Turin, Italy, 17th March 2024. Juventus fans prior to kick off in the Serie A match at Allianz Stadium, Turin. Picture c
”Iminent”! Juventus, la doar un pas să realizeze primul transfer al verii
(SP)GERMANY LEVERKUSEN FOOTBALL GERMAN CUP LEVERKUSEN VS DUSSELDORF
Gata! S-a bătut recordul în Europa: Bayer Leverkusen, 43 de meciuri la rând fără înfrângere
Sepsi OSK v Universitatea Cluj - Romanian Cup Final, Sibiu - 24 May 2023
Exclusiv Gigi Becali a primit răspunsul în direct, după ce a anunțat ce fotbalist din SuperLigă vrea să transfere

• 80 | Goluri
    GOOOOL Fiorentina! Giuseppe Rossi realizează tripla cu un șut din prima, din afara careului, la capătul unui nou contraatac devastator
  • 78 | Goluri
    GOOOOL Fiorentina! Joaquin Sanchez le aduce pe gazde pentru prima dată în avantaj, la capătul unui contraatac de senzație al violeților
  • 76 | Goluri
    GOOOOL Fiorentina! Giuseppe Rossi reușește dubla cu un șut de senzație, din afara careului, care l-a lăsat fără replică pe portarul Buffon
  • 68 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Andrea Pirlo, din cauza unui fault din spate comis asupra lui Cuadrado
  • 66 | Gol din Penalty
    GOOOOL Fiorentina! Giuseppe Rossi transformă lovitura de la 11 metri, deși Buffon a ghicit colțul
  • 65 | Cartonaşe Galbene
    Asamoah încasează un cartonaș galben, după faultul comis asupra lui Fernandez
  • 65 | Penalty-uriFiorentina
    Penalty pentru Fiorentina! Asamoah îl faultează în careu pe Matias Fernandez, iar arbitrul arată punctul cu var
  • 61 | OcaziiFiorentina
    Fernandez șutează direct pe poartă dintr-o lovitură liberă, dar Buffon prinde fără probleme
  • 57 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Savic
  • 56 | Schimbări
    Schimbare la Fiorentina: iese Aquilani și intră Joaquin
  • 55 | OcaziiFiorentina
    Încă o șansă de gol pentru torinezi! Chiellini a reluat cu capul o centrare dintr-o lovitură liberă, dar Neto a prins din nou excelent, chiar pe linia porții
  • 53 | OcaziiFiorentina
    Ocazie pentru Juventus! Marchisio e lansat excelent în spatele apărării echipei gazdă, însă portarul Neto îi blochează cu umărul șutul liftat
  • 52 | Faze meciFiorentina
    Borja Valero încearcă să îi trimită o centrare pretențioasă, cu exteriorul, lui Giuseppe Rossi, dar ratează execuția și trimite în aut de poartă
    Începutul reprizei secunde
  • 45+3 | Final repriza 1
    PAUZĂ! Juventus intră în avantaj la cabine - 2-0 pe terenul Fiorentinei
  • 45 | Faze meci
    Repriza va fi prelungită cu 3 minute
  • 41 | Goluri
    GOOOOL JUVENTUS! Paul Pogba a profitat de o eroare a lui Cuadrado și din 6 metri împinge mingea în poarta goală
  • 37 | Cartonaşe Galbene
    Cuadrado vede și un cartonaș galben în urma fazei de la penalty
  • 36 | Gol din Penalty
    GOOOOL JUVENTUS! Tevez transformă cu siguranță lovitura de pedeapsă
  • 35 | Penalty-uriFiorentina
    LOVITURĂ DE LA 11 METRI pentru Juventus! Arbitrul acordă un penalty dubios în favoarea oaspeților după o intrare a lui Cuadrado la Tevez
  • 28 | OcaziiFiorentina
    Șut puternic al lui Marchisio, la colțul scurt, Neto este la post și respinge în corner
  • 13 | Faze meciFiorentina
    Pirlo trage din lovitură liberă, de la 20 de metri de poarta adversă, dar mingea lovește zidul
Antonio ConteJuventus

VIDEO Fiorentina - Juve 4-2. Prima victorie acasă contra torinezilor în acest secol

Fiorentina a obținut o victorie incredibilă în fața campioanei Juventus, câștigând cu 4-2, după ce în minutul 66 torinezii conduceau cu 2-0.

Juve a deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri obținută și transformată de Carlos Tevez (36) și a majorat diferența cu patru minute înainte de pauză, când Pogba a punctat din alunecare în poarta goală, după o respingere total eronată a lui Cuadrado. Tabela de pe Artemio Franchi indica 0-2 la pauză, după o primă repriză echilibrată.

Portarul gazdelor, Neto, a avut o intervenție de senzație în fața lui Marchisio (53) și o paradă la o lovitură puternică de cap a lui Chiellini (55), înainte ca Fernandez să dea semnalul revirimentului. Prima dată, l-a pus la încercare pe Buffon din lovitură liberă (61), apoi a obținut un penalty (65) pe care l-a transformat Giuseppe Rossi (66), reducând din diferență.

Au urmat momente incredibile pentru apărarea lui Juventus, care a lucrat fără greșeală timp de o oră. Rossi a egalat cu o execuție de zile mari, învingându-l din afara careului pe Buffon (76). Peste două minute, Joaquin îi aducea pe florentini în avantaj, finalizând din interiorul careului un contraatac purtat pe stânga, iar scorul final a fost stabilit de același Rossi în minutul 80, cu un șut din prima, după o fază asemănătoare.

Cu această triplă, Giuseppe Rossi a ajuns la opt reușite în acest sezon de Serie A, fiind lider în ierarhia marcatorilor (DETALII AICI).

Din decembrie 1998 nu mai câștigase Fiorentina pe teren propriu în fața lui Juventus Torino și a bifat prima victorie acasă în fața "zebrelor" din acest secol.

Juventus nu mai pierduse în campionat de pe 18 mai, când ceda cu 3-2 în fața Sampdoriei, singura formație care i-a bătut de două ori în sezonul trecut.

Pe 11 mai 1975 marcase ultima dată Fiorentina patru goluri pe teren propriu cu Juventus, la o victorie cu 4-1.

Pentru "violeți" urmează meciul cu Pandurii, din etapa a treia a Grupei E din UEFA Europa League. Fiorentina - Pandurii Târgu Jiu se joacă joi, 24 octombrie, de la ora 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. Fazele VIDEO se văd în timp REAL pe digisport.ro și m.digisport.ro.

Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după...