Lovitura de proporții care se pregătește în tenisul românesc
Tennis 2024: Billie Jean Cup - Romania v Ukraine
FRT exultă după calificarea din Billie Jean King Cup: ”România are potențialul să devină campioană mondială”
vlad-chiriches
”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar
Fotbal European

România - Spania 22-20. Paula Ungureanu a fost senzațională. Am revenit de la 5 goluri deficit la pauză

15.12.2014, 10:51

Naţionala de handbal feminin a României a învins, luni, la Debrecen, reprezentativa Spaniei, cu scorul de 22-20 (9-14), în a doua partidă din grupa principală I a Campionatului European.

paula-spania
  • SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Cu Spania, tricolorele şi-au jucat ultima şansă, una infimă, de a continua drumul spre semifinale, şi pentru care s-au luptat cu îndârjire încă din debut, 2-3 (min. 5). Au urmat trei atacuri ratate de România, Paula Ungureanu reuşind să blocheze fiecare atac advers. Ţăcălie a dus scorul la 2-4 (min.9). Două minute mai târziu, Spania a reuşit egalarea, 5-5, iar apoi a preluat şi conducerea prin Mangue, 6-5.

Partida a continuat cu Spania la conducere, 11-8 (min. 20) şi 13-9 (min. 25), pentru ca la pauză tabela să arate 14-9, România având prea multe greşeli în ambele faze ale jocului. Singura remarcată după 30 de minute: portarul Paula Ungureanu.

La reluare, România a fost echipa care a dat "tonul", 14-13 (min. 38), reuşind egalarea în minutul 47, 17-17, prin Brădeanu. Cristina Neagu a adus avantajul, 17-18 (min. 49), iar ultimele 10 minute ale partidei au continuat sub semnul echilibrului, Ungureanu fiind din nou remarcată, în timp ce în atac tricolorele au irosit mingi preţioase (18-18, min. 53).

Antrenorul Gheorghe Tadici a cerut time-out un minut mai târziu. "Te duci şi tragi sus", i-a spus interului Adriana Ţăcălie, iar la reintrarea pe teren, Neagu a fost marcată imediat "om la om". Extrema Ardean-Elisei a înscris pentru 18-19 (min. 56), Barbosa a egalat imediat, 19-19, Brădeanu a readus avantajul, 19-20 (min. 57), iar Neagu a mărit la 19-21 (min. 58), obligând Spania să intre la time-out.

La revenirea pe teren, Ungureanu a bifat cea de-a 20 intervenţie, România a ratat atacul următor, dar Neagu a recuperat în defensivă şi s-a intrat la ultimul time-out, fetele având zâmbetul pe buze cu 30 de secunde înainte de final. Neagu a mai înscris o dată, 19-22, iar Barbosa a stabilit scorul final, 20-22, care menţine România în cursa pentru semifinale.

Portarul Paula Ungureanu a fost MVP-ul partidei.

Marcatoare:

Spania - Pinedo 5 goluri, Martin 4, Pena 4, Barbosa 4, Mangue 3;

România - Neagu 7 goluri, Ardean-Elisei 4, Chiper 3, Brădeanu 2, Ţăcălie 2, Pîrvuţ 1, Perianu 1, Ciuciulete 1, Chintoan 1.

În urma rezultatului de luni, naţionala României acumulează 3 puncte şi aşteaptă celelalte rezultate din meciurile de luni, între Polonia-Norvegia şi Ungaria-Danemarca.

Miercuri se vor juca ultimele meciuri din grupa I, iar marţi şi joi în grupa II, după care primele două clasate în fiecare dintre acestea vor juca semifinalele, vineri, pentru ca finalele pentru medalii să aibă loc duminică. La nivel de meciuri de clasament final se va juca doar pentru locurile 5-6, tot vineri, între echipele care au ocupat locul 3 în grupele principale.

La ediţia din 2012, naţionala României a ocupat locul 10, ultima medalie obţinută fiind la ediţia din 2010 - bronz. Turneul final al CE din 2016 va avea loc în Suedia, între 4-18 decembrie.

Deţinătoarea titlului european este Muntenegru.

LIVE TEXT

FINAL! VICTORIE! 22-20

Min. 60: NEAGU! 22-19!

Min. 59: Paula mai apără odată. 20 de intervenții salvatoare!

Min. 58: Neagu, 7 metri: 21-19!

Min. 57: Aurelia Brădeanu, torpilă: 20-19!

Min. 56: Barbosa egalează rapid: 19-19!

Min. 56: 19-18! Înscrie Ardean Elisei!

# În 25 de minute, în a doua repriză, Spania a marcat doar de patru ori!

Min. 53: Paula Ungureanu este senzațională. A avut trei intervenții consecutive! A apărat 19 din 36 de șuturi!

Min. 51: PAULA UNGUREANU APĂRĂ ÎNCĂ O LOVITURĂ DE LA 7 METRI ÎN FAȚA LUI CARMEN MARTIN!

Min. 50: CRISTINA NEAGU 18-17 ROMÂNIA!

Min. 48: Cristina Neagu trage afară și irosește șansa de 18-17.

Min. 47: GOL BRĂDEANU: 17-17!

Min. 45: EGALITATE! Cristina Neagu marchează și este 16-16!

Min. 44: Eliminare Patricia Elorza! Cristina Neagu marchează de la 7 metri! 16-15!

Min. 43: Aurelian Brădeanu este eliminată. 17 secunde cu dublă inferioritate și 7 metri. Înscrie Carmen Martin: 16-14!

Min. 43: Aneta Pîrvuț înscrie din extrema dreaptă: 15-14.

Min. 41: Oana Bondar este eliminată 2 minute. 7 metri Spania: marchează Carmen Martin: 15-13.

# Spania n-a marcat în repriza a doua, în 9 minute! Paula are un procentaj de 53%, apărând 16 din 30 de șuturi!

Min. 38: 14-13! Primul gol cu pivotul, Gabriela Perianu!

# Extremele Spaniei, Elisabeth Pineda și Nerea Pena, au marcat 8 dintre golurile echipei lor, fiecare câte patru!

Min. 35: APĂRĂ DENISA DEDU ARUNCAREA DE LA 7 METRI A MARTEI LOPEZ!

Min. 34: Ciuciulete înscrie pe contraatac și scoate și o eliminare la Pena: 14-12!

Min. 34: Paula Ungureanu a avut alte două intervenții excelente, dar și Țăcălie ratează!

Min. 32: 14-11: Cristina Neagu trimite o torpilă sub transversală.

Min. 31: A început repriza secundă. Valentina Ardean Elisei înscrie: 14-10.

# Începe repriza secundă. Carla Suarez Navarro n-a mai jucat din minutul 5 și Spania are un singur portar, pe Ana Temprano.

Min. 30: România n-a mai înscris de 9 minute. LA PAUZĂ 14-9 PENTRU SPANIA!

Min. 29: 5 goluri avans Spania: 14-9!

Min. 28: Țăcălie ratează o aruncare de la 7 metri.

Min. 27: DIN NOU PAULA! Singură la semicerc, Pena nu o poate învinge pe Paula! Rămâne 13-9!

MIN. 26: 13-9! Apăra Paula Ungureanu o aruncare de la 7 metri. România e în inferioritate. Două aruncări de la 7 metri parate de Paula în acest meci.

Min. 25: PRIMA OARĂ 4 GOLURI AVANS SPANIA: 13-9!

Min. 21: Perianu trimite o torpilă de la 10 metri, în vinclu! 11-9!

Min. 19: Trei goluri avans Spania. 11-8, după ce Barbosa transformă o aruncare de la 7 metri.

Min. 17: 7-9: Barbosa pătrunde și înscrie de la semicerc, cu o boltă.

Min. 15: Apără Paula Ungureanu o aruncare de la 7 metri executată de Martin!

Min. 13: PINEDO, AL PATRULEA GOL DIN EXTREMA STÂNGĂ: 6-7!

Min. 12: Mangue înscrie, al treilea gol consecutiv al Spaniei, fără să primească: 5-6!

Min. 11: Două atacuri perfecte al ibericelor, cu o ratare Țăcălie între ele, și e egalitate: 5-5.

Min. 10: Chiper, al doilea gol în meci: 5-3!

Min. 9: GOL Țăcălie: 4-2!

Min. 8: INCREDIBIL! N-am înscris în dublă superioritate, irosind trei atuacuri și o aruncare de la 7 metri.

Min. 6: Dublă eliminare la iberice, într-un interrval de 20 de secunde. Avem dublă superioritate. DAR CRISTINA NEAGU RATEAZĂ O ARUNCARE DE LA 7 METRI!

Min. 5: Încă odată Paula Ungureanu apără, în fața lui Pinedo. Chiper marchează și România preia conducerea, 3-2. Carla Suarez Navarro primește îngrijiri medicale. Portărița Spaniei are două intervenții din 5 șuturi.

Min. 3: 2-2! Cristina Neagu transformă o lovitură de la 7 metri!

Min. 3: APĂRĂ PAULA! Prima intervenție reușită a Paulei Ungireanu, care se opune unei aruncări din extremă și scorul nu devine 3-1 pentru Spania.

Min. 1: Valentina Ardean egalează la 1, după ce ibericele au punctat primele.

Min. 1: Tricolorele încep disputa în defensivă. Chiar dacă e dificil, în cazul unui succes la minim două goluri și al unor rezultate favorabile ale celorlalte formații, mai avem șanse la semifinale.

România va disputa astăzi, de la ora 17:00, penultimul meci al grupei principale de la Campionatul European. Elevele lui Gheorghe Tadici vor înfrunta Spania, într-o întâlnire care va fi LIVE TEXT pe digisport.ro. şi pe m.digisport.ro.

Aflată pe locul 5 în Grupa principală 1, cu un punct, România este obligată să câştige ultimele meciuri, cu Spania, la o diferenţă de cel puţin două goluri, şi cu Polonia.

Aceste condiţii nu sunt de ajuns pentru a prinde un loc în semifinale. Neagu şi compania au nevoie şi de două remize ale Danemarcei, cu Spania si Ungaria, dar şi de o înfrângere a echipei lui Andras Nemeth, în ultima etapă, cu Norvegia.

Româncele au un motiv în plus să tragă tare în meciurile cu Spania şi Polonia. Cristina Neagu poate încheia turneul pe primul loc în clasamentul golgheterilor. După patru partide, handbalista lui Buducnost are 33 de goluri, cu unul mai puţin decât jucătoarea lui CSM Bucureşti şi a reprezentativei Spaniei, Carmen Martin.

CLASAMENTUL GRUPEI ROMÂNIEI

PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

Etichete: romania , spania , campionatul european , live romanai spania , romania spania euro 2014 handbal , live text romania spania handbal feminin

Foreign Affairs: Care este viitorul Rusiei. Cinci scenarii despre cum va arăta țara după Putin

Regimul lui Putin se vrea un fel de spărgător de gheață care rupe în bucăți ordinea mondială...

ali-hebaiti13
Luptătorul suspendat pe viață pentru gestul golănesc pe care l-a făcut către fata din ring a rupt tăcerea! Mai rău a făcut

S-a decis! Bernardo Silva și-a ales viitoarea destinație: ”E înnebunit să joace acolo”
profimedia-0783976186
”Victima” luptătorului suspendat pe viață a răbufnit: ”Toată lumea i-a cerut”. Ce a pățit după episodul fără precedent
ali-hebaiti18
FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în Moldova: autogol, accidentare horror, eliminare și gol în prelungiri
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Luka Modric a decis! Unde vrea să își încheie cariera: ”Vreau! Pentru că o merit!”
Real Madrid v Rayo Vallencano, La Liga 2018-19, Football, Estadio Santiago Bernabeu, Madrid, Spain - 15 Dec 2018

Ce mesaj i-a transmis Dennis Man lui Olimpiu Moruțan, după accidentarea care îl face să rateze EURO 2024
După ce a eliminat-o din Champions League, Real Madrid vrea să-i dea lovitura de grație lui City: 100 de milioane de euro
Rodri of Manchester City oofloads the ball during the UEFA Champions League semi final return leg football match between Manchester City and Real Madrid at the Etihad Stadium in Manchester England (Will Palmer/SPP) Credit: SPP Sport Press Photo. /Alamy Li
OUT de la CFR Cluj! Cei doi fotbaliști ”grei” de care Dan Petrescu vrea să scape
dan-petrescu
Val de comentarii acide după ce o mireasă a dezvăluit ce le-a cerut invitaților la nunta ei: „Acest trend trebuie să înceteze!”
Amenințări cu plângeri penale. Edi Iordănescu și Cristi Săpunaru, păcăliți cu zeci de mii de euro
Lovitură cruntă pentru România: Olimpiu Moruțan e out pentru EURO 2024! „Ruptură de tendon, indisponibil 7-8 luni”
Anne Hathaway, pusă să se sărute cu câte 10 bărbați la audiții: "Nu eram entuziasmată. Mi se părea groaznic"
Cum a fost surprinsă Inna în timpul turneului din America. Artista, perfectă într-un costum de baie minuscul: „Paparazzi peste tot”
Halep, încăpățânarea costă: cum plătește Simona prețul după ce l-a ignorat pe Ion Țiriac
Care este cel mai scump telefon din lume? Valorează cât echipele de fotbal FCSB și Farul la un loc
Este lege pentru cei care care nu stau la adresa din buletin. Decizia este deja obligatorie
EXCLUSIV. Când aflăm dacă Simona Halep va face parte din echipa României la JO de la Paris. Anunțul directorului general al Federației Române de Tenis
OUT înainte de EURO 2024: ”Leziune a ligamentului încrucișat anterior”

El e pensionarul care susține că are vârsta biologică a unui bărbat de 38 de ani. Ce face zilnic pentru "a întineri" și care e scopul lui suprem
Doi vulturi au fost duși la un centru de reabilitare după ce au fost găsiți beți. Cum au reușit păsările să consume alcool