• Tenis WTA, finala de la Cincinnati: Simona Halep - Garbine Muguruza, azi, de la ora 21:00, în direct pe Digi Sport 2
  • Fotbal, La Liga, prima etapă, azi: Barcelona - Betis, 21:15, Digi Sport 3, Deportivo - Real Madrid, 23:15, Digi Sport 2

Ianis Hagi continuă să strălucească în amicale la Fiorentina. Mijlocaşul român de 18 ani a fost cel mai bun jucător al toscanilor în victoria cu 5-0 obţinută în faţa lui Trento, meci în care s-a aflat pe teren aproape o oră.

Fiul lui Gică Hagi a scos penalty-ul din care echipa lui Stefano Pioli a deschis scorul, a pornit acţiunea de la al doilea gol şi a marcat pentru 3-0, cu un şut deviat, stabilind rezultatul la pauză. Ianis a fost înlocuit în minutul 59, iar la final, antrenorul formaţiei viola a avut cuvinte frumoase la adresa lui.

"Sunt foarte fericit că îl am cu mine în acest grup. Important e că el şi alţii sunt băieţi cu talent şi calitate. Însă e bine să nu aşteptăm prea multe prea repede, ci să încercăm să-i facem să se potrivească intereselor echipei şi ale celorlalţi jucători", a declarat Pioli, când a fost întrebat despre Hagi la sfârşitul jocului.

Alături de Gori, Ianis Hagi este cel mai bun marcator al Fiorentinei în meciurile amicale disputate până acum în această vară, cu 4 goluri.

Presa italiană a scris de mai multe ori în ultima perioadă că, în contextul în care toscanii pregătesc o reconstrucţie, Ianis Hagi ar putea să primească mai multe şanse decât în sezonul trecut.

Ianis Hagi a ajuns la Fiorentina în 2016 și are un contract valabil până în 2019. Mijlocaşul a evoluat în două jocuri pentru echipa mare a italienilor.

13 meciuri, 5 goluri și 3 pase de gol are Ianis pentru Fiorentina Primavera.