• Spania, etapa 9: Barcelona-Malaga (sâmbătă, Digi Sport 2, ora 21:45) şi Italia, etapa 9: Napoli-Inter (sâmbătă, Digi Sport 3, ora 21.45)
  • Tenis: Turneul Campioanelor (22-29 octombrie, Digi Sport 2)

AC Milan a înregistrat a doua înfrangere consecutivă în campionat, fără gol marcat. A fost 0-2 pe teren propriu cu Roma, după ce pierduse etapa trecută cu acelasi scor în deplasare, cu Sampdoria.

Milan rămâne fără victorie, în campionat, în fața Romei, din primavara lui 2015. Giallorossii au inceput bine meciul din deplasare din etapa a șaptea din Serie A TIM și au avut primele ocazii prin Strootman și Florenzi.

Donnarumma a scăpat fără gol și în partea secundă, la o alta tentativă a aceluiași Florenzi, în minutul 61, însă nu a mai putut interveni la trasorul lui Dzeko, deviat de Romagnoli și care a venit într-un moment în care Milan domina jocul.

În minutul 77, s-a facut 2-0 în favoarea oaspeților - Florenzi a reușit să înscrie, după ce portarul Milanului a respins în primă fază șutul lui Nainggolan.

Seara neagra a Diavolului a fost completată de eliminarea lui Hakan Calhanoglu, din minutul 80.

S-a terminat 0-2, a patra victorie consecutiva in campionat pentru formatia lui Eusebio di Francesco.

Echipele:

Milan: Donnarumma - Musacchio, Bonucci, Romagnoli - Borini, Kessie, Biglia, Calhanoglu, Rodriguez - A. Silva, Kalinic.
Antrenor: Vincenzo Montella.

Roma: Alisson - B. Peres, Manolas, Fazio, Kolarov - Strootman, De Rossi, Nainggolan - Florenzi, Dzeko, El Shaarawy.
Antrenor: Eusebio Di Francesco.