Duminică, 16 iulie, ora 21:00
90+5 |
Final de meci pe Arena Națională. FCSB se impune cu 2-1.
90+2 |
GOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!!! Dennis Man marchează în prelungiri, cu o lovitură de cap, din interiorul careului mic.
89 |
Balauru respinge în corner centrarea înșelătoare a lui Morais, de pe partea stângă.
82 |
Enache șutează pe lângă poartă din lovitură liberă.
81 |
Cartonaș galben pentru Tăbăcăriu.
77 |
William de Amorim a intrat în locul lui Florin Tănase.
75 |
Tăbăcariu a intrat în locul lui Adrian Bălan.
68 |
Balauru respinge în față șutul lui Alibec din afara careului.
66 |
Budescu execută peste poartă o lovitură liberă de la aproximativ 22 de metri.
65 |
Cartonaș galben pentru Mihai Popescu.
59 |
Man reia slab cu capul din 7 metri, iar Balauru reține fără probleme.
57 |
Petre Ivanovici șutează la colțul scurt, din interiorul careului, dar Niță reține fără probleme.
56 |
Încă o mare ocazie ratată de Man. Tânărul jucător al FCSB-ului a luat la țintă transversala, din apropierea careului mic.
55 |
GOOOOOOOOOOOOOOOL FC Voluntari!!! Adrian Bălan pleacă foarte bine de lângă Larie și îl învinge pe Niță din interiorul careului.
51 |
Teixeira debutează pentru FCSB. Portughezul a intrat în locul lui Ovidiu Popescu.
50 |
Ocazie uriașă ratată de Dennis Man. Acesta a șutat pe lângă poartă, din 12-13 metri, singur cu portarul.
47 |
Alibec șutează mult peste poartă, din interiorul careului.
46 |
A început repriza secundă.
46 |
Petre Ivanovici i-a luat locul lui Gabriel Deac.
46 |
Alexandru Tudorie a intrat în locul lui Costin Lazăr.
46 |
Denis Alibec intră, înainte de startul reprizei secunde, în locul lui Gnohere.
45+1 |
Pauză pe Arena Națională. 1-0 pentru FCSB.
45+1 |
Ilfovenii ratează șansa de a egala înainte de pauză. Vlad Olteanu a reluat, din interiorul careului, în brațele lui Niță.
40 |
După deschiderea scorului, jocul a fost unul lipsit de ocazii.
36 |
Cartonaș galben pentru Harlem Gnohere.
36 |
Cartonaș galben pentru Vasile Maftei.
34 |
GOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!!! Budescu transformă cu siguranță penalty-ul!
33 |
După ce s-a opus în fața lui Tănase, Balauru l-a faultat pe ”decarul” FCSB-ului în careu, provocând penalty.
33 |
Balauru respinge șutul din lovitură liberă al lui Budescu, iar apoi se opune și în fața lui Florin Tănase.
32 |
Cartonaș galben pentru Costin Lazăr. După o pasă greșită, acesta a faultat un adversar care nu se afla în posesia mingii.
29 |
Cartonaș galben pentru Ovidiu Popescu, după o intrare dură asupra lui Marinescu, prin care a oprit un contraatac al ilfovenilor.
26 |
Pintilii șutează pe lângă poartă, de la aproape 20 de metri.
26 |
Enache centrează foarte bine de pe partea dreaptă, iar Tănase, nemarcat, reia cu capul. Balauru reține însă în doi timpi.
24 |
Morais încearcă un șut de la distanță, dar mingea se duce pe lângă poartă.
23 |
Budescu încearcă să marcheze direct din corner, dar Balauru este atent și respinge.
19 |
Gnohere reia cu capul, peste poartă, centrarea lui Enache, de pe partea dreaptă.
17 |
Laurențiu Marinescu îl depășește pe Ovidiu Popescu și șutează de la marginea careului. Niță reușește să rețină.
7 |
Cartonaș galben pentru Răuță.
6 |
Cartonaș galben pentru Pintilii.
5 |
Florin Tănase șutează din afara careului, dar Balauru reține fără probleme.
5 |
Voluntari are prima ocazie din acest meci! Gabi Deac a reluat periculos, cu capul, puțin pe lângă poartă.

Video rezumat: FCSB - FC Voluntari

FCSB - FC Voluntari 2-1. ”Roș-albaștrii” au câștigat dramatic meciul de debut al lui Dică

Victorie pentru FCSB la debutul oficial al lui Nicolae Dică. Vicecampionii au câștigat în prelungiri meciul din prima etapă, cu FC Voluntari. Ilfovenii au pus probleme încă din debut. Deac şi Marinescu au fost aproape să deschidă scorul pe Arena Națională.

Aflat la primul meci în tricoul roș-albaștrilor, Budescu s-a făcut imediat remarcat. A încercat să înscrie din corner, dar Balauru a respins. Portarul Voluntariului a fost atent și la lovitura liberă executată de mijlocașul venit de la Astra.

Totuși, la aceeași fază, l-a faultat pe Tănase, iar arbitrul Găman a acordat penalty. Budescu a executat impecabil, în plasa laterală.

După pauză, Dennis Man putea dubla avantajul gazdelor - nu a găsit spațiul porții din poziție ideală. Oaspeții nu au stat pe gânduri și au restabilit egalitatea. Scăpat din marcaj de Larie, Adrian Bălan l-a învins pe Niţă.

Imediat după reluarea jocului, Man a mai semnat o ratare uriașă. Transversala s-a opus. În al doilea minut al prelungirilor, tânărul de 18 ani s-a revanșat și a înscris golul victoriei pentru FCSB.