Cristi Manea centrează în forță în fața porții, iar Cobrea respinge slab. Faza rămâne însă fără urmări pe tabelă.
45+2 |
Ciprian Deac trimite o centrare înșelătoare în fața porții, dar Cobrea reține fără emoții.
45 |
Ciprian Deac pătrunde în careu și șutează cu piciorul stâng, la colțul scurt. Mingea se scurge puțin pe lângă poartă.
36 |
Moruțan trage din apropierea careului, cu piciorul stâng, iar Vâtcă respinge în corner.
35 |
Billel Omrani reia cu stângul peste poartă, de la marginea careului.
30 |
GOOOOOOOOOOOOOOOL Botoșani!!! Andrei Burcă egalează cu o lovitură de cap, în urma unui corner. Fundașul Botoșaniului s-a înălțat de lângă Culio!
29 |
Jucătorii lui Costel Enache l-au înconjurat pe Marcel Bîrsan, după ce central din București nu a acordat penalty, după un posibil henț la Manea.
29 |
Golofca șutează de la aproximativ 20 de metri, mingea este deviată de Vinicius, dar Vârcă respinge în corner.
27 |
Omrani încearcă să retrimită în fața porții, iar Cobrea respinge în corner.
22 |
Vâtcă nu are probleme în a reține șutul deviat al lui Cătălin Golofca.
20 |
După un început foarte bun, CFR a redus ritmul și a cedat posesia adversarilor, după ce a deschis scorul.
13 |
Ciprian Deac primește cartonașul galben, după un fault asupra lui Daniel Popa.
10 |
GOOOOOOOOOOOOOOL CFR!!! Ovidiu Hoban deschide scorul cu un șut pe sub Cobrea, din interiorul careului, după ce a primit o pasă din partea lui Omrani.
3 |
Omrani ar fi putut rămâne singur cu portarul, însă a preluat slab, între cei doi fundași centrali ai Botoșaniului.

FC Botoșani - CFR Cluj 1-1. Debut cu stângul pentru Dan Petrescu

Revenit în Liga I după opt ani, Dan Petrescu a debutat cu un egal pe banca CFR-ului, 1-1 în deplasarea cu Botoşani. Pentru clujeni, urmează derby-ul cu campioana Viitorul.

Campioana transferurilor, CFR Cluj, a avut în primul 11 şase jucători veniţi în această vară. Dintre aceştia, Hoban a deschis scorul pe terenul Botoşaniului după zece minute.

În minutul 30, gazdele au cerut penalty, dar Marcel Bîrsan a acordat corner. Din acea fază însă, echipa lui Costel Enache a egalat prin Burcă.

Mijlocaşul care a ratat transferul la FCSB, Moruţan, şi-a încercat norocul de la distanţă, dar Vîtcă a respins.

În minutul 72, Omrani a căzut în careu, însă, în loc de penalty, francezul a primit al doilea galben şi a fost eliminat.

Patru minute mai târziu, atacantul împrumutat de Dinamo, Daniel Popa, a trecut puţin pe lângă pentru 2-1 în favoarea Botoşaniului.

S-a terminat 1-1, la primul meci al lui Dan Petrescu în Liga I după opt ani. Pentru CFR, a fost primul punct obţinut la Botoşani din ultimele patru deplasări.