10 mai 2014, ora 20:30
90+6 |
Fluier final, Gaz Metan smulge un punct in extremis contra celor de la Dinamo
90+5 |
GOOOOL GAZ METAN MEDIAȘ, 1-1! Bawab egalează cu capul în cel de-al cincilea minut al prelungirilor, la o fază la care apărătorii dinamoviști au ezitat în lanț să respingă mingea trimisă de Frăsinescu
90 |
Raăzvan Avram este avertizat
85 |
Galben pentru Cosmin Matei
84 |
Ocazie mare pentru Dinamo! Boubacar scapă singur spre poarta gazdelor după o minge făcută cadou de adversari, însă preluarea este prea lungă și finalmente este blocat de Pleșca și de fundașii Gazului
81 |

Dinamo trece din nou pe lângă golul doi prin Lazăr, al cărui șut este blocat de Pleșca și mingea se duce în corner

80 |

Galben penttru Bălgrădean, care va fi suspendat etapa următoare pentru cumul de cartonașe

79 |
Robertson este introdus în locul lui Vitinho
77 |
Filip se accidentează și este înlocuit de Collins Fai, care astfel revine pe gazon după șapte luni într-un meci oficial
57 |
Gazdele trec pe lângă egalare după ce Bawab nu reușește să reia un balon care i-a venit puțin în spate pe linia de 6 metri!
43 |
Ocazie mare pentru Dinamo de a face 2-0! Cosmin Matei se descurcă excelent pe stânga și apoi plasează un balon pe colțul lung, mingea trecând însă milimetric pe lângă bara din stânga lui Bălgrădean
40 |
Muth este avertizat
38 |
Cosmin Matei reia elegant din voleu din afara careului, Pleșca reține fără emoții
34 |
Prima schimbare a meciului: la gazde intră Răzvan Avram în locul lui Muntean
33 |
Muth trimite puternic din lovitură liberă, respinge Bălgrădean lateral
31 |
Ciprian Petre șutează extraordinar din afara careului, dar mingea lovește bara, cu Bălgrădean complet spectator
30 |
Aflat în flancul stâng de atac al echipei sale, Florin Dan încearcă o execuție surprinzătoare, însă mingea trece la câțiva metri de poarta lui Bălgrădean
28 |
Bărboianu aruncă un balon la firul ierbii în careul mic al gazdelor, Pleșca plonjează și reține
22 |
Pleșca apără lovitura de la 11 metri executată de Dragoș Grigore, scorul rămâne 0-1!
21 |
Penalty pentru Dinamo, după un fault făcut de Buzean asupra lui Șucudean!
16 |
GOOOOL DINAMO, 0-1! Venit lansat din partea dreapta, Cosmin Matei reia în poarta gazdelor o centrare perfectă venită de la Steliano Filip!
12 |
Țucudean reia spre poartă cu pământul, mingea lovește bara, dar fotbalistul este semnalizat în poziție de ofsaid
10 |
Cătălin Munteanu execută un corner, mingea ajunge la Dorin Rotariu de la un adversar, dar acesta nu scoate decât o0 nouă lovitură de colț

Video rezumat: Gaz Metan Mediaș - Dinamo

VIDEO Gaz Metan - Dinamo 1-1. Bawab a adus un punct de aur pentru gazde în minutul 90+5, la ultima fază

Dinamo a venit cu planuri mari la Mediaș. După două eșecuri la rând, din care primul a atras furia fanilor, care i-au suspectat pe elevii lui Flavius Stoican de non-combat la Brașov, echipa din Șoseaua Ștefan cel Mare a ratat la mustață trei puncte pe terenul celor de la Gaz Metan.

“Câinii” au început cu pedala la podea, iar golul a venit firesc, la un sfert de oră de la fluierul de start, când Cosmin Matei a reluat din prima după centrarea lui Steliano Filip, după o fază veritabilă de atac pornită de la Boubacar.

Cinci minute mai târziu, George Ţucudean a scos un penalty, însă cel mai bun marcator de la punctul cu var al bucureștenilor, Dragoş Grigore, a ratat prima lovitură de pedeapsă din acest sezon după ce Pleșca a amintit de prestația avută în Europa League cu Mainz și a intuit colțul corect.

Puțin mai târziu, Ciprian Petre putea restabili spectaculos egalitatea, dar transversala l-a salvat pe Bălgrădean, la o fază la care goalkeeper-ul a fost doar spectator.

În repriza secundă, Buzean l-a întins şi el pe portarul lui Dinamo, cu un şut-centrare. Collins Fai a revenit pe teren după o pauză de şapte luni, iar pe final a fost martor la două mari ratări ale colegilor. Mai întâi, Lazăr a fost blocat de Pleşca, iar Boubacar şi Matei s-au încurcat în loc să majoreze scorul.

Lovitura de teatru a venit când nimeni nu se mai aștepta. Ocaziile s-au răzbunat la ultima fază, în cel de-al cincilea minut al prelungirilor, când Bawab a marcat cu o lovitură de cap după ce Frăsinescu a prelungit pe spate un balon repus din aut de margine şi a semnat scorul final: Gaz Metan Dinamo 1-1.