FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - SC OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
Video FCU Craiova - Oțelul Galați 1-2. Moldovenii caștigă grație unui gol superb
Miami Open 2024: Men's Semi Finals
Dimitrov recunoaște supremația adversarului înaintea finalei de la Miami: ”El este cel mai bun jucător în acest moment”
Screenshot 2024-04-18 at 20.00.17
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV

VIDEO Gyor - HCM Baia Mare 29-23. Calificarea în sferturile Ligii se va decide cu Viborg

08.03.2015, 10:56

Györ a învins pe HCM Baia Mare cu scorul de 29-23 (12-10), duminică seara, pe teren propriu, într-un meci din Grupa a doua principală a Ligii Campionilor la handbal feminin.

captura gyor hcm meci
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Campioana României a început meciul curajos şi a condus deţinătoarea trofeului în prima repriză cu 7-5 (min. 17), 9-7 (22), după care a primit trei goluri, 10-9 (26), şi Gyor a preluat controlul jocului. La pauză, echipa maghiară avea două goluri în plus pe tabela de marcaj, 12-10, în condiţiile în care portarul Barbara Arenhart a apărat două aruncări de la 7 metri.

HCM a ţinut aproape de Gyor în prima parte a reprizei secunde, după care Gyor s-a desprins decisiv, 19-14 (40). Echipa gazdă a avut pentru prima oară un avans de şase goluri în minutul 56, 27-21, scorul final fiind de 29-23.

În clasament, pe primul loc se află Larvik, cu 18 puncte, urmată de Györi Audi ETO KC, 14 p, Viborg HK, 7 p, Metz Handball, 6 p, HCM Baia Mare, 6 p, IK Sävehof, 3 p. Primele patru se califică în sferturile de finală.

În meciurile din ultima etapă a grupelor principale, Larvik joacă acasă cu IK Savehof (14 martie), Metz Handball primeşte vizita campioanei Györi Audi (15 martie), iar HCM Baia Mare joacă acasă cu Viborg HK (15 martie). Campioana României are nevoie de victorie pentru a fi sigură de calificare, dar o poate realiza şi în condiţiile unui egal, dar Metz pierde acasă.

Au evoluat echipele:

Gyor: Orsolya Herr, Kari Aalvik Grimsbo, Kyra Viven Csapo - Jana Knedlikova (2 goluri), Heidi Loke (4), Tamires Morena Lima De Araujo, Ana Sen (2), Susann Muller (8), Dorina Korsos (2), Aniko Kovacsics (6), Macarena Aguilar (1), Szimonetta Planeta, Ivett Sepesi, Vesna Milanovic Litre, Agnes Boczko-Hornyak (3), Bernadett Bogdan-Bodi (1). Antrenor: Martin Ambros.

HCM: Barbara Arenhart - Alexandra Do Nascimento (4), Gabriella Szucs, Lois Abbingh (2), Valentina Ardean Elisei (4), Anastasia Lobaci, Elena Gjeorgjievska (1), Ksenia Makeeva (3), Luciana Marin (3), Ekaterina Davîdenko (2), Adriana Nechita (1), Camilla Herrem (3). Antrenor: Tone Toselj.

PROGRAMUL TV COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

LIVE SCORE

Min - 60. Scor final 29-23 pentru Gyor. HCM Baia Mare a încheiat în inferioritate numerică, ultimul gol al româncelor fiind marcat de Do Nascimento, din aruncare de la 7 metri. Pentru calificarea în sferturi, HCM Baia Mare este obligată să învingă Viborg, în ultima etapă.

Min - 55. Este 26-21 și mingea la Gyor. Partida pare încheiată pentru campioana României

Min - 48. Scorul este 22-19, după ce Gyor a condus și cu 22-17. E momentul să forțăm, dar Arenhart scoate din nou mingea din plasă. 23-18 și mingea la echipa lui Tone Tiselj. Gol! 23-20!

Min - 43. Este 21-16 pentru Gyor, după reușita din cădere a lui Heidi Loke. La poarta cealaltă se ratează din nou și mingea e la maghiare. Din fericire, recuperăm, iar Herrem marchează pe contraatac

Min - 38. Meciul nu curge în direcția potrivită pentru HCM Baia Mare. Apărarea face minuni uneori, dar atacul e ineficient. 18-14 pentru gazde

Min - 30. Pauză. 12-10 pentru Gyor. Ne așteaptă o repriză secundă foarte dificilă, dar interesantă. Kovacsics, Susann Muller (Gyor) și Ardean-Elisei (HCM Baia Mare) sunt cele mai eficiente marcatoare din acest meci, cu câte 3 goluri pentru fiecare.

Min - 26. Gyor revine la conducere, pe fondul ineficienței din atac a HCM-ului. Este 10-9, cu Baia Mare în inferioritate. Elisei înscrie însă cu noroc, de la mare distanță, iar scorul redevine egal la Gyor

Min - 19. HCM conduce cu 8-7, dar asta pentru că Arenhart a mai apărat o aruncare de la 7 metri. Poarta noastră este foarte puternică!

Min - 18. Barbara Arenhart apără o aruncare de la 7 metri! A avut un reflex excepțional și a respins cu piciorul

Min - 16. 7-5 pentru HCM Baia Mare! Ada Nechita nu mai greșește pe contraatac, în fața lui Herr, și româncele au un avans de două goluri

Min - 12. Cinci minute fără gol, până când Loke face 5-4 pentru Gyor. Ada Nechita a ratat pe contraatac, singură cu portarul

Min - 7. Do Nascimento face 4-3 pentru HCM dintr-o aruncare de la 7 metri, dar unguroaicele egalează imediat, prin Anna Sen

Min - 1. A început partida de la Gyor. Echilibru până la 2-2, în minutul 4.

Etichete: live video , live text , live text video , ora 20:00 , campioana europei , hcm baia mare gyor

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu
Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”
Dorinel Munteanu, după calificarea Oțelului în finala Cupei României: ”Mă trezesc în fiecare dimineață cu speranța că vor veni”
Screenshot 2024-04-18 at 23.09.58
”Ai mai văzut așa ceva?”. Emi Martinez a primit două galbene, unul la loviturile de departajare, dar nu a fost eliminat
martinez
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Ovidiu Burcă a analizat în detaliu plecarea lui Florinel Coman de la FCSB! Ce pierde și ce câștigă Gigi Becali după ce îl vinde
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
50 de mașini electrice, testate pe autostradă. Doar 17 au autonomie peste 300 km. Cine e campioană?
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
EXCLUSIV. Rotaru face curățenie la Craiova! Schimbă jumătate din lot, vin jucători din Spania
Video Liverpool - Brighton 2-1. ”Cormoranii” au urcat pe primul gol grație reușitei lui Mohamed Salah