Captură de ecran 2024-03-24 230853
CSA Steaua a pierdut la limită meciul tur cu Valur din sferturile EHF European Cup
dunarea braila
Video HC Dunărea Brăila - Podravka Vegeta 26-25. Istorie! România, două echipe în Final Four-ul EHF European League
Edi Iordănescu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv După trei ani, s-a aflat adevărul despre trecerea lui Edi Iordănescu la FCSB
LIVE Liga Digi Sport

VIDEO HCM Baia Mare - Savehof 34-24. Cea mai clară victorie în acest sezon al Ligii Campionilor. Se văd sferturile

01.03.2015, 12:25

HCM Baia Mare păstrează vii șansele de calificare în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, după cea mai clară victorie din acest sezon european, 34-24 pe teren propriu cu suedezele de la Savehof.

Baia Mare handbal
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Pentru campioana României urmează un meci cu Gyor, apoi ultima etapă a grupelor principale, cu Viborg, care valorează cât o finală pentru sferturile de finală, fază în care HCM ar ajunge pentru prima dată în istoria clubului.

Echipa antrenată de Tone Tiselj a avut un start foarte bun de partidă împotriva suedezelor, care au marcat doar două goluri în primele 10 minute. Chiar dacă au avut 5 goluri avans (7-2), campioanele României au fost egalate la şapte în minutul 15. Finalul de repriză le-a aparţinut însă tot băimărencelor, care au condus cu 18-12 la pauză.

HCM a jucat excelent şi la reluare, atunci când Eliza Buceschi a marcat cinci din primele şase goluri pentru gazde. Baia Mare a continuat să înscrie la foc automat, prin câteva procedee spectaculoase.

Buceschi a fost cea mai bună marcatoare a HCM-ului, cu 11 goluri, iar campioana României s-a impus cu 34-24.

O victorie contra lui Viborg, în ultima etapă, i-ar putea aduce campioanei calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Până atunci, HCM va juca pe terenul campioanei Europei, Gyor, duminică, ÎN DIRECT la Digi Sport 2, de la ora 20:00.

LIVE TEXT

Min. 60: Final de meci. HCM Baia Mare câștigă cu 34-24 în fața suedezelor de la Savehof

Min. 60: 34-24 pentru Baia Mare! Oden înscrie din aruncare de la 7 metri și stabilește scorul final, 34-24 pentru HCM Baia Mare

Min. 59: 34-23 pentru Baia Mare!

Min. 59: 33-23 pentru Baia Mare! Eliza Buceschi transformă o aruncare de la 7 metri

Min. 58: 32-23 pentru Baia Mare! Suedezele se apropie la 9 goluri, dar nu mai au timp să recupereze

Min. 58: 32-22 pentru Baia Mare! Eriksson marchează și

Min. 57: 32-21 pentru Baia Mare! Paula Ungureanu apără excelent, apoi pasează lung către Ardean-Elisei, care face faza golului marcat de Timea Tătar, care duce diferența la 11 goluri în favoarea băimărencelor

Min. 57: 31-21 pentru Baia Mare! Eliza Buceschi reface diferența de 10 goluri

Min. 56: 30-21 pentru Baia Mare! Oden punctează la faza imediat următoare

Min. 56: 30-20 pentru Baia Mare! Gol pe contraatac marcat de Ardean-Elisei

Min. 56: Eliminare de două minute pentru Aneta Pîrvuț, HCM e din nou în inferioritate numerică

Min. 55: Portarul echipei oaspete e într-o perioadă foarte bună și blochează și o aruncare a lui Ardean-Elisei

Min. 54: Bundsen îi apără încă o aruncare Adei Nechita

Min. 53: 29-20 pentru Baia Mare! Eriksson punctează pentru suedeze

Min. 53: Ada Nechita ratează și ea o aruncare de la 7 metri. A încercat o execuție tehnică, dar portarul suedezelor a stat pe piciorul drept și a apărat. A doua aruncare de la 7 metri ratată consecutiv de gazde

Min. 53: Eliminare la Savehof! Karlsson primește o eliminare de 2 minute

Min. 52: Time-out

Min. 51: Eliza Buceschi ratează o aruncare de la 7 metri, apărată cu piciorul de Bundsen

Min. 51: Eliminare de 2 minute pentru Tegstedt, care a comis un fault sancționat cu aruncare de la 7 metri pentru Baia Mare, care va avea și superioritate numerică

Min. 50: 29-19 pentru Baia Mare! Luciana Marin înscrie frumos pentru băimărence. 10 goluri diferență în favoarea gazdelor, cea mai mare din această seară

Min. 49: 28-19 pentru Baia Mare! Do Nascimento marchează un nou gol de toată frumusețea, cu o boltă de la distanță, după ce Gjeorgjievska a nimerit bara transversală cu o aruncare năprasnică

Min. 48: 27-19 pentru Baia Mare! Herrem punctează în inferioritate numerică pentru băimărence

Min. 47: Eliminare la Baia Mare! Ada Nechita a faultat-o pe dafe la gol și e eliminată pentru două minute

Min. 47: 26-19 pentru Baia Mare! Dafe reduce din diferență pentru suedeze și obține o eliminare în tabăra băimăreană

Min. 47: 26-18 pentru Baia Mare! Ada Nechita marchează primul său gol în această seară, iar diferența de 8 goluri e cea mai mare din această seară

Min. 45: Bară transversală pentru Baia Mare, la o aruncare foarte puternică

Min. 44: 25-18 pentru Baia Mare! Gjeorgjievska marchează cu o aruncare puternică

Min. 44: 24-18 pentru Baia Mare! Alm punctează din nou și reduce avantajul româncelor la 6 goluri

Min. 43: Time-out cerut de Savehof

Min. 42: 24-17 pentru Baia Mare! Încă un gol pentru Eliza Buceschi

Min. 41: 23-17 pentru Baia Mare! Oden punctează din banda dreaptă

Min. 41: Încă o bară pentru Savehof! De această dată, a fost luată la țintă de Sand

Min. 40: 23-16 pentru Baia Mare! Eliza Buceschi transformă aruncarea de la 7 metri

Min. 40: Lindvall-Haggren este eliminată pentru 2 minute, după un fault asupra lui Herrem. 7 metri pentru Baia Mare

Min. 40: Paula Ungureanu apără în fața lui Karlsson, care a luat o acțiune pe cont propriu

Min. 39: Încă o eliminare la Baia Mare, de această dată pentru Do Nascimento

Min. 39: Do Nascimento aruncă în bară dintr-un unghi foarte închis

Min. 38: 22-16 pentru Baia Mare! Oden transformă o aruncare de la 7 metri

Min. 38: Eliminare de 2 minute pentru Gjeorgjievska. Baia Mare, în inferioritate numeric

Min. 37: 22-15 pentru Baia Mare! Eliza Buceschi reface cea mai mare diferență din această seară

Min. 36: 21-15 pentru Baia Mare! Eriksson punctează din nou în poarta Paulei Ungureanu

Min. 36: 21-14 pentru Baia Mare! Do Nascimento reușește o nouă boltă frumoasă

Min. 35: Paradă a Paulei Ungureanu, apoi bară a suedezelor la următorul atac! Toate merg în favoarea băimărencelor în această seară

Min. 34: 20-14 pentru Baia Mare! Eriksson punctează cu o aruncare pe jos

Min. 33: 20-13 pentru Baia Mare! Eliza Buceschi marchează din nou și HCM are cel mai mare avantaj de până acum, de 7 goluri

Min. 32: Paula Ungureanu scoate foarte bine cu piciorul o minge care se îndrepta către rădăcina barei

Min. 32: 19-13 pentru Baia Mare! Eliza Buceschi transformă o aruncare de la 7 metri

Min. 31: 18-13 pentru Baia Mare! Alm aruncă de la 7 metri fără fentă și înscrie

Min. 31: Începutul reprizei secunde

Min. 30: Pauză la Baia Mare, acolo unde gazdele de la HCM conduc cu 18-12 după 30 de minute

Min. 30: 18-12 pentru Baia Mare! Eliza Buceschi marchează ultimul gol al primei reprize

Min. 30: 17-12 pentru Baia Mare! Alm transformă aruncarea de la 7 metri

Min. 30: Eliminare la Baia Mare! Ardean-Elisei faultează și primește o eliminare de 2 minute

Min. 29: 17-11 pentru Baia Mare! Eliza Buceschi a transformat aruncarea de la 7 metri

Min. 29: Eliminare la Savehof! Oden primește o eliminare de două minute

Min. 29: 16-11 pentru Baia Mare! Savehof marchează rapid, după golul primit de la Buceschi

Min. 28: 16-10 pentru Baia Mare! Eliza Buceschi a punctat după o recuperare excelentă a lui Do Nascimento

Min. 26: 15-10 pentru Baia Mare! Ardean-Elisei duce mărește avantajul gazdelor la 5 goluri

Min. 25: 14-10 pentru Baia Mare! Suedezele reduc din diferență

Min. 24: 14-9 pentru Baia Mare! Davydenko aruncă de la distanță și o învinge pe Bundsen

Min. 23: 13-9 pentru Baia Mare! Do Nascimento înscrie de pe extremă și reface avantajul

Min. 22: 12-9 pentru Baia Mare! Alm aruncă pe jos și reduce la 3 dierența în favoarea băimărencelor

Min. 22: 12-8 pentru Baia Mare! Valentina Ardean-Elisei ia pe cont propriu o acțiune și înscrie al 12-lea gol al echipei din Baia Mare

Min. 21: 11-8 pentru Baia Mare! Gazdele punctează și conduc din nou la 3 goluri

Min. 20: Dafe înscrie cu o boltă frumoasă, dar golul nu este validat, fiindcă extrema lui Savehof a călcat semicercul

Min. 20: Bundsen apără cu piciorul și băimărencele ratează o ocazie bună de a se desprinde la 3 goluri

Min. 19: 10-8 pentru Baia Mare! Eliza Buceschi punctează și băimărencele conduc din nou la două goluri

Min. 17: Do Nascimento ratează o aruncare de la 7 metri

Min. 17: 9-8 pentru Baia Mare! Dafe punctează pentru suedeze și reduce din diferență

Min. 16: 9-7 pentru Baia Mare! Herrem marchează rapid, după o pasă a lui Do Nascimento

Min. 16: 8-7 pentru Baia Mare! Gazdele preiau din nou conducerea, grație unui gol al lui Davydenko

Min. 15: Time-out cerut de Baia Mare. Antrenorul Tone Tiselj le transmite elevelor lui să joace mai mult mingea și să se deplaseze mai rapid pe teren

Min. 15: 7-7. Suedezele egalează

Min. 15: Elisei aruncă după o cursă bună, dar Bundsen apără

Min. 14: 7-6 pentru Baia Mare! Oden marchează al șaselea gol al suedezelor, care au restrâns diferența la unul singur

Min. 13: 7-5 pentru Baia Mare! Echipa oaspete punctează și din aruncare de la 7 metri și se apropie la două goluri

Min. 12: 7-4 pentru Baia Mare! Suedezele profită de avantajul numeric și marchează

Min. 12: Eliminare la Baia Mare! Eliminare de 2 minute pentru Makeeva

Min. 11: 7-3 pentru Baia Mare! Suedezele punctează imediat, tot prin Alm

Min. 11: 7-2 pentru Baia Mare! Gazdele refac rapid diferența de 5 goluri

Min. 10: 6-2 pentru Baia Mare! Alm punctează și reduce din diferență pentru suedeze

Min. 9: 6-1 pentru Baia Mare! Do Nascimento punctetază dintr-o aruncare de la 7 metri obținută de Elisei

Min. 8: 5-1 pentru Baia Mare! Elisei semnează al cincilea gol al româncelor

Min. 8: Bară pentru Savehof! Baia Mare rămâne în avantaj la 3 goluri, după o bară a echipei oaspete

Min. 7: Time-out cerut de Savehof

Min. 7: 4-1 pentru Baia Mare! Do Nascimento marchează cu un lob frumos, iar mingea a intrat în poartă după ce a atins și bara

VIDEO Golul lui Do Nascimento

Min. 5: 3-1 pentru Baia Mare! Herrem înscrie și Baia Mare conduce pentru prima dată la două goluri

Min. 4: Paula Ungureanu are două parade de excepție în fața atacurilor suedezde și le menține pe românce în avantaj

VIDEO Paradele Paulei Ungureanu

Min. 3: 2-1 pentru Baia Mare! Băimărencele reușesc să preia din nou conducerea

Min. 3: 1-1. Enhoring punctează și egalează pentru sudeze

Min. 1: 1-0 pentru Baia Mare! Abbingh deschide scorul și româncele conduc încă din primul minut

Etichete: handbal digi sport , handbal liga campionilor , baia mare handbal , baia mare savehof handbal

A crezut că a înghițit un os, dar medicii au fost oripilați când au văzut ce era, de fapt. Ce a pățit o femeie

O femeie din Peru a ajuns de urgență la spital, după ce ar fi înghițit un os. Medicii, însă, au...

Romania V Greece - International Friendly, Bucharest - 25 Mar 2022
OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
E gata: Ianis Hagi pleacă de la Alaves! A anunțat unde va juca sezonul viitor
Screenshot 2024-03-27 at 17.00.01
Ianis Hagi, răspuns tranșant pentru Edi Iordănescu după golul înscris în România - Columbia 2-3
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi ultrași ai Rapidului rămân în arest
bocciu
Se pregătește o lovitură fără precedent în Formula 1
VERSTAPPEN Max (ned), Red Bull Racing RB20, portrait during the Formula 1 Rolex Australian Grand Prix 2024, 3rd round of the 2024 Formula One World Championship from March 22 to 24, 2024 on the Albert Park Circuit, in Melbourne, Australia
”Pleacă Rrahmani în vară?” Cristiano Bergodi a răspuns fără să stea pe gânduri
Screenshot 2024-01-26 at 17.19.41
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SPORTING LISABONA, EHF EUROPEAN LEAGUE (5.03.2024)
Tragere la sorți în Final Four: Gloria Bistrița - Dunărea Brăila! România va avea o finalistă în EHF European League
tragere
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
CSA Steaua, top secret! Măsură fără precedent luată de MApN
Surpriză uriașă: Dinamo a renunțat la varianta Târgoviște! Unde vor evolua „câinii” până la finalul play-out-ului
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
În ce orașe va întârzia pensia în luna aprilie? De ce se întâmplă acest lucru
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Oficial CSM București a anunțat un super transfer, chiar de la adversara din sferturile EHF Champions League
03.03.2024, Handball, Düsseldorf, Mitsubishi Electric Halle, Frauen EHF EURO Qualifikation, Spieltag 4, Deutschland - Sl

De câte ori purtați o pijama înainte de a o pune în coșul de rufe? Cât de des ar trebui să spălăm hainele cu care dormim
Transformarea uluitoare a unui câine după ce a fost spălat și tuns. Salvatorii au crezut că-i lipsește un ochi când l-au găsit