France Kylian Mbappe Press conference at the Groupama Stadium Lyon
PSG a aflat prețul! Înlocuitorul lui Kylian Mbappe costă 175.000.000€
Manchester City v Newcastle United - Emirates FA Cup - Quarter Final - Etihad Stadium
Transfer surprinzător! Manchester City forțează prima mutare a verii
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"

• 90+5 | Final repriza 2
    FINAL. LAZIO - AS ROMA 1-2. Totti și compania și-au asigurat locul 2 în SERIE A și accesul direct în grupele UEFA Champions League.
  • 86 | Cartonaşe Galbene
    FLORENZI pentru un fault tactic
  • 86 | Goluri
    GOOOOOL AS ROMA: 1-2, YANGA-MBIWA. Fundașul central a reluat foarte bine cu capul, din interiorul careului, în dreapta lui Marchetti, după o centrare a lui Pjanic, din lovitură liberă, lateral dreapta. Se pare însă că a fost o poziție suspectă de ofsaid.
  • 84 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE LA ROMA. A ieșit Iturbe, a intrat DOUMBIA
  • 82 | Goluri
    GOOOOOL LAZIO: 1-1, DJORDJEVIC. Atacantul, intrat de șase minute, a finalizat cu siguranță, din interiorul careului, după un assist, tot cu capul, al lui Klose.
  • 74 | Goluri
    GOOOOOL AS ROMA: 0-1, ITURBE. Totul a plecat de la Pjanic, apoi a preluat Nainggolan, mingea a ajuns la Ibarbo, pe dreapta, acesta a centrat în careu de unde Iturbe a finalizat.
  • 70 | OcaziiLazio
    OCAZIE AS ROMA. Ibarbo, din interiorul careului, a șutat pe lângă poartă, deși nu era marcat de nimeni, Marchetti era bătut.
  • 55 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LAZIO. A ieșit Lullic, care a fost la un pas de eliminare, a intrat CAVANDA
  • 52 | Cartonaşe Galbene
    LAZIO PUTEA RĂMÂNE ÎN 10! TOROSIDIS a primit un galben pentru proteste. Fundașul dreapta a cerut al doilea galben pentru Lulic. Fundașul stânga al lui Lazio îl faultase pe Totti. Nicola Rizzoli a dictat fault pentru Roma, dar fără a considera că este nevoie ca Lulic să fie sancționat cu cartonaș.
  • 48 | OcaziiLazio
    Basta a șutat de la marginea careului și mingea a trecut de puțin de bara din dreapta porții lui De Sanctis.
  • 47 | Faze meciLazio
    Ștefan Radu, accidentat, vede meciul din tribună
  • 45+2 | Final repriza 1
    PAUZĂ. La acest scor, Lazio este la patru puncte de Napoli.
  • 45+1 | Faze meciLazio
    Candreva a executat o lovitură liberă, din afara careului, mingea l-a lovit în cot pe Totti și s-a dus în corner.
  • 41 | Faze meciLazio
    De Sanctis a fost aproape de a primi un gol copilăresc, după ce mingea i-a jucat ceva feste ca urmare a faptului că a atins gazonul înainte.
  • 40 | Faze meciLazio
    Pasă bună în adâncime pentru Candreva, Mbiwa era depășit, dar De Sanctis, atent, a ieșit la marginea careului și a respins.
  • 36 | Cartonaşe Galbene
    BIGLIA pentru o ”secerare” asupra lui Florenzi
  • 32 | Cartonaşe Galbene
    GENTILETTI pentru un fault asupra lui Keita
  • 28 | Faze meciLazio
    Florenzi a încercat un șut de la distanță, deși era flancat de Basta, mingea a fost deviată și s-a dus peste poartă.
  • 22 | Cartonaşe Galbene
    LULIC pentru un fault asupra lui Iturbe
  • 13 | Faze meciLazio
    Florenzi a luat o fază pe cont propriu pe dreapta, a centrat în careu pentru Totti, dar mingea s-a dus direct în brațele lui Marchetti
  • 10 | Faze meciLazio
    Parolo a profitat de o nouă breșă din apărarea celor de la Roma, a pivotat în careul de 16 metri, după care a șutat pe colțul scurt, dar De Sanctis nu poate fi învins așa ușor.
  • 9 | Cartonaşe Galbene
    TOTTI pentru un fault asupra lui Felipe Anderson
  • 5 | OcaziiLazio
    OCAZIE LAZIO. Candreva a profitat de o eroare a lui Torosidis, a centrat în careu de unde Klose, din plonjon, a reluat milimetric pe lângă bara din stânga porții lui De Sanctis.
  • 3 | OcaziiLazio
    De Sanctis a avut o intervenție foarte bună la șutul lui Candreva
    A început partida. Lovitura de start le-a aparținut celor de la AS Roma.
Rudi GarciaAS Roma

VIDEO Lazio - AS Roma 1-2. Totti și colegii lui și-au asigurat locul 2 în Serie A și accesul direct în UCL

AS Roma și-a asigurat locul doi în Serie A și prezența direct în grupele UEFA Champions League după victoria cu Lazio, din epilogul penultimei etape.

Klose a avut prima ocazie a meciului și singura din prima repriză. A doua parte a fost însă total diferită: Basta a șutat puțin pe lângă poartă 47, iar Florenzi a fost blocat în ultimul moment de Felipe Anderson 69. Ibarbo a trimis apoi puțin pe lângă poartă 70.

Ultimele 20 de minute au fost extrem de intense: Roma a deschis scorul prin Iturbe din pasa lui Ibarbo 73, însă avantajul echipei lui Rudi Garcia n-a ținut decât 8 minute: Lazio avea nevoie de victorie pentru a mai spera la locul doi și a forțat pe final: Stefano Piolli l-a introdus și pe Djordjevic, iar sârbul a restabilit egalitatea 81.

După doar patru minute, Roma și-a asigurat victoria, prin golul marcat de Yanga Mbiwa, la lovitura liberă executată de Pjanic 85. A fost al cincilea derby della capitale fără eșec pentru Roma. Lazio va juca pentru locul trei în ultima rundă pe San Paolo unde are nevoie de o remiză.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...