• România, Liga 1, Etapa 22: Craiova - CFR Cluj (sâmbătă, ora 20:30, Digi Sport 1) şi FCSB - Viitorul (duminică, ora 20:00, Digi Sport 1)
  • Spania, La Liga, Etapa16: Barcelona - Deportivo (duminică, ora 21:45, Digi Sport 2)

Everton a pierdut clar duelul cu Southampton, 1-4, rușinea oaspeților fiind salvată de islandezul Sigurdsson, autorul unui gol de excepție pe St. Mary's Stadium.

Pe finalul primei reprize, vedeta lui Everton și cel mai bun om al naționalei Islandei a înscris cu un șut din afara careului, balonul lovind de două ori bara transversală și o dată cea laterală înainte de a intra în poartă.

VIDEO GOLUL LUI SIGURDSSON

Sigurdsson a egalat cu acest gol pentru Everton, 1-1, însă oaspeții au avut o repriză secundă catastrofală și au încasat trei goluri, cedând cu 1-4.

Sigurdsson (28 de ani) a ajuns la Everton în această vară, de la Swansea, pentru aproape 50 de milioane de euro. Cu Southampton, el a reușit primul său gol în acest sezon de Premier League.

Jucătorul lui Everton s-a calificat cu naționala Islandei la Campionatul Mondial, după ce a participat cu nordicii și la Euro 2016.