Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
FOTBAL:ISRAEL-ROMANIA, PRELIMINARIILE C.E 2024 (18.11.2023)
Exclusiv Chiricheș, Cicâldău, Șut, Tănase și Pușcaș, OUT! Florin Prunea a ales lotul României pentru EURO
hagi
L-a auzit pe Gică Hagi în direct și a răbufnit: ”Frustrare!”

• 90 | Final repriza 2
    FINAL DE MECI! TOTTENHAM A CÂȘTIGAT CU 4-0 ȘI S-A CALIFICAT ÎN SEMIFINALELE CUPEI LIGII ANGLIEI
  • 85 | OcaziiTottenham
    Ocazie mare pentru Newcastle! Armstrong a fost aproape de golul de onoare, a tras superb la colțul lung, dar Vorm a avut o reacție excelentă
  • 81 | Schimbări
    Și Pardew epuizează schimbările: Cabella îi lasă locul lui Vuckic
  • 80 | Schimbări
    Ultima modificare pentru Tottenham: Capoue intră în locul lui Bentaleb
  • 76 | OcaziiTottenham
    Ocazie mare Tottenham! Soldado a șutat pe jos, din 8 metri, dar l-a luat la țintă pe goalkeeper-ul advers
  • 73 | Schimbări
    Schimbare Newcastle: Anita intră în locul lui Sissoko
  • 70 | Goluri
    GOOOOOL TOTTENHAM! Eriksen a tras de la distanță, Alnwick a respins în față, iar Soldado a împins mingea în plasă, la mai puțin de două minute de la intrarea pe teren
  • 69 | Schimbări
    Kane iese în aplauzele publicului, iar în locul său intră Soldado
  • 63 | Goluri
    GOOOOOL TOTTENHAM! Kane a preluat foarte bine în careul advers, a șutat la colțul lung, din cădere, dar Alnwick nu a reușit să respingă
  • 59 | OcaziiTottenham
    Vertonghen a reluat cu capul, la vinclu, portarul era bătut, dar Haidara a reușit să respingă providențial
  • 57 | OcaziiTottenham
    Chiricheș a șutat de la 18 metri, pe jos, însă mingea a fost pe centrul porții, iar Alnwick a respins
  • 55 | OcaziiTottenham
    Ratare uluitoare Newcastle! Cabella și Riviere nu au reușit să introducă mingea în plasă din trei metri de poarta lui Vorm!
  • 47 | Goluri
    GOOOOL TOTTENHAM! Chadli a fentat doi adversari și a tras perfect pe jos, la colțul scurt, de unde portarul lui Newcastle nu a mai avut vreo șansă să respingă
    A început a doua repriză
  • 45+3 | Final repriza 1
    PAUZĂ! Tottenham conduce cu 1-0 după prima parte
  • 45 | Faze meci
    Prima repriză este prelungită cu 3 minute
  • 36 | OcaziiTottenham

Gouffran i-a pasat direct lui H. Kane, care a tras periculos, cu pământul, din afara careului. Minge a trecut foarte puțin pe lângă poartă

• 21 | OcaziiTottenham
    Riviere a reluat cu capul din 8 metri, la o palmă de transversală
  • 18 | Goluri
    GOOOOL TOTTENHAM! Alnwick a scăpat mingea dintre mâini, inexplicabil, iar Bentaleb a fost pe fază și a introdus mingea în plasă
  • 16 | OcaziiTottenham
    Sissoko a driblat doi adversari, apoi a prins un șut în forță de la peste 20 de metri, dar Vorm a fost la post și a respins în laterial
  • 10 | OcaziiTottenham
    Townsend i-a pasat excelent lui Chadli în colțul careului, de unde acesta a șutat puternic la colțul scurt. Portarul lui Newcastle a fost la post
Alan PardewNewcastle

VIDEO Tottenham - Newcastle 4-0. Echipa lui Chiricheș este în semifinalele Cupei Ligii

Vlad Chiricheș a revenit în primul 11 al lui Tottenham, iar londonezii s-au calificat în semifinalele Cupei Ligii Angliei.

Fostul fundaș al Stelei nu jucase în ultima etapă din Premier League, victoria din deplasare cu Swansea (2-1), dar evoluția lui din meciul din Newcastle a fost foarte bună - apărătorul a fost chiar aproape de gol în minutul 57.

Newcastle a continuat forma slabă: după înfrângerea usturătoare de pe terenul lui Arsenal (1-4), elevii lui Alan Pardew au mai încasat 4 goluri și de la Tottenham.

Deschiderea scorului s-a produs în urma unei greșeli mari a portarului Alnwick - acesta a scăpat printre degete o minge care nu părea să îi pună probleme. Pe fază, Bentaleb a împins balonul în plasă și a deschis scorul după 18 minute. Riviere și Harry Kane au avut și ei șansa golului până la pauză, însă la cabine s-a intrat cu 1-0 pentru gazde.

Repriza a doua a fost dominată copios de Spurs, care au înscris de trei ori și au ratat alte câteva ocazii importate. Chadli (47), Kane (63) și Soldado (70) au stabilit scorul final - 4-0 - prin care Tottenham și-a asigurat locul din semifinalele Cupei Ligii.

După disputarea partidelor din sferturile de finală, careul de ași din Cupa Ligii este format din Chelsea, Sheffield United, Tottenham și Liverpool. Într-un alt meci transmis de asemenea ÎN DIRECT pe Digi Sport, cormoranii au trecut la pas de formația de ligă inferioară Bournemouth, scor 3-1.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...