ZITO LUVUMBO, Cagliari, FEDERICO GATTI, Juventus, Serie A, 2023-24, Juventus vs Cagliari 2-1, 11-11-2023, Contrasto, Act
Cagliari - Juventus, LIVE VIDEO, de la 21:45, Digi Sport 2. Cu o victorie, ”Zebrele” se apropie de locul 2
mbappe
PSG, soluție de avarie pentru înlocuirea lui Kylian Mbappe! Cine este așteptat pe Parc de Princes
ion-tiriac
Ion Țiriac a spus clar ce se va întâmpla cu Simona Halep: ”Sunt mulți care vorbesc degeaba”

• 121 | Lovituri departajare
    Rafael apără execuţia lui Padoin, iar Napoli cucereşte Supercupa Italiei.
    Koulibaly face 6-5 pentru Napoli, cu o execuţie bună. Mingea a lovit şi bara înainte de a intra în poartă.
    Pereyra trage lamentabil, trimiţând mult peste poartă. În continuare 5-5.
    Buffon apără al treilea penalty, de această dată în faţa lui Callejon. O nouă şansă pentru Juve de a închide meciul.
    Chiellini trage foarte slab, iar Rafael prinde. Scorul rămâne 5-5.
    Mertens ratează, iar Juventus are şansa să câştige Supercupa Italiei.
    Bonucci trage tare şi fără vreo şansă pentru Rafael. 5-5.
    Gargano înscrie fără emoţii. 5-4 Napoli.
    Gol Morata, care încheie astfel seria primelor cinci lovituri de departajare. 4-4.
    Gol Higuain, care a tras excelent, la vinclu. 4-3 Napoli.
    Execuţie în forţă a lui Marchisio, care înscrie pentru Juventus. 3-3.
    Marchează Inler, cu un şut foarte bun, în forţă. 3-2 Napoli.
    Înscrie şi Pogba, fără probleme. 2-2
    Gol Raul Albiol. 2-1 în favoarea lui Napoli la penalty-uri.
    Vidal transformă sigur şi restabileşte egalitatea.
    Ghoulam transformă pentru Napoli.
    Tevez a ratat şi el. Argentinianul a tras în bară.
    Jorginho a executat primul penalty. Buffon a apărat
  • 120 |
    Dramatismul din Supercupa Italiei continuă. Juventus şi Napoli au terminat la egalitate şi după 120 de minute, scor 2-2, astfel că loviturile de departajare vor decide câştigătoarea trofeului.
  • 118 | Goluri
    GOOOOOOOOOOL!!! Higuain reuşeşte şi el dubla şi egalează pentru a doua oară. Argentinianul a profitat la o fază confuză în careul lui Juventus şi l-a învins pe Buffon din apropiere.
  • 116 | Faze meciJuventus
    Fază controversată în careul lui Juventus. Chiellini l-a atins pe Higuain, care a căzut, însă Paolo Valeri a lăsat jocul să continue, fără să acorde penalty.
  • 111 | OcaziiJuventus
    Şansă excelentă pentru Higuain să reuşească la rândul său dubla. Mingea trimisă din cădere de vârful lui Napoli a fost însă respinsă de Buffon cu un reflex superb.
  • 107 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Tevez.
  • 106 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOL!!! Tevez reuşeşte dubla şi o readuce în avantaj pe "Bătrâna Doamnă", la chiar prima acţiune din a doua repriză a prelungirilor. Golgheterul torinezilor l-a păcălit uşor pe Koulibaly şi a tras plasat la colţul lung, fără şanse pentru Rafael.
  • 106 | Schimbări
    Ultima modificare şi la Napoli. Jorginho i-a luat locul lui De Guzman.
    Ultima schimbare la Juve. Morata a intrat în locul lui Llorente.
  • 106 |
    A început a doua repriză a prelungirilor.
  • 105 |
    S-a încheiat prima repriză a prelungirilor.
  • 105 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Ghoulam, al cincilea primit de jucătorii lui Napoli.
  • 101 | OcaziiJuventus
    Şansă uriaşă pentru Juventus. Vidal a tras din careu, dintr-o situaţie excelentă, însă Koulibaly a reuşit să respingă providenţial din faţa porţii goale.
  • 98 | OcaziiJuventus
    Presiune a campioanei Italiei. Llorente a fost aproape de a-i readuce în avantaj pe torinezi, cu un şut din întoarcere de la marginea careului.
  • 96 | Faze meciJuventus
    O nouă şansă bună pentru Juventus. Contraatacul bianconerilor a fost finalizat de Pogba, a cărui lovitură de cap a fost prinsă de portarul echipei lui Rafa Benitez.
    Pereyra a încercat un şut surprinzător din afara careului, însă Rafael a prins fără probleme.
  • 91 | Schimbări
    Schimbare la Napoli. David Lopez i-a lăsat locul lui Inler.
  • 91 |
    Au început prelungirile.
  • 90+2 | Final repriza 2
    Câştigătoarea Supercupei Italiei se va decide în prelungiri. La finalul timpului regulamentar, Juventus şi Napoli sunt la egalitate, scor 1-1. Ambele goluri au fost marcate de argentinieni, Tevez pentru bianconeri, Higuain pentru napoletani.
  • 90 | OcaziiJuventus
    Tevez putea da lovitura în ultimul minut, la capătul unui contraatac al bianconerilor. Atacantul argentinian a tras însă slab, iar mingea s-a dus pe lângă poartă.
  • 86 | Faze meciJuventus
    Şansă bună pentru Juventus. Tevez l-a găsit excelent pe Vidal, a cărui finalizare a fost lamentabilă.
  • 83 | Cartonaşe Galbene
    Mertens a primit şi el cartonaşul galben.
  • 80 | Cartonaşe Galbene
    Al treilea avertisment la Napoli. Cel care a primit "galbenul" este Albiol.
  • 79 | Schimbări
    O nouă modificare la torinezi. A intrat Padoin în locul lui Liechtsteiner.
  • 78 | Schimbări
    Prima schimbare şi la Napoli. A ieşit Hamsik şi a intrat Mertens.
  • 76 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben şi pentru Callejon, după un fault asupra lui Evra.
  • 75 | Faze meciJuventus
    Llorente a trimis periculos cu capul, din centrul careului, însă mingea a trecut pe lângă poarta lui Rafael.
  • 69 | Cartonaşe Galbene
    Abia intrat pe teren, Pereyra a primit cartonaşul galben, al doilea al partidei.
  • 68 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOL!!! Higuain egalează pentru Napoli. Atacantul argentinian l-a învins pe Buffon cu o lovitură de cap din apropiere, după o centrare perfectă a lui De Guzman.
  • 66 | Schimbări
    Prima schimbare a meciului, la Juventus. A ieşit Pirlo şi a intrat Pereyra.
  • 61 | OcaziiJuventus
    Albiol şi Koulibaly au fost la un pas de o nouă gafă. O centrare a lui Evra a fost deviată periculos de cei doi fundaşi centrali ai lui Napoli, care au fost la un pas de autogol. Faza s-a încheiat în cele din urmă cu un corner în favoarea bianconerilor.
  • 60 | OcaziiJuventus
    A doua bară a meciului pentru Napoli. Higuain a reuşit să scape de marcajul lui Chiellini şi l-a lobat elegant pe Buffon. Bara s-a opus însă golului egalizator.
  • 54 | OcaziiJuventus

Ocazie uriaşă pentru Napoli. Callejon a scăpat singur cu Buffon, după o pasă superbă a lui Hamsik, dar spaniolul a trimis pe lângă poartă dintr-o situaţie excelentă.

• 46 | Faze meci
    Raportul şuturilor în prima repriză a fost favorabil napoletanilor, 9-7. La şuturi pe poartă conduc însă campionii Italiei, 5-1. De asemenea, Napoli a avut o posesie mai mare, 52%.
    Pauză la Doha. Juventus conduce cu 1-0 în Supercupa Italiei, datorită golului marcat de Tevez în minutul 5. Cea mai bună şansă de egalare a lui Napoli i-a aparţinut lui Hamsik, care a tras în bară.
  • 45+1 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Higuain, care l-a faultat pe autorul unicului gol al partidei, Tevez.
  • 42 | OcaziiJuventus
    Şut foarte bun al lui Higuain din marginea careului, dar Buffon a reuşit să respingă şi să păstreze avantajul bianconerilor.
  • 38 | OcaziiJuventus
    O altă ocazie mare pentru Juventus. Liechtsteiner a păstruns pe partea dreaptă, după o combinaţie cu Tevez, şi a tras la colţul scurt, de unde Rafael a respins în corner.
  • 35 | Faze meciJuventus
    Prima apariţie a lui Higuain la finalizare. Atacantul lui Napoli a tras însă mult peste poartă din marginea careului.
  • 31 | Faze meciJuventus
    Pirlo a trimis un şut din voleu de la distanţă, reţinut însă fără probleme de Rafael.
  • 25 | Faze meciJuventus
    Hamsik este cel mai periculos om al lui Napoli. Slovacul a ajuns din nou în situaţie de finalizare, însă execuţia sa de la 17 metri nu a avut forţă şi a trecut pe lângă poartă.
  • 23 | OcaziiJuventus
    Din nou duel între portarul lui Napoli şi Tevez. Şi de această dată Rafael a reuşit să respingă şutul argentinianului, care se ducea lângă bară.
  • 22 | OcaziiJuventus
    Şansă foarte bună pentru Juventus. O pasă lungă a lui Pirlo a fost întoarsă inteligent cu capul de Llorente pentru Tevez, al cărui şut violent a fost respins cu greu de Rafael.
  • 16 | OcaziiJuventus
    Ocazie mare de egalare pentru Napoli. Hamsik a tras cu stângul din marginea careului, însă mingea a lovit bara porţii lui Buffon.
  • 12 | Faze meciJuventus
    Prima oportunitate a echipei antrenate de Rafa benitez i-a aparţinut lui Hamsik, dar slovacul a tras peste poartă de la 18 metri.
  • 5 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOL!!! Tevez deschide scorul pentru Juventus. Argentinianul a profitat de o gafă incredibilă a celor doi fundaşi centrali ai lui Napoli, Albiol şi Koulibaly, şi l-a învins pe Rafael cu o execuţie simplă, din interiorul careului.
  • 2 | Faze meciJuventus
    Fază controversată în debutul întâlnirii. Napoli a solicitat penalty pentru un henţ în careu pe care l-ar fi comis Chiellini. reluările au arătat însă că decizia arbitrului de a lăsa jocul să continue  a fost una corectă.
Rafa BenitezNapoli

VIDEO Juve - Napoli 2-2, 5-6 la penalty-uri. A doua Supercupă a Italiei pentru echipa lui Rafa Benitez

Napoli a câștigat a doua Supercupă a Italiei din istorie, într-o partidă disputată la Doha, în Qatar, cu Juventus. Echipa antrenată de Rafa Benitez s-a impus cu 6-5 după loviturile de departajare, la finalul celor 120 de minute de joc scorul fiind 2-2.

Campioana Italiei a deschis scorul foarte repede, în minutul 5, după o greșeală incredibilă a celor doi fundaşi centrali napoletani, Koulibaly și Albiol, care i-au făcut cadou o minge lui Carlos Tevez, iar argentinianul nu a iertat.

A urmat o primă repriză plină de ocazii, la ambele porți. În minutul 16, Hamsik a trimis în bară, în timp ce Rafael a intervenit excelent la două șuturi ale lui Tevez, în decurs de numai un minut.

În debutul reprizei secunde, Callejon a primit o pasă genială de la Hamsik, însă a șutat pe lângă poartă, apoi Higuain l-a lobat pe Buffon, dar mingea s-a dus din nou în bară.

În cele din urmă, fostul atacant al lui Real Madrid a reușit golul egalizator, care a dus meciul în prelungiri, în minutul 68, când l-a învins pe Buffon cu o lovitură de cap din apropiere, după o centrare perfectă a lui De Guzman.

În prima repriză suplimentară s-a jucat mult mai mult la poarta lui Napoli, însă Llorente a șutat pe lângă, iar Koulibaly a respins de pe linie un şut expediat de Vidal.

În primul minut al reprizei a doua din prelungiri, Tevez a reușit dubla, la o fază lucrată excelent, la care a mai participat şi Pogba. Dar, cu două minute înainte de final, Higuain a egalat din nou, astfel că meciul a ajuns la lovituri de departajare.

Buffon a apărat trei penalty-uri, Rafael doar două, însă portarul lui Napoli a respins când Padoin trebuia să înscrie pentru a păstra echilibrul. La Juventus, au mai ratat și Tevez și Pereyra, care nu au șutat pe spațiul porții, astfel că, după 18 lovituri de departajare, echipa lui Rafa Benitez a câștigat Supercupa Italiei după o așteptare de 24 de ani.

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...

Rodri a ”distrus-o” pe Real Madrid...

Video Corvinul Hunedoara - FC Voluntari 3-1...

FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte

lunin

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!