șutat modest și mingea a trecut pe lângă poartă.
  • 90+1 | OcaziiDinamo
    Ocazie pentru Dinamo! Gnohere i-a pasat ideal lui Lazăr printre apărătorii adverși, mijlocașul ofensiv a preluat, a pătruns în careu și a șutat către colțul lung, din alergare, dar nu a prins spațiul porții apărate de Buzbuchi.
  • 84 | Gol din Penalty
    GOOOOL Viitorul! Alexandru Mățan a egalat din nou pentru echipa lui Hagi, transformând fără emoții lovitura de la 11 metri.
  • 83 | Penalty-uriDinamo
    Încă un penalty pentru Viitorul! Portarul Muțiu a ieșit dintre buturi pentru a-l bloca pe Ganea, care a reușit să îl lobeze, dar a ratat mingea și l-a faultat pe fundașul stânga al oaspeților.
  • 77 | Faze meciDinamo
    Florin Tănase a primit din nou într-o poziție periculoasă, la colțul lung, aproape de bară, dar reluarea sa din prima s-a dus paralel cu linia porții, apoi mingea a fost respinsă de apărărea dinamovistă.
  • 74 | Schimbări
    Schimbare la Viitorul: iese Hagi și intră Băluță. Jocul se reia, în cele din urmă, după ce ambulanța pleacă la spital cu mijlocașul lui Dinamo. Câinii și-au epuizat deja schimbările și vor juca în inferioritate numerică.
  • 70 | Faze meciDinamo
    Emoții pe stadionul din Șoseaua Ștefan cel Mare. Ekeng, intrat de numai 7 minute, a căzut inert la mijlocul terenului, fără a fi atins de cineva. Echipa medicală a intrat pe teren, urmată apoi de ambulanță și camerunezul este trimis de urgență la spital.
  • 67 | OcaziiDinamo
    Ratare imensă pentru Viitorul! Florin Tănase a deviat peste poartă cu capul, la capătul unei centrări dintr-o lovitură liberă de pe dreapta.
  • 64 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Olteanu, după un fault asupra noului intrat, Alex Mățan.
  • 63 | Schimbări
    Ultima schimbare la Dinamo: iese Bicfalvi și intră Ekeng.
  • 62 | Schimbări
    Modificare la Viitorul: iese Perju și intră Mățan.
  • 59 | OcaziiDinamo
    Ocazie mare pentru Viitorul! Cristian Ganea a primit mingea la marginea careului, și-a așezat mingea și a șutat cu stângul către colțul lung, dar a trimis alături de poartă.
  • 55 | Goluri
    GOOOOL Dinamo! Dorin Rotariu o aduce din nou în avantaj pe Dinamo. Lazăr a fost lansat pe stânga, la limita ofsaidului, a pătruns în careu și a centrat cu exteriorul pentru Rotariu, care nu a avut decât să împingă mingea în poartă, din interiorul careului mic.
  • 53 | Faze meciDinamo
    Șut în cros trimis de Bicfalvi, din afara careului, dar portarul oaspeților prinde fără probleme.
  • 52 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Pablo De Lucas, după un fault comis la mijlocul terenului asupra lui Gnohere.
  • 49 | Gol din Penalty
    GOOOOL Dinamo! Gnohere transformă penalty-ul fără probleme, reușește dubla și readuce egalitatea pe tabela de marcaj.
  • 48 | Penalty-uriDinamo
    Penalty pentru Dinamo! Rotariu a pătruns în careu și a ajuns față în față cu portarul Buzbuchi, care a reușit să îi blocheze șutul. Gnohere a urmărit foarte bine și a ajuns mai rapid la minge decât goalkeeper-ul advers și a căzut, iar arbitrul Florin Marcu a arătat punctul cu var.
    Încă o modificare la gazde: iese Ionuț Șerban și intră Palic.
    Schimbare la Dinamo: iese Andrei Marc și intră Mevlja.
    Începutul reprizei secunde.
    Pauză la București, acolo unde Viitorul conduce cu 2-1 pe terenul lui Dinamo.
  • 40 | OcaziiDinamo
    Încă o șansă de gol pentru Dinamo, care ajunge din nou în careu prin Lazăr, care îi pasează scurt lui Bicfalvi, al cărui șut pe jos, trimis către colțul scurt, nu prinde spațiul porții.
  • 38 | OcaziiDinamo
    Șut puternic al lui Cristi Ganea, din afara careului, dar portarul Muțiu a respins în față, de unde un apărător dinamovist a trimis în corner.
  • 36 | OcaziiDinamo
    Ocazie pentru Dinamo! Lazăr a fost lansat pe stânga cu o minge lungă, a preluat foarte pe lângă un adversar, a pătruns în careu și a șutat pe jos, dar portarul Buzbuchi s-a opus și a prins din două încercări.
  • 34 | Gol din Penalty
    GOOOOL Viitorul! Florin Tănase este și cel care execută lovitura de la 11 metri și reușește să o aducă pe Viitorul în avantaj.
  • 33 | Penalty-uriDinamo
    Penalty pentru Viitorul! Florin Tănase a scăpat singur cu portarul Muțiu, care l-a blocat în prima fază, apoi Andrei Marc l-a faultat din spate și arbitrul Florin Marcu a arătat punctul cu var.
  • 32 | OcaziiDinamo
    Ocazie pentru Dinamo! Rotariu a reluat cu capul o centrare dintr-un corner de pe stânga, dar a trimis peste poartă.
  • 32 | Faze meciDinamo
    Bicfalvi ar fi putut profita de o greșeală a lui Hodorogea, care a ratat respingere din fața sa, dar Boli a reușiut să blocheze în careu șutul trimis către colțul scurt de optarul dinamovist.
  • 31 | Faze meciDinamo
    Șut puternic al lui Răzvan Marin din lovitura liberă care a rezultat la faza anterioară, dar care trece cu mult peste poarta oaspeților.
  • 29 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al meciului este încasat de dinamovistul Ionuț Șerban, după un fault comis în propria jumătate de teren.
  • 23 | Faze meciDinamo
    Acțiune bună de atac a lui Dinamo, finalizată cu șut de Valentin Lazăr, dar mijlocașul ofensiv al gazdelor a trimis pe direcția portarului Buzbuchi, care a prins fără probleme.
  • 19 | Faze meciDinamo
    Chițu pătrunde în careul lui Dinamo, după o pasă frumoasă pe care a primit-o de la Florin Tănase, dar este deposedat foarte bine de Marc, cu o intrare prin alunecare.
  • 15 | Faze meci
    Joc bun în acest prim sfert de oră, cu două goluri și un ritm ridicat pentru ambele echipe. Dinamo pare să aibă un plus la capitoul posesie, petrecând până acum și mai multe minute în jumătatea adversă de teren.
  • 10 | Goluri
    GOOOOL Viitorul! Răzvan Marin restabilește rapid egalitatea pe tabela de marcaj cu un șut de zile mari, de la peste 25 de metri, la care debutantul Vlad Muțiu a plonjat, dar nu a mai putut interveni.
  • 7 | Goluri
    GOOOOL Dinamo! Gnohere deschide scorul, după o gafă în apărarea Viitorului. Boli i-a pasat chiar în picior francezului de la Dinamo, care a preluat și a finalizat calm, cu un șut la colț, fără speranțe pentru portarul Buzbuchi.
  • 3 | Faze meciDinamo
    Chițu ajunge într-o poziție periculoasă în careul dinamovist, dar ratează total șutul cu stângul și mingea se duce cu mult alături de poartă.
  • 2 | Faze meciDinamo
    Bicfalvi trimite periculos cu capul, dar pe lângă poartă, la capătul centrării venite din cornerul care a rezultat la faza anterioară.
  • 1 | Faze meciDinamo
    Dinamo are primul atac periculos. Olteanu a urcat pe stânga, dar centrarea trimisă de pe stânga de Olteanu a fost respinsă în corner de un apărător al Viitorului, din fața lui Gnohere.
    Fluier de start al meciului dintre Dinamo și Viitorul, primul din ultima etapă a play-off-ului din Liga 1.

Dinamo - Viitorul 3-3. Meci umbrit de un eveniment tragic

Dinamo a încheiat sezonul cu un 3-3 pe teren propriu cu Viitorul, dar jocul a fost umbrit de un eveniment tragic, cu Patrick Ekeng în prim-plan.

Mijlocașul camerunez intrase pe teren în minutul 63, iar 7 minute mai târziu a căzut la mijlocul terenului, fără a fi atins de cineva. Fără cunoștință, a fost înconjurat imediat de colegi și echipa medicală a intervenit imediat. După aproape 3 minute a intrat pe gazon și ambulanța, iar camerunezul a fost transportat de urgență la spital, unde avea să îi fie declarat decesul după aproximativ o oră și jumătate.

Gnohere a deschis scorul rapid, în minutul 7, iar Viitorul a egalat peste numai 3 minute, grație unui șut de excepție al lui Răzvan Marin, jucătorul dorit de Steaua. Echipa lui Hagi a intrat în avantaj la pauză, după ce Florin Tănase a transformat un penalty pe care tot el l-a obținut, în urma unui contact cu Andrei Marc.

Dinamo a ieșit mai bine de la vestiare. Gnohere a scos și el o lovitură de la 11 metri, la 3 minute de la reluare și tot el a executat, egalând și trecându-și în cont dubla (49). Dorin Rotariu a readus-o pe Dinamo în avantaj, cu un gol din centrarea lui Valentin Lazăr (55). A venit, apoi, minutul 70, în care Patrick Ekeng - intrat în minutul 63 - s-a prăbușit pe teren inert, fără a fi atins de cineva.

Viitorul a mai avut două ocazii, până ca Ganea, faultat de portarul Muțiu - debutant în Liga 1 - să obțină și al treilea penalty. A transformat Alexandru Mățan, de asemenea debutant în prima ligă și a stabilit scorul final de 3-3.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...