romania handbal
Video România și-a aflat adversarele de la EHF EURO 2024
profimedia-0826420920
România, neînvinsă în preliminariile EHF EURO 2024: succes clar în meciul cu Grecia!
bogdan andone
Exclusiv Prima reacție a lui Bogdan Andone, după ce a lăsat cu gura căscată pe toată lumea prin ceea ce a făcut
Etapa 6 Superliga: Universitatea Cluj-Politehnica Iasi
Play-out

VIDEO HCM Constanța - Lugi HF 31-21! Ca şi calificaţi în Final Four, în Cupa EHF

19.04.2014, 09:29

HCM Constanța a reușit o victorie categorică, 31-21, în manșa tur a sferturilor de finală din Cupa EHF, împotriva suedezilor de la Lugi HF. Returul se joacă săptămâna viitoare la Lund, iar campioana României e mare favorită la calificarea în Final Four, care se va desfășura la Berlin, între 17 și 19 mai.

captura handbal
  • SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Partida de pa malul mării a început echilibrat și oaspeții au condus în primele 20 de minute în trei rânduri la două goluri. Laurențiu Toma a egalat în minutul 22, 8-8, HCM revenind de la 6-8, și până la pauză elevii lui Svonko Sundovski au făcut diferența categoric.

Asta și datorită inspirației tehnicianului croat, care l-a introdus pe Sadoveac în locul lui Șoldănescu în inter dreapta, și a cerut mai multă agresivitate în defensivă. O serie de 8 goluri consecutive fără să primească vreunul a rupt meciul chiar înainte de pauză, unde s-a intrat cu 5 goluri avans pentru gazde, 15-10.

A doua repriză a continuat în nota ultimelor 10 minute din prima și fără să fie spectaculos, jocul HCM-ului a fost extrem de eficient, diferența pe tabelă fiind uneori și de 12 goluri. S-a terminat 31-21 și returul de peste o săptămână se anunță unul liniștit, fiind greu de crezut că suedezii pot reface diferența pentru a spera la calificare.

LIVE VIDEO&TEXT

FINAL! HCM CÂȘTIGĂ CU 31-21!

Min. 59: Novanc scoate un 7 metri și eliminare, la o fază la care protarul Larsson a apărat două aruncări. Sadoveac înscrie de la 7 metri: 31-21.

Min. 59: Milosevic înscrie: 30-21. Svonko Sundovski cere time out cu 30d e secunde înainte de final.

Min. 58: GOOOOOL Csepreghi, într-un moment când HCM ataca în 4 oameni: 30 -19. Marchează rapid și oaspeții: 30-20.

Min. 57: Adzic e din nou eliminat. Final de meci în inferioritate pentru HCM. Sadoveac e și el eliminat și se dictează 7 metri pentru suedezi. HCM va juca în 5 oameni ultimele două minute. Gudmundson marchează de la 7 metri: 29-19.

Min. 55: Șimicu reface diferența de 10 goluri: 28-18. Tot el marchează pentru 29-18.

Min. 54: Suedezii au scos portarul și atacă în 7 oameni. Leijonborg marchează de pe extrema dreaptă: 27-18.

Min. 53: Cutura marchează și el: 27-15. Înscriu și suedezii, într-un moment când pe parchet se juca 5 contra 5: 27-16. Buricea ratează o aruncare din propriu teren, iar apoi se fluieră 7 metri pentru Lugi. Primul al oaspeților în această partidă. Gudmunson transformă: 27-17.

Min. 52: Jernemyr este eliminat și Lugi e prima oară cu un om mai puțin.

Min. 51: Sadoveac duce diferența la 11 goluri: 26-15. Șimicu e eliminat, a doua oară în această partidă.

Min. 50: Cu zece minute înainte de final, HCM are 10 goluri avans, după ce Șimicu a depășit trei adversari și a marcat.

Min. 48: Popescu are o intervenție senzațională la șutul lui Ernstsson. Cutura marchează la cealaltă poartă: 24-15.

Min. 47: Sadoveac scoate un 7 metri, Toma marchează: 23-15.

Min. 46: Suedezii marchează prima oară de două ori consecutiv, după aproape 30 de minute.

Min. 44: Alex Csepreghi marchează cu un șut la vinclu, când HCM era în inferioritate. Marchează imediat și oaspeții. 22-13.

Min. 42: Șimicu înscrie și diferența e de 9 goluri. La următorul atac al suedezilor, Șimicu e eliminat, A doua inferioritate de două minute pentru HCM. Gudnonson scapă singur din extrema stângă, dar trimite în transversală.

Min. 41: Sadoveac înscrie cu un șut excelent la colțul scurt și e 20-12. Time out cerut de suedezi.

Min. 39: Încă un gol al lui Șimicu duce diferența prima oară în acest meci la 7 goluri: 19-12.

Min. 37: Șut de la 9 metri Alex Șimicu și se reface diferenâța de 6 goluri: 17-11. La următorul atac marchează și suedezii: 17-12. Buricea replică imediat: 18-12

Min. 35: Șimicu înscrie cu noroc, mingea fiind deviată: 16-11.

Min. 34: Constănțenii n-au primit gol în inferioritate, dar Vujadinovic a ratat contraatacul, singur cu portarul. Suedezii au înscris imediat: 15-11.

Min. 33: Prima eliminare a meciului: Adzici va sta pe bancă două minute. Inferioritate pentru HCM.

Min. 31: A început repriza secundă! Oaspeții au ratat primul atac, dar și jucătorii de la HCM au greșit pe contraatac.

Final de repriză: 15-10!

Min. 29: Înscrie Novanc, de pe semicerc: 15-9. Popescu apără și ajunge la 7 intervenții în această repriză.

Min. 27: Dalibor Cutura marchează de la 9 metri și HCM are 5 goluri avans: 13-8. Sadoveac marchează apoi pe faza a doua și este 14-8, după ce a fost 6-8!

Min. 25: Laurențiu Toma aruncă excelent, cu boltă: 11-8. Apoi Cutura scapă la semicerc și HCM ajunge la șase goluri consecutive: 12-8.

Min. 24: Sadoveac înscrie din nou, pe cotnraatac, și HCM s-a distanțat la două goluri: 10-8.

Min. 24: Șimicu torpilează vinclul porții adverse și HCM preia conducerea: 9-8. Constănțenii au marcat de trei ori fără să primească vreun gol. Antrenorul oaspeților a cerut time out.

Min. 22: Laurențiu Toma a intrat în centru, pe semicerc, și a reușit să marcheze: 7-8. Suedezii ratează atacul și Sadoveac egalează cu un șut de pe picioare: 8-8.

Min. 20: Sadoveac pătrunde și înscrie: 6-7.

Min. 19: Oaspeții se distanțează din nou la două goluri, 7-5.

Min. 17: Gudmunson înscrie și Lugi conduce cu 6-5, după trei minute fără gol la vreuna dintre porți. Sundovski cere primul time out.

Min. 14: Alex Șimicu egalează, pe contraatac: 5-5!

Min. 12. Csepreghi ratează o aruncare, din fericire și suedezii o fac la următorul atac. Csepreghi obține o nouă aruncare de la 7 metri și Laurențiu Toma nu greșește: 4-5!

Min. 10: Novanc obține prima aruncare de la 7 metri a meciului. Csepreghi șutează în brațul portarului lui Lugi. Hippe marchează la atacul următor și e 5-3 pentru oaspeți.

Min.8: Tingsvall înscrie din nou și Lugi conduce pentru prima oară, 3-2. Egalează Csepreghi la atacul următor, dar Hippe readuce Lugi în avantaj, 3-4.

Min. 6: Toma înscrie pe contraatac: 2-1! Tingsvall egalează la atacul suedezilor. 2-2.

Min. 4: 1-1. A egalat Ernstsson.

Meciul a fost întrerupt mai bine de 6 minute, un jucător suedez, Halberg, primind îngrijiri medicale. El a fost lovit în săritură de Șimicu, accidental. Suedezului i s-a montat un guler cervical și va fi transportat la spital.

Min. 3: HCM conduce cu 1-0, Șimicu a marcat!

Min. 2: Csepreghi a ratat primul atac, iar la cealaltă poartă Popescu a apărat în situație de unu la unu cu un adversar.

Min.1: A început partida de la Constanța.

Etichete: hcm constanta , handbal masculin cupa ehf , hcm constanta lugi hf , lugi hf

Unde este Fito? Povestea celui mai notoriu infractor din Ecuador, care a fugit din închisoarea în care trăia ca un rege

În celula în care era încarcerat, baronul drogurilor Adolfo „Fito” Macias a trăit ca un rege. Dar...

ali-hebaiti13
Luptătorul suspendat pe viață pentru gestul golănesc pe care l-a făcut către fata din ring a rupt tăcerea! Mai rău a făcut

S-a decis! Bernardo Silva și-a ales viitoarea destinație: ”E înnebunit să joace acolo”
profimedia-0783976186
Luka Modric a decis! Unde vrea să își încheie cariera: ”Vreau! Pentru că o merit!”
Real Madrid v Rayo Vallencano, La Liga 2018-19, Football, Estadio Santiago Bernabeu, Madrid, Spain - 15 Dec 2018
”Victima” luptătorului suspendat pe viață a răbufnit: ”Toată lumea i-a cerut”. Ce a pățit după episodul fără precedent
ali-hebaiti18
FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în Moldova: autogol, accidentare horror, eliminare și gol în prelungiri
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)

Live Video&Text ”U” Cluj - Poli Iași 0-0, ACUM pe Digi Sport 1. Cu o victorie, moldovenii ies din zona retrogradării
Universitatea Cluj v Politehnica Iasi - Romanian Superliga, Cluj-Napoca - 03 Sep 2023
Ce răsturnare de situație! Era ca și plecat de la Real, dar l-a făcut pe Florentino Perez să se răzgândească
Real Madrid CF Vs Sevilla FC in Madrid, Spain - 25 Feb 2024
Motivul pentru care Ianis Hagi va fi convocat la EURO, chiar dacă nu joacă la Alaves: ”E ceva ciudat”
Screenshot 2024-03-27 at 00.20.40
Video Dinamo - Skjern 28-27. ”Dulăii”, victorie uriașă în sferturile de finală ale EHF European!
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SKJERN HANDBOLD, EHF EUROPEAN LEAGUE (23.04.2024)
CSM Bucureşti a cucerit Cupa României, după finala cu HC Dunărea Brăila. Cristina Neagu a jucat deși este în doliu
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)
Val de comentarii acide după ce o mireasă a dezvăluit ce le-a cerut invitaților la nunta ei: „Acest trend trebuie să înceteze!”
Amenințări cu plângeri penale. Edi Iordănescu și Cristi Săpunaru, păcăliți cu zeci de mii de euro
Lovitură cruntă pentru România: Olimpiu Moruțan e out pentru EURO 2024! „Ruptură de tendon, indisponibil 7-8 luni”
Anne Hathaway, pusă să se sărute cu câte 10 bărbați la audiții: "Nu eram entuziasmată. Mi se părea groaznic"
Sore, dans în costum de baie pe plaja din Maldive și gesturi tandre cu iubitul de care e îndrăgostită până peste cap: "Sunt fericită"
România asistaților sociali. Mii de beneficiari de ajutoare sociale refuză să muncească, chiar cu riscul de a le pierde
Care este cel mai scump telefon din lume? Valorează cât echipele de fotbal FCSB și Farul la un loc
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Comandantul militar al CSA Steaua, reacție neașteptată către FCSB înainte de câștigarea titlului
CSM București - Rapid 27-23. Campioana va juca finala Cupei cu învingătoarea meciului Dunărea Brăila - Gloria Bistrița