Suporterii din Reșița, la meciul cu Petrolul / Foto: Captură Digi Sport
Stadion de 18.000.000 € pentru o echipă fără drept de promovare: ”În 3 ani ar putea fi gata”

Chelsea Chelsea
Penalty-uri
Faze meci
  • 90+2 | Final repriza 2
    Final de meci pe Anfield. Liverpool şi Chelsea au încheiat la egalitate, scor 1-1, în turul semifinalelor Cupei Ligii. Hazard a deschis scorul din penalty pentru oaspeţi, iar Sterling a egalat în partea a doua, după o acţiune personală de toată frumuseţea. Returul se va disputa la Londra, peste o săptămână.
  • 88 | Schimbări
    Schimbare la Chelsea. A intrat Azpilicueta şi a ieşit Willian.
  • 79 | OcaziiLiverpool
    Paradă senzaţională a lui Courtois la un şut violent trimis de Lallana din afara careului. Scorul rămâne 1-1, în ciuda dominării clare a gazdelor.
  • 75 | OcaziiLiverpool
    Dublă ocazie pentru Liverpool. Henderson şi Sterling au tras periculos la poartă, dar Courtois a fost la post în ambele rânduri.
  • 75 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Mikel.
  • 70 | Schimbări
    Prima schimbare la Liverpool. Iese Gerrard şi intră Lallana.
  • 67 | OcaziiLiverpool
    Încă o şansă foarte bună pentru Liverpool. Coutinho a pătruns central şi a tras puternic din afara careului, dar Courtois a reuşit să blocheze şutul brazilianului.
    Ocazie uriaşă pentru gazde. Gerrard a primit mingea într-o poziţie excelentă, în careul lui Chelsea, dar a şutat în bară.
  • 59 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOL!!! Liverpool restabileşte egalitatea prin Sterling, autorul unei acţiuni personale superbe. Atacantul "cormoranilor" a primit mingea la aproximativ 40 de metri de poarta lui Chelsea, s-a întors şi a pătruns până în careu, de unde l-a învins cu un şut plasat pe Courtois.
  • 55 | Faze meciLiverpool
    Liverpool împinge jocul tot mai mult spre poarta lui Courtois, dar elevii lui Brendan Rodgers nu reuşesc să-şi creeze ocazii clare.
  • 45+1 | Final repriza 1
    S-a încheiat prima repriză. Chelsea conduce cu 1-0, după golul marcat de Eden Hazard, din penalty.
  • 45+1 | Faze meciLiverpool
    Fază controversată în careul lui Chelsea. Diego Costa a atins mingea cu mâna, însă arbitrul nu a acordat penalty, în ciuda protestelor gazdelor.
  • 45 | Cartonaşe Galbene
    Galben şi pentru Filipe Luis, după un duel cu Markovic.
  • 44 | Cartonaşe Galbene
    Lucas Leiva este şi el avertizat de Martin Atkinson.
  • 39 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Gerrard, după un fault comis asupra lui Hazard.
  • 32 | Faze meciLiverpool
    Gerrard a executat direct o lovitură liberă de pe partea stângă, respinsă fără probleme de portarul oaspeţilor.
  • 30 | Faze meciLiverpool
    Liverpool deţine iniţiativa şi se află mai mult în jumătatea de teren adversă, fără a ameninţa însă poarta lui Courtois. Chelsea se apără atent şi încearcă să lovească pe contraatac.
  • 18 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOL!!! Hazard transformă impecabil lovitura de la 11 metri şi deschide scorul pentru Chelsea pe Anfield.
  • 17 | Penalty-uriLiverpool
    Penalty pentru Chelsea. Emre Can a intervenit imprudent asupra lui Hazard în propriul careu, iar arbitrul a acordat lovitură de pedeapsă.
  • 16 | OcaziiLiverpool
    Prima mare ocazie a meciului. Gerrard a tras superb de la mare distanţă, însă Courtois a reuşit să respingă în corner.
  • 14 | Faze meciLiverpool
    "Cormoranii", din nou periculoşi. Coutinho a încercat o pasă pentru Sterling, dar Cahill a reuşit să intercepteze, iar mingea a fost reţinută de Courtois.
  • 12 | Faze meciLiverpool
    Fază interesantă în careul lui Chelsea, dar apărarea londonezilor s-a descurcat şi a înlăturat pericolul. Acţiunea s-a încheiat cu un corner obţinut de Alberto Moreno.
Jose MourinhoChelsea

VIDEO Liverpool-Chelsea 1-1. Remiză pe Anfield, în turul semifinalelor Cupei Ligii

În direct la Digi Sport, Liverpool şi Chelsea au terminat la egalitate, 1-1, pe Anfield, în turul semifinalelor Cupei Ligii Angliei.

Cormoranii au fost aproape de gol în minutul 16, când Gerrard a şutat foarte bine de la distanţă, însă Courtois a respins în corner.

Cei care au înscris au fost jucătorii lui Jose Mourinho. Emre Can l-a faultat în careu pe Hazard, iar belgianul a transformat penalty-ul şi a deschis scorul, în minutul 18.

Sterling a restabilit egalitatea în minutul 59, după ce a pătruns superb prin centrul defensivei lui Chelsea.

Gerrad a fost la un pas de 2-1, dar bara s-a opus la şutul trimis de căpitanul gazdelor în minutul 67.

Courtois a salvat rezultatul pentru Chelsea în minutul 80, când portarul belgian a respins spectaculos şutul violent trimis de Lallana.

S-a terminat 1-1, iar deznodământul semifinalei se amână pentru returul de peste o săptămână.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...