0 - 1
Juventus logo Juventus
01.12.2017, ora 21:45
90+4 |
FINAL DE MECI! Higuain a marcat unicul gol al partidei, iar Juventus a câştigat cu 1-0 pe San Paolo. Napoli rămâne lider în Serie A TIM, dar diferenţa faţă de torinezi a rămas de un singur punct, iar Inter poate urca pe primul loc, în cazul unui succes cu Cheivo, duminică.
84 |
A treia schimbare şi la torinezi. Barzagli a intrat în locul lui De Sciglio.
79 |
Schimbare la Juventus. Cuadrado i-a luat locul lui Douglas Costa.
76 |
Ultima modificare la gazde. Maggio a intrat în locul lui Mario Rui.
76 |
Schimbare la Napoli. Insigne, accidentat, i-a lăsat locul lui Ounas.
73 |
Ocazie Napoli! Insigne a fost din dou aproape de gol. Şutul său din unghi, cu piciorul stâng, nu a prins, însă, spaţiul porţii lui Buffon.
68 |
Ocazie Juventus! Torinezii au irosit o şansă uriaşă de a se desprinde. Reina a avut un reflex uluitor la voleul lui Matuidi. Foarte bună şi centrarea lui Pjanic.
67 |
Schimbare la Juventus. Marchisio a intrat în locul lui Khedira.
66 |
Schimbare la Napoli. Zielinski i-a luat locul lui Allan.
59 |
Cartonaş galben şi pentru Mario Rui.
55 |
Ocazie Napoli! Callejon a tras periculos de la 18-19 metri, dar mingea a trecut puţin pe lângă poarta lui Buffon.
46 |
45+2 |
PAUZĂ! Juventus conduce cu 1-0, datorită golului marcat de Higuain în startul întâlnirii.
45+1 |
Cartonaş galben primit de Mertens, pentru un fault asupra lui Pjanic.
32 |
Ocazie Napoli! La cornerul care a urmat, gazdele au avut din nou şansa de marca. Din nou Buffon a intervenit senzaţional, la o lovitură de cap a lui Insigne, apoi Albiol a trimis la mare distanţă de poartă, din poziţie foarte bună.
31 |
Ocazie Napoli! Insigne a fost aproape de egalare, după o eroare a lui Chiellini, dar Buffon a avut un reflex de excepţie şi a respins în corner.
23 |
Cartonaş galben primit de Chiellini. Primul avertisment al partidei.
22 |
Ocazie Juventus! La o neatenţie în apărarea napoletanilor, Benatia a fost aproape de 2-0, dar şutul său din întoarcere a trecut peste poarta lui Reina.
12 |
GOOOOOL, 1-0 Juventus! Higuain nu-şi iartă fosta echipă. Fostul atacant al lui Napoli a deschis scorul pentru campioana Italiei, finalizând un contraatac de manual al bianconerilor. Pasa decisivă i-a aparţinut lui Dybala.
4 |
Ocazie Juventus! Prima şansă a partidei aparţine oaspeţilor. "Trădătorul" Higuain a păcălit pasul la offside al foştilor colegi, dar a fost blocat providenţial de Reina.
1 |
A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor.

Video rezumat: Napoli - Juventus

Napoli - Juventus 0-1. Incert înaintea meciului, Higuain a decis "Derby Scudetto" de pe San Paolo

ÎN DIRECT la Digi Sport 2, Juventus a învins-o cu 1-0 pe Napoli, în cel mai aşteptat meci al finalului de săptămână din Europa.

Cu 60.000 de suporteri pe San Paolo, Higuain a ratat prima ocazie a celui mai aşteptat derby din Italia al începutului de sezon, în care Chiricheş a fost rezervă neutilizată.

În minutul 12, fostul idol al napoletanilor nu şi-a mai iertat fosta echipă şi a marcat singurul gol al partidei, pe contraatac. Buffon a menţinut avantajul campioanei Juventus până la pauză cu două intervenţii excelente.

După pauză, Callejon a trecut pe lângă egalare, iar replica oaspeţilor a venit imediat. Reina a avut un reflex excelent la voleul lui Matuidi.
Insigne a tras puţin pe lângă poartă, apoi s-a accidentat şi a fost înlocuit. Juventus a învins la limită şi s-a apropiat la un punct de Napoli, care va rămâne lider cel puţin până duminică, atunci când Inter o întâlneşte pe Chievo, în direct la Digi Sport 1, de la ora 16:00.
Pentru Napoli a fost prima înfrângere în 15 eape, în timp ce Juve a ajuns la 44 de partide consecutive cu gol marcat, nou record pentru Serie A TIM.