• La liga, etapa 13: Real Madrid - Malaga (sâmbătă, Digi Sport 2, ora 17:15) şi Valencia - Barcelona (duminică, Digi Sport 2, ora 21:45)
  • Fotbal, Liga 1, etapa a 19-a: Botoşani - Craiova (vineri, 20:45, Digi Sport 1) şi Astra - FCSB (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

Olympique Marseille a salvat in extremis un punct pe terenul nou-promovatei Strasbourg după un meci în care a fost egalată de două ori de alsacieni.

Starul echipei lui Rudi Garcia, Dimitri Payet, a deschis scorul pentru OM în minutul 5, însă gazdele au restabilit egalitatea înaintea pauzei, prin Aholou (min.31).

Morgan Sanson a readus-o pe OM în avantaj imediat după pauză (min.48), însă gazdele au replicat din nou, prin Bakary Kone (min.60).

Strasbourg părea să fi dat lovitura după reuşita lui Lienard, din minutul 74, însă Marseille a salvat un punct graţie primei reuşite în tricoul fostei campioane a Europei a grecului Mitroglou (min.88).

Strasbourg - Marseille s-a încheiat 3-3, iar gruparea de pe Stade Velodrome se află pe locul 4 în clasament, cu 17 puncte, două mai puţin decât a doua clasată, Monaco. Strasbourg e pe poziţia a 18-a, cu numai şase puncte după nouă runde.

ECHIPELE

Strasbourg: Kamara - Lala, Salmier, B. Kone, Seka - Goncalves (min.81 Grimm), Aholou, Lienard (min.89 Sacko) - Nuno Da Costa (min.69 Bahoken), J. Martin, Terrier.

Marseille: Mandanda - Sakai (min.85 M. Lopez), Rami, Rolando, Amavi - Zambo-Anguissa, Sanson - Thauvin (min.77 Germain), Payet, N'Jie (min.46 B. Sarr) - Mitroglou.