Football - 2023 / 2024 Premier League - Chelsea vs Everton - Stamford Bridge - Monday 15th April 2024. Chelsea s Nicolas
Video Imagini nemaivăzute! Trei jucători ai lui Chelsea ”s-au bătut” pentru un penalty. Reacția dură a lui Mauricio Pochettino
Chelsea v Everton - Premier League - Stamford Bridge
Video Chelsea - Everton 6-0. ”Aristocrații” reușesc setul împotriva ”Caramelelor”. Cole Palmer a marcat un ”poker”
Victor Pițurcă și Gigi Becali
"Ce știi, mă, tu de fotbal?" Momentul în care Victor Pițurcă l-a dat afară din vestiar pe Gigi Becali

• 94 | Final repriza 2
    FINAL DE MECI! CHELSEA cucerit Cupa Ligii Angliei după victoria clară, cu 2-0, din finala cu Tottenham
  • 91 | Schimbări
    Ultima modificare a meciului: Drogba este introdus pe final, în locul lui Diego Costa
  • 90 | Faze meci
    Partida este prelungită cu 4 minute
  • 88 | Schimbări
    Schimbare Chelsea: Fabregas iese, iar în locul lui intră Oscar
  • 87 | OcaziiChelsea
    Harry Kane a driblat un adversar în careul lui Chelsea, a șutat spre poarta lui Cech, însă a fost blocat de Terry, care a trimis în corner
  • 64 | OcaziiChelsea
    Hazard a pătruns foarte bine în careu, după care a șutat de la 12 metri la colțul lung, la o palmă de bara lui Lloris
  • 63 | Faze meciChelsea
    Terry dispută a patra finală din Cupa Ligii în carieră și îi egalează pe Gerrard și Carragher în top. De asemenea, fundașul lui Chelsea este la a 15-a finală din carieră și aceasta este prima în care a înscris
  • 61 | Schimbări
    Schimbare Tottenham: Townsend îi lasă locul lui Dembele
  • 56 | Auto Goluri
    GOOOOL CHELSEA! Diego Costa a șutat din unghi, mingea a fost deviată de Kyle Walker, iar Lloris nu a mai putut să intervină
  • 49 | OcaziiChelsea
    Fabregas a trimis spectaculos din foarfecă, Lloris a reușit să respingă în lateral
    A început a doua repriză
  • 45+2 | Final repriza 1
    PAUZĂ! După prima parte, Chelsea are avantaj minim pe tabelă
  • 45+1 | OcaziiChelsea
    Cahill a avut o mare ocazie de 2-0, dar lovitura sa de cap a fost prinsă în ultimul moment de Lloris
  • 45 | Faze meci
    Prima repriză este prelungită cu două minute
  • 45 | Goluri
    GOOOOL CHELSEA! Trupa lui Mourinho a deschis scorul în finalul primei reprize, prin John Terry! Fundașul a înscris printr-un șut puternic din interiorul careului, după ce apărarea lui Tottenham nu a reușit să îndepărteze pericolul la o centrare a lui Willian
  • 36 | OcaziiChelsea
    Eriksen a preluat frumos în careu, a șutat printre picioarele unui adversar, însă Cech a fost la post și a reținut
  • 31 | Cartonaşe Galbene
    Dier a primit un cartonaș galben pentru un fault la Diego Costa
  • 18 | OcaziiChelsea
    Willian a șutat din lovitură liberă, din poziție bună, însă a luat la țintă zidul lui Spurs
  • 13 | OcaziiChelsea
    Eriksen a șutat de la 14 metri, mingea a fost blocată de Ramires, însă reluările arată că brazilianul a atins mingea cu mâna în suprafața de pedeapsă
  • 10 | OcaziiChelsea
    BARĂ TOTTENHAM! Eriksen a executat aproape perfect o lovitură liberă de la 18 metri, Cech a fost surprins, însă mingea a izbit transversala
  • 7 | OcaziiChelsea

Ivanovic a centrat în careu, Lloris a ieșit bine din poartă, însă s-a complicat în momentul respingerii și a trimis acrobatic în corner

Mauricio PochettinoTottenham

VIDEO Finala Cupei Ligii: Chelsea - Tottenham 2-0. Primul trofeu al sezonului pentru "the blues"

Fără Chricheș în lot, Tottenham a pierdut finala Cupei Ligii Angliei, 0-2 pe Wembley, în fața lui Chelsea.

Trupa din nordul Londrei avut ghinion în minutul 10, atunci când transversala s-a opus la șutul lui Eriksen din lovitură liberă.

Chelsea a marcat chiar înaintea pauzei prin căpitanul John Terry, aflat la primul gol pentru Chelsea într-o finală, în întreaga carieră.

Echipa lui Mourinho putea intra la vestiare cu un avantaj de două goluri, însă Lloris a reținut lovitura de cap a lui Cahill. Fabregas a fost aproape de o reușită superbă din foarfeca, în minutul 50, dar Lloris a izbutit să respingă în ultimul moment.

Albaștrii aveau totuși să mai puncteze o dată în minutul 56 - Diego Costa a șutat din unghi, iar mingea a intrat în poartă după ce a fost deviată de Walker.

Chelsea câștigă astfel a cincea Cupă a Ligii din istorie, iar Mourinho obține primul trofeu după o așteptare de 914 zile.

Liverpool este singura formație care o depășește pe Chelsea în clasamentul trofeelor în Cupa Ligii, cu 8 astfel de trofee.

Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după...