Final de meci la Botoșani. Moldovenii câștigă trei puncte mari cu Pandurii.
GOOOOL Pandurii! Momcilovic trimite în careu, înalt, iar Dos Santos reia cu capul în poarta lui Curileac!
79 |
Fulop părăsește terenul pe targă, fiind înlocuit cu Sebastian Ghinga.
78 |
Nistor execută foarte slab o lovitură liberă, mingea fiind reținută fără probleme de Curileac.
77 |
Cartonaș galben pentru Codoban.
76 |
Codoban trece din nou pe lângă gol, cu un șut din unghi, puțin peste poartă, după o centrare în care venită de la Stojkov.
74 |

Codoban șutează din marginea careului, dar Gliwa respinge miraculos în afara terenului.

73 |
Cartonaș galben pentru Shamsin, care l-a împins pe Curileac.
70 |
Marius Croitoru s-a accidentat, într-un duel cu Buleică, și este scos pe targă în afara terenului.
67 |
Hadnagy iese după doar zece minute, accidentat, fiind înlocuit cu Patache.
65 |
A ieșit Matulevicius, a intrat Dos Santos.
63 |
Șut imprecis al lui Fulop, care încearcă să înscrie și golul patru.
60 |
Shamsin speculează o greșeală a lui Ivanovs în marginea careului, dar Curileac rezolvă, plonjând la picioarele jucătorului gorjean.
58 |
Nistor își încearcă șutul de la distanță, dar mingea este deviată în corner.
57 |
Schimbare și la Botoșani. A ieșit Cîrjan și a intrat Hadnagy.
56 |
A ieșit Paraskevas, a intrat Maximiliano Gusti.
55 |
Cartonaș galben pentru Erico, pentru un presupus henț.
52 |
Cîrjan reia, din șase metri, cu capul, o minge centrată în careu, dar Gliwa reține fără pobleme.
48 |
Șut periculos al lui Matulevicius, dar mingea trece puțin pe lângă bara din stânga porții moldovenilor.
46 |
Schimbare la Pandurii. A ieșit Nicoară, a intrat Buleică.
46 |
45+2 |
Final al primei reprize.
45 |
GOOOOL BOTOȘANI! GOOOOL FULOP! Cârjan centrează de pe stânga, Momcilovic se bagă sub minge, Fulop preia și apoi șutează la colțul lung! Botoșani - Pandurii 3-1!
43 |
GOOOOL BOTOȘANI! GOOOOL FULOP! Fulop preia cu genunchiul, Paraskevas greșește, mingea rămâne la jucătorul Botoșaniului, care șutează imparabil din vole, de la 11 metri. Botoșani - Pandurii 2-1!
41 |
Matulevicius a scăpat singur cu portarul, dar Curileac l-a blocat pe atacantul Pnadurilor.
38 |
Fulop șutează de la 22 de metri, puțin peste transversala oaspeților.
30 |
Oltean pasează greșit în propriul careu, Matulevicius interceptează, dar e blocat de Curileac.
14 |
Sergiu Oltean e avertizat pentru un fault asupra lui Matulevicius.
12 |
GOOOOL BOTOȘANI! GOOOOL FULOP! Momcilovic a respins greșit cu capul, Stojkov l-a lansat pe Fulop, care-l depășește pe Erico și marchează cu un șut din interiorul careului. Botoșani - Pandurii 1-1!
10 |
GOOOOL PANDURII! GOOOOL ELTON! Corner de pe dreapta, Elton trimite cu capul spre poartă, Curileac bâlbâie mingea și o scapă dincolo de linia porții. Arbitrul adițional Horațiu Feșnic semnalizează golul. Botoșani - Pandurii 0-1.
5 |
Paraskevas a trimis cu capul spre poartă, după un corner, Ivanovs a intervenit, nu foarte bine, apoi Curileac a respins.

Video rezumat: FC Botoșani - Pandurii

VIDEO Botoșani - Pandurii 3-2. Gorjenii, tot mai departe de locul 4 și de Europa

FC Botoșani rămâne revelația returului, după o nouă victorie, 3-2 acasă, cu Pandurii. Fulop a reușit o triplă pentru moldoveni.

Moldovenii au câștigat cu 3-2 în fața gorjenilor și rămân invincibili pe teren propriu în 2014. Partida a început furtunos. Pandurii a deschis scorul după 10 minute, prin Elton Da Silva, după ce Curileac a reținut mingea, dar a intrat cu ea în poartă. Gazdele au egalat imediat, prin Fulop, care a profitat de o eroare a lui Momcilovic și a pătruns decisiv pentru 1-1 (12).

Același Fulop a încercat să găsească vinclul cu un șut de la distanță, dar mingea nu a prins cadrul porții (38). Matulevicius a avut și el o șansă bună, însă a fost blocat de Curileac (41). Fulop și-a trecut în cont dubla în finalul primei reprize, când a reușit să controleze mingea în careu și l-a învins pe Gliwa (43).

Mijlocașul Botoșaniului și-a completat hattrick-ul din centrarea lui Cârjan (45). În repriza a doua s-a jucat pe contre, iar trupa lui Pustai a reușit să mențină suspansul pe final, după golul lui Dos Santos (82), însă fără a izbuti să smulgă un punct în prelungiri. Botoșani-Pandurii 3-2, iar gorjenii pierd teren în lupta pentru un loc de Europa League.