• Liga 1, play-out, etapa a 13-a: CSM Iaşi-Voluntari (miercuri, 31.05, ora 21:00)
  • Handbal masculin - Champions League Final 4: Veszprem - PSG (Digi Sport 1, sâmbătă, 03.06, ora 16:15) şi Vardar - Barcelona (DigiSport 1, sâmbătă, 03.06, ora 19:00)

Handbaliştii lui HCM Baia Mare au câştigat primul meci din 2015 pe propriul teren şi sunt primii în Liga Naţională. Maramureşenii au învins cu 28-24 vicecampioana Ştiinţa Bacău.

Împotriva moldovenilor, portarul Peter Tatai a jucat excelent în prima repriză, în care a încasat doar şapte goluri, iar HCM şi-a asigurat un avans de nouă reuşite la pauză.

Bacăul a mai recuperat din handicap în actul secund, însă Baia Mare s-a impus în cele din urmă cu 28-24.

În urma acestui succes, băimărenii au revenit pe primul loc în campionat, la egalitate de puncte cu HC Odorhei.