Exclusiv Un patron din SuperLigă care a lucrat cu Bergodi nu s-a abținut, după ce italianul a răbufnit la conferința de presă
”Mi se pare incredibil”. Alex Chipciu e surprins de reacțiile provocate de Vlad Chiricheș

29 aprilie 2016, 17:30
Rapid Rapid
Dunărea Călărași Dunărea Călărași
  • 90+5 | Final repriza 2
    FINAL DE MECI! Rapid se impune cu 1-0 şi redevine lider în Seria 1 a ligii secunde.
  • 90+4 | Cartonaşe Galbene
    Mihai Popescu este şi el avertizat.
  • 90+3 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben şi pentru Luque.
  • 90 | Cartonaşe Galbene
    Drăghia a primit cartonaşul galben, pentru trageri de timp repetate.
  • 90 | OcaziiRapid
    Ocazie Călăraşi! Vădrariu a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, şutul său direct ocolind de puţin vinclul porţii lui Drăghia.
  • 82 | Schimbări
    O modificare şi în efectivul oaspeţilor. Preoteasa i-a luat locul lui Matei.
    A doua schimbare la Rapid. N'Koyi a intrat în locul lui Rafa Jorda.
  • 81 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben şi pentru Cezar Lungu.
  • 80 | Cartonaşe Galbene
    Fran Cruz este avertizat la rândul său.
  • 78 | Cartonaşe Galbene
    Sergiu Popescu primeşte cartonaşul galben.
  • 72 | Schimbări
    Schimbare la Rapid. Raiciu i-a lăsat locul lui Tudoran.
  • 70 | OcaziiRapid
    Ocazie Călăraşi! Stoica, din nou aproape de gol. Mijlocaşul oaspeţilor a finalizat o fază confuză din careul Rapidului, dar şutul său la colţul scurt a fost respins în corner de Drăghia.
  • 62 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben şi pentru Iulian Popa.
  • 55 | OcaziiRapid

Ocazie Călăraşi! Stoica a tras foarte bine de la marginea careului, mingea se ducea spre vinclu, dar Drăghia a reuşit să respingă în ultimul moment.

• 50 | OcaziiRapid
    Ocazie Călăraşi! Oaspeţii au cea mai mare şansă de gol a partidei, prin Vădrariu, care a tras superb cu piciorul stâng, de la aproximativ 21-22 de metri, dar mingea a lovit transversala.
  • 47 | Cartonaşe Galbene
    Raiciu primeşte primul cartonaş galben al întâlnirii.
    Schimbare la oaspeţi. Mihai Popescu a intrat în locul lui Valentin Andrei.
  • 45 | Start a doua repriza
    PAUZĂ în Giuleşti! Rapid conduce cu 1-0, graţie golului marcat de Rafa Jorda
  • 45 | OcaziiRapid
    Ocazie Călăraşi! Oaspeţii puteau egala la ultima fază a reprizei. Sergiu Popescu a trimis o pasă superbă peste apărarea Rapidului, dar Drăghia a ieşit curajos şi a respins providenţial în faţa lui Valentin Andrei.
  • 43 | OcaziiRapid
    Ocazie Rapid! Acţiune frumoasă a gazdelor. Martin a scăpat pe partea dreaptă, a întros la Iulian Popa, care a tras din prima, dar Lungu a avut un reflex foarte bun şi a respins.
  • 41 | Faze meciRapid
    Stoica se dovedeşte cel mai periculos om al oaspeţilor. Mijlocaşul a tras din nou din poziţie bună, dar mingea a trecut şi de această dată peste poartă.
  • 40 | Faze meciRapid
    Martin a luat o acţiune pe cont propriu, pe care a finalizat-o cu un şut de la marginea careului. Mingea s-a dus, însă, pe mijlocul porţii, iar Lungu a prins uşor.
  • 27 | Goluri
    GOOOOOL, 1-0 Rapid! Jorda deschide scorul, trimiţând în poartă cu capul, din apropiere, după ce portarul oaspeţilor, Cezar Lungu, a respins în faţă şutul trimis de Martin.
  • 20 | Faze meci
    Meci echilibrat până acum. Nici una dintre echipe nu îşi asumă vreun risc, iar ocaziile lipsesc deocamdată.
  • 5 | Faze meci

În tribunele din Giuleşti sunt prezenţi doi foşti jucători ai Rapidului, Ovidiu Herea şi Daniel Niculae.

• 4 | Faze meciRapid
    Stoica a şutat frumos de la marginea careului, dar mingea trimisă de mijlocaşul oaspeţilor a trecut puţin peste poartă.
    A început meciul. Gazdele au avut lovitura de start.
Adrian MihalceaDunărea Călărași

Rapid - Dunărea Călărași 1-0. Giuleştenii au câştigat cu emoţii şi au redevenit lideri

Rapid a câştigat derby-ul cu Dunărea Călăraşi pentru poziţia de lider în prima serie din liga a doua, scor 1-0.

Încurajaţi din tribună de Ovidiu Herea şi Daniel Niculae, giuleştenii au început în forţă şi au deschis scorul în minutul 27. Cezar Lungu a respins în faţă şutul lui Martin, iar Jorda a fost pe fază şi a trimis mingea în poartă din apropiere.

Iulian Popa putea dubla avantajul alb-vişiniilor înainte de pauză, dar portarul Dunării i-a refuzat golul. Cu antrenorul Adrian Mihalcea suspendat, oaspeţii au avut imediat şansa de a restabili egalitatea, însă Drăghia a intervenit providenţial în faţa lui Valentin Andrei.

Repriză secundă a fost dominată de echipa din Călăraşi. Vădrariu a trimis în traversală, iar Drăghia a scos din vinclu mingea trimisa de Stoica. Atacantul de 18 ani a mai avut o şansă importantă, dar nu a reuşit să modifice tabela.

În ultimul minut, Vădrariu a fost aproape să dea lovitura, dar mingea a ocolit vinclul porţii lui Drăghia, iar Rapid a obţinut o victorie care o readuce pe primul loc şi îi oferă prima şansă în lupta pentru promovare.

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Englezii au dezvăluit ce înseamnă...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Video Barcelona - PSG 1-4. Kylian Mbappe i-a...

mbappe

Exclusiv Verdictul lui Ilie Dumitrescu după ce...

• 17:30 LIVE Fotbal Club
  • FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-UNIVERSITATEA CLUJ, FINALA CUPEI ROMANIEI (24.05.2023)

FOTBAL: Oțelul Galați - ”U” Cluj, ora 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

MEDIA: Digi Sport Special, ora 19:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

MEDIA: Fotbal Club, ora 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• A tennis ball with details of a racquet , shadows and a clay court

TENIS: ATP București, ora 11:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Foto Ilie Năstase a apărut de mână cu ”cea mai frumoasă femeie din lume”: ”I-a luat trei ani”

Screenshot 2024-04-16 at 21.24.53

Video&Foto Gesturile pe care nimeni nu le-a înțeles făcute de Ronald Araujo, după ce Istvan Kovacs l-a eliminat și l-a pus la punct

Exclusiv Bergodi a câștigat o avere ca ”să rezilieze amiabil” contractul cu Rapid. Nu și-a asumat nimic