dinamo
Video Bjerringbro Silkeborg - Dinamo 24-27. Performanță extraordinară! ”Dulăii”, în sferturile EHF European League!
handbal-minaur
CS Minaur Baia Mare s-a calificat în semifinalele EHF European Cup. CSA Steaua a cedat în fața lui Valur Reykjavik
david-popovici
David Popovici, o nouă medalie de aur! Cea mai rapidă cursă a lui
Digi Sport Special

România - Norvegia 19-27. Debut cu stângul la Euro. Neagu a marcat şapte goluri

07.12.2014, 11:19

Meci infernal pentru România la debutul în Campionatului European de Handbal din Ungaria și Croația. "Tricolorele" n-au avut nicio şansă la Debrecen, împotriva celui mai greu adversar din grupa B, Norvegia.

handbal-1
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Fetele noastre au marcat doar două goluri în primul sfert de oră, prin Cristina Neagu, și erau conduse la diferenţă de nouă goluri la finalul primei reprize. Încurajate de peste 1.500 de români, fetele lui Gheorghe Tadici nu și-au revenit nici după pauză.

Campioane olimpice şi vicecampioane continentale, nordicele s-au apărat în continuare perfect. România a continuat să rateze chiar şi de la 7 metri şi a înscris doar de două ori în primele zece minute din partea secundă.

Adversarele au ajuns chiar la 13 goluri în plus, după care echipa noastră a echilibrat disputa. S-a terminat 27-19 pentru nordice şi România a ratat ocazia de a obţine prima victorie împotriva Norvegiei, după o pauză de 14 ani.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a întâlnirii, cu şapte reuşite, iar Aurelia Brădeanu a înscris de trei ori.

LIVE TEXT

Min. 60: S-a terminat partida. România pierde cu 19-27 meciul cu Norvegia

Min. 60: România marchează ultimul gol prin Chiper

Min. 59: Neagu ajunge la cota şapte (27-18)

Min. 58: Ţăcălie înscrie din nou (27-17)

Min. 57: Mork marchează de la 7 metri (27-16)

Min. 55: Pintea marchează pentru 26-16, după un contraatac

Min. 55: Alstad face 26-15

Min. 54: Perianu marchează de la 7 metri şi scorul devine 25-15

Min. 54: Pintea obţine o lovitură de la 7 metri

Min. 54: Oftedal duce scorul la 25-14

# Brădeanu este liderul de selecţii din lotul României (253)

Min. 50: Ţăcălie marchează primul ei gol în meci (24-14)

Min. 49: Ardean marchează al doilea gol din patru încercări şi scorul devine 24-13

Min. 41: Neagu marchează al şaselea gol

# România a marcat numai două goluri în primele zece minute ale reprizei secunde

Min. 31: A început a doua repriză

Norvegia a înscris de 16 ori din 27 de aruncări la poartă şi are un procentaj de 59%

# Româncele au marcat de şapte ori din 20 de aruncări şi au un procentaj de reuşită de numai 35% în prima repriză

Min. 30: E pauză. Nordicele au un avantaj de nouă goluri

Min. 30: Herrem finalizează un contraatac şi face 16-7

Min. 28: Norvegia se desprinde pentru prima oară la opt goluri, după reuşita lui Alstad, care un procentaj de 100%, trei goluri din trei aruncări

Min. 27: Mork reface diferenţa de şapte goluri

Min. 27. Băbeanu face 13-7

Min. 26: Tadici protestează după ce Alstad marchează, dar calcă şi semicercul. Este 13-6 pentru Norvegia

Min. 26: Dublă eliminare pentru România. Pintea va sta şi ea două minute pe bancă

Min. 1: A început meciul

Lotul României, condus de antrenorii Gheorghe Tadici, Florin Pera şi Bogdan Burcea, este format din următoarele jucătoare:

Portari: Paula Ungureanu (HCM Baia Mare), Ionica Munteanu (SCM Craiova), Denisa Dedu (Corona Braşov);

Extreme stânga: Valentina Elisei Ardean (HCM Baia Mare), Camelia Hotea (Corona Braşov);

Pivoţi: Florina Chintoan (Universitatea Cluj), Crina Pintea şi Georgiana Ciuciulete (ambele de la HC Zalău);

Extreme dreapta: Adriana Nechita (HCM Baia Mare), Laura Chiper (Corona Braşov);

Linia de 9 metri: Cristina Neagu (Buducnost Podgorica), Cristina Zamfir, Aurelia Brădeanu, Adriana Ţăcălie, Oana Bondar (Corona Braşov), Gabriela Perianu (Dunărea Brăila), Daniela Băbeanu (HCM Roman).

Misiune dificilă pentru naţionala României la startul Campionatului European - joacă astăzi cu cel mai dificil adversar, Norvegia, singura reprezentativă din handbal care a cucerit competiţia continentală de cinci ori consecutiv.

Ultimul trofeu al nordicelor a fost cucerit în 2010. România şi Norvegia s-au întâlnit şi în grupa preliminară, acolo unde nordicele s-au impus de două ori. Ada Nechita a declarat înainte de debutul la Europene:

"Șansele sunt egale, plecăm de pe poziții egale, bineînțeles. 60 de minute trebuie să ne luptăm, pentru că echipa Norvegiei, din meciurile anterioare, știm că este o echipă care nu cedează, deci noi trebuie să alergăm din primul minut până în ultimul și sper ca la finalul meciului să fim mulțumite de evoluția noastră".

Cea mai bună clasare a României la un Campionat European este locul al treilea, obţinut în 2010. Selecţionerul Gheorghe Tadici crede şi el într-o victorie cu Norvegia. Gheorghe Tadici a declarat:

"Am venit aici nu pentru a intra cu mâinile sus pe teren, sigur că ne dorim să câștigam, vom vedea ce va fi. E o echipă puternică, formidabil de bine organizată, rezultată în urma unei strategii și a unei logistici foarte bune care nu e cazul să o dezvoltăm noi vizavi de ceea ce se întâmplă în handbalul norvegian sau în handbalul nordic".

În grupa B, România va juca apoi cu Danemarca (9 decembrie, 19:15) şi cu Ucraina (11 decembrie, 19:15).

Etichete: gheorghe tadici , romania handbal , tadici romania , nechita , ada nechita , romania norvegia live text

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu
Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47

”Revoluție” la Universitatea Craiova! Gâlcă și Rotaru fac curățenie: doar 5 jucători sunt de neatins
costel-galca
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
Ciprian Tătărușanu, umilit din nou în Arabia Saudită! A ajuns la 74 de goluri încasate în acest sezon
tata
România, neînvinsă în preliminariile EHF EURO 2024: succes clar în meciul cu Grecia!
profimedia-0826420920
Victoria Beckham și-a marcat aniversarea de 50 de ani într-un mod unic. Vedeta a fost cuprinsă de nostalgie: „Au trecut 26 de ani”
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Ovidiu Burcă a analizat în detaliu plecarea lui Florinel Coman de la FCSB! Ce pierde și ce câștigă Gigi Becali după ce îl vinde
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
Cum se făceau micii acum peste 100 de ani? Rețeta din 1920, de la „Caru' cu Bere"
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
"Este ireal!" Partidă memorabilă la Stuttgart: jucătoarea care a salvat cinci mingi de meci
România, victorie categorică cu Bosnia-Herțegovina! ”Tricolorele” au câștigat grupa pentru EURO 2024