becali
Starul pentru care Gigi Becali a oferit 1.500.000€ a fost făcut ”praf”: ”Joacă două meciuri pe an!”

• 120+1 |
    Fluier final. Chelsea - Liverpool 1-0. Londonezii merg în finala Cupei Ligii Angliei
  • 119 | OcaziiChelsea
    Ocazie pentru Chelsea! Ramires i-a "furat" mingea lui Emre Can și a șutat pe jos, dar nu l-a putut păcăli pe Mignolet
  • 103 | Faze meciChelsea
    Sterling preia și șutează din marginea careului, dar alături de poartă. Avea și varianta unei pase în stânga, dar nu și-a văzut coechipierul liber în careu
  • 102 | Cartonaşe Galbene
    Steven Gerrard încasează și el un cartonaș galben. Ambii au fost avertizați pentru conflictul direct
    Cartonaș galben pentru Diego Costa
  • 101 | Faze meci
    Diego Costa îl faultează pe Gerrard lângă careul lui Liverpool și dă naștere unui nou moment tensionat. Căpitanul oaspeților s-a ridicat nervos, dar lucrurile nu au degenerat, fiindcă cei doi au fost despărțiți de colegi
  • 100 | OcaziiChelsea
    Ocazie imensă pentru Liverpool! Sterling a pătruns frumos pe stânga, până lângă linia de fund, de unde a centrat cu boltă. Henderson i-a luat fața lui Azpilicueta și a reușit să reia cu capul dintr-o poziție excelentă, dar a trimis pe lângă poartă
  • 94 | Goluri
    GOOOOL Chelsea! Branislav Ivanovic a punctat cu o lovitură de cap, din centrarea lui Willian, dintr-o lovitură liberă de pe dreapta
  • 92 | Faze meciChelsea
    Balotelli șutează cu mult peste poartă din afara careului, după o minge așezată de Sterling
  • 91 |
    Începutul primei reprize de prelungiri
    Fluier final al primelor 90 de minute. Vom avea două reprize suplimentare a câte 15 minute. Dacă scorul va rămâne neschimbat, se va califica Chelsea, grație golului marcat în deplasare, în meciul tur. Penalty-uri vom avea doar dacă ambele echipe mai marchează câte o dată
  • 90 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Branislav Ivanovic
  • 88 | Faze meciChelsea
    Sterling pătrunde bine în centru și ajunge într-o poziție excelentă, dar șutul său din afara careului trece peste poartă
  • 87 | Faze meciChelsea
    Hazard îl vede ieșit din poartă pe Mignolet și șutează de la mare distanță, dar belgianul s-a repliat rapid și a prins cu siguranță
  • 82 | Faze meciChelsea
    Coutinho reușește să construiască o fază frumoasă și ajunge în careu, de unde îi scoate mingea la șut lui Gerrard, dar căpitanul oaspeților trimite cu mult peste poartă, din vole
  • 78 | Schimbări
    Schimbare la Chelsea: iese Filipe Luis - accidentat - și intră Azpilicueta
  • 74 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru John Terry, pentru un fault din spate asupra lui Sterling
  • 72 | Faze meciChelsea
    Gerrard încheie cu un șut din afara careului un atac pozițional al lui Liverrpool. Courtois a prins fără probleme
  • 70 | Schimbări
    Schimbare la Liverpool: iese Markovic și intră Balotelli
  • 68 | Faze meciChelsea
    Șut de la distanță trimis de Ramires, dar mingea a trecut alături de poartă
  • 67 | OcaziiChelsea
    Ocazie pentru Chelsea! Oscar a șutat dintr-o lovitură liberă de lângă careu, dar Mignolet a fost din nou atent și a prins
  • 65 | OcaziiChelsea
    Dublă ocazie pentru Chelsea! Portarul Mignolet apără extraordinar în această seară. L-a deposedat pe Diego Costa cu un tackling curat la 11 metri, apoi nou un șut al londonezilor a fost deviat chiar în brațele sale și a prins cu siguranță
  • 62 | OcaziiChelsea
    Ocazie și pentru Liverpool! La poarta cealaltă, Courtois a prins din prima un șut puternic trimis pe direcția sa de Gerrard, la capătul unui contraatac purtat de Sterling pe dreapta
  • 61 | OcaziiChelsea
    Încă o șansă mare de gol pentru Chelsea! Mignolet a intervenit salvator la un nou șut al lui Diego Costa, din afara careului. Mingea a fost deviată și portarul a apărat cu picioarele
  • 59 | OcaziiChelsea
    Ocazie mare pentru Chelsea! Hazard a "înșirat" în dribling toată apărarea lui Liverpool și a șutat cu stângul, din marginea careului, dar cu puțin pe lângă poarta apărată de Mignolet
  • 56 | Schimbări
    Schimbare la Liverpool: iese Sakho - accidentat - și intră Glen Johnson
  • 54 | Faze meci
    Diego Costa este din nou implicat într-o altercație cu un adversar. L-a călcat pe gleznă și pe Skrtel, care s-a ridicat și el amenințător. Cei doi au fost despărțiți de arbitru și de colegi
  • 53 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Lucas Leiva
  • 50 | Schimbări
    Prima schimbare a meciului este efectuată de Chelsea: iese Fabregas - accidentat după un contact cu John Terry - și intră Ramires
    Pauză pe Stamford Bridge, acolo unde Chelsea și Liverpool se află la egalitate, scor 0-0
  • 44 | Faze meciChelsea
    Coutinho pătrunde pe stânga și ajunge într-o poziție periculoasă, de unde șutează, dar Zouma deviază mingea în corner
  • 42 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Henderson, pentru o ținere din spate asupra lui Hazard, aproape de mijlocul terenului
  • 39 | Faze meciChelsea
    Un nou șut al lui Oscar din alergare, de la distanță mai mare, dar nici de această nu prinde spațiul porții
  • 38 | OcaziiChelsea
    Ocazie pentru Chelsea! Oscar a șutat direct la poartă dintr-o lovitură liberă de lângă careu, dar mingea a trecut cu puțin alături
  • 35 | Faze meciChelsea
    Șut al lui Henderson de la circa 20 de metri, din pasa lui Gerrard, dar mingea nu a fost lovită ideal și s-a dus în aut de poartă
  • 34 | Faze meci
    Ritm excelent pe Stamford Bridge în această seară, cu faze alternate rapid la ambele porți. Și tensiunea este mare, fiindcă în joc este calificarea în finala Cupei Ligii Angliei
  • 30 | OcaziiChelsea
    Șansă mare de gol pentru Liverpool! Coutinho a luat o fază pe cont propriu și a pătruns pe centru în careu, dar șutul său pe jos a fost scos cu piciorul, in extremis, de Courtois
  • 27 | OcaziiChelsea
    Ocazie pentru Liverpool! Alberto Moreno a fost deschis în partea stângă a careului londonez și a șutat cu stângul, din unghi, dar portarul Courtois a scos cu brațul, în corner
  • 22 | Faze meciChelsea
    Chelsea cere încă un penalty! De această dată, Skrtel l-a faultat în careu pe Diego Costa, iar arbitrul a dictat aut de poartă pentru Liverpool
  • 17 | Faze meciChelsea
    Raheem Sterling a primit în jumătatea de teren a lui Chelsea, dar nu a putut trece de singurul apărător avut în față și nici nu i-a putut pasa lui Gerrard, aflat liber în poziție centrală
  • 12 | Faze meciChelsea
    Nervi întinși pe Stamford Bridge. Este rândul celor de la Liverpool să fie nemulțumiți, după ce Diego Costa l-a călcat pe gleznă pe Emre Can, în timp ce acesta era căzut pe gazon. Germanul s-a ridicat amenințător, dar lucrurile nu au degenerat, fiindcă au intervenit ceilalți jucători și arbitrul
  • 6 | Faze meci
    Început echilibrat pe Stamford Bridge, acolo unde ambele echipe apar periculos în preajma careului advers, dar fără să reușească să trimită vreun șut la poartă
  • 5 | Faze meciChelsea
    Chelsea cere penalty la un șut al lui Willian la care mingea l-a lovit în mână pe Lucas, în interiorul careului oaspeților, dar arbitrul face semn ca jocul să continue
    Fluier de start al meciului dintre Chelsea și Liverpool, din returul semifinalelor Cupei Ligii Angliei
Brendan RodgersLiverpool

VIDEO Chelsea - Liverpool 1-0. Ivanovic i-a calificat pe londonezi, care joacă a 7-a finală de Cupa Ligii Angliei

Chelsea este prima finalistă a Cupei Ligii Angliei în acest sezon, după victoria cu 1-0 obținută marți, în fața lui Liverpool, după 120 de minute, într-un meci transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. Branislav Ivanovic a semnat golul victorios al echipei antrenate de Jose Mourinho. Pentru prima dată în istorie, londonezii au adunat 7 meciuri consecutive fără înfrângere în fața lui Liverpool, în toate competițiile.

VIDEO Liverpool - Chelsea 1-1. În turul din urmă cu o săptămână, disputat pe Anfield, scorul a fost egal, după ce Hazard a deschis scorul din penalty în prima repriză, iar gazdele au egalat în partea a doua, prin Sterling. La 1-1, Courtois a avut o intervenție de zile mari, la un șut al lui Lallana.

Marți, la retur, Chelsea nu a avut niciun șut pe poartă în primele 45 de minute, dar putea primi două lovituri de la 11 metri, în minutele 5 și 22, dar arbitrul Michael Oliver a trecut cu vederea hențul lui Henderson și faultul lui Skrtel. Diego Costa a scăpat fără eliminare, după ce l-a călcat pe gleznă pe Emre Can (12). Ocaziile mari i-au aparținut lui Liverpool și au fost semnate de Alberto Moreno (27) și Coutinho (30).

În partea a doua, londonezii au fost mai periculoși. Hazard a șutat pe lângă, după o superbă acțiune personală (59), apoi Mignolet a scos cu picioarele un șut trimis de Diego Costa, la care mingea a fost și deviată (61). Portarul belgian al oaspeților a făcut minuni și peste 4 minute, când l-a blocat cu un veritabil tackling pe același Diego Costa și în aceeași fază a prins cu noroc un nou șut deviat. Oscar l-a pus și el la încercare pe Mignolet (65), dar fără succes.

Meciul a mers în prelungiri, după 90 de minute, în care scorul a fost 0-0. Dacă scorul rămânea neschimbat, tot Chelsea ar fi mers mai departe, grație golului marcat în deplasare în tur. Pentru penalty-uri, era nevoie de 1-1 și la Londra.

Șansele de gol au fost rare în extra time, dar Chelsea a fructificat-o pe prima și i-a fost de ajuns. Brasnislav Ivanovic a punctat cu capul, din centrarea lui Willian (94), semnând a treia sa reușită din acest sezon. De asmenea, a fost și al treilea gol al sârbului contra lui Liverpool, în toată cariera.

Chelsea ajunge, astfel, pentru a 7-a oară în finala Cupei Ligii Angliei. La acest aspect o mai depășesc numai Liverpool (11), Aston Villa și Manchester United (câte 8).

Chelsea a stabilit și un record în istoria de aproape 110 ani a clubului. Până acum, "albaștrii" nu mai adunaseră 7 meciuri consecutive fără înfrângere în fața lui Liverpool.

PROGRAMUL TV COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Rodri a ”distrus-o” pe Real Madrid...

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...

Video Corvinul Hunedoara - FC Voluntari 3-1...

FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)

FOTBAL: Cagliari - Juventus, ora 21:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid