CSM Bucharest v Buducnost BEMAX - EHF Champions League, Romania - 07 Jan 2024
Adi Vasile, prima reacție după calificarea în sferturile EHF Champions League! Ce a spus despre Metz
Screenshot 2024-03-24 183331
Video Victorie mare! CSM București a învins-o și în retur pe Krim și s-a calificat în ”sferturile” Ligii Campionilor
Exclusiv Gabi Balint a dat verdictul, după Rapid - Sepsi 0-1
Stirile Digi Sport

Video Rostov - CSM Bucureşti 20-22. Condusă și la 7 goluri, campioana a obținut o victorie mare în Rusia

11.11.2016, 17:12

ÎN DIRECT la Digi Sport, CSM Bucureşti a învins, în deplasare, Rostov Don şi s-a calificat în grupele principale ale Ligii Campionilor. A fost primul meci pentru Aurelian Roşca pe banca tehnică a campioanei României,

captura bucurie csm
  • UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Debut perfect pentru Aurelian Roşca pe banca tehnică a lui CSM Bucureşti! Campioana Europei a învins în Rusia, pe Rostov Don, şi şi-a asigurat calificarea în grupele principale ale Champions League. Bucureştencele au început slab meciul. În primele 15 minute au primit 9 goluri şi au înscris de numai două ori. Gullden a luat însă jocul pe cont propriu, iar campioana României s-a apropiat la un singur gol de adversare până la pauză, 10-11.

Bucureştencele s-au întors mult mai motivate de la vestiar, iar Gullden a adus-o pe CSM în avantaj, 12-11. Vicecampioana Rusiei a încercat să revină, însă deținătoarea trofeului s-a apărat exemplar şi nu au avut nicio eliminare în cele 60 de minute. Jelena Grubisic a făcut şi ea minuni în poartă, iar CSM Bucureşti a câştigat cu 22-20.

Gullden a marcat 8 goluri pentru bucureştence, care vor întâlni în ultimul meci din grupă FC Midtjylland, duminica, 20 noiembrie, de la ora 20:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

LIVE SCORE&VIDEO

Min 60: Rostov - CSM 20-22. Final de partidă în Rusia. CSM s-a impus la două goluri în Rusia și campioana României este aproape calificată în grupele principale ale Ligii Campionilor. Cea mai bună marcatoare a partidei a fost Gullden, autoare a 8 goluri

Min 55: Rostov - CSM 18-20. Echipa lui Aurelian Roșca își menține avantajul de două goluri cu 5 minute înainte de final. Mehmedovic a marcat al 20-lea gol al campioanei României în Rusia. La faza imediat următoare, Grubisic a mai reușit o paradă de excepție și a ajuns la un total de 12, din 24

Min 50: Rostov - CSM 17-19. Cu 10 minute înainte de finalul partidei CSM continuă să se afle la conducere și grație paradelor lui Grubisic. Bucureștencele au reușit și cel mai frumos gol al partidei, însă acesta a fost anulat, arbitrii fluierând joc pasiv

Min 43: Rostov - CSM 15-18. Gullden a mai transformat cu siguranță o aruncare de la 7 metri și CSM și-a mărit avansul la două goluri. Rusoaicele au ratat încă un atac, iar golul înscris imediat de Oana Manea a mărit la 3 reușite diferența în favoarea bucureștencelor

Min 37: Rostov - CSM 13-14. Formația lui Aurelian Roșca se menține în avantaj. Carmen Martin a mai marcat un gol de pe extrema dreaptă

Min 32: Rostov - CSM 11-12. Campioana României a început excelent repriza secundă și a reușit să restabilească egalitatea prin golul reușit de Carmen Martin, apoi a trecut în avantaj grație reușitei lui Gullden, care a ajuns la 7 goluri în meci

Min 30: Rostov - CSM 11-10. După un început slab de partidă, formația lui Aurelian Roșca s-a redresat treptat și a încheiat prima repriză la doar un gol în spatele rusoaicelor. Rostov a condus și la 7 goluri difrență, 9-2

Min 23: Rostov - CSM 10-7. Jucătoarele lui Aurelian Roșca au reușit să se apropie la 3 goluri pe tabelă după o aruncare de la 7 metri transformată de Gullden. Grubisic a contribuit și ea cu două parade

Min 16: Rostov - CSM 9-4. După aproape 10 minute de secetă, jucătoarele lui Aurelian Roșca au marcat de două ori fără să primeasă și sau apropiat la 5 goluri

Min 10: Rostov - CSM 6-2. Campioana României a greșit mult în atac, dar a și ratat și a încheiat primele 10 minute ale partidei din Rusia cu doar două goluri. Scorul este unul surprinzător dacă ținem cont de faptul că bucureștencele au început în forță celelalte meciuri din grupă, dar au avut mereu probleme în repriza secundă

Min 6: Rostov - CSM 5-2. Barbosa a reușit încă o intercepție și a plecat singură către poarta Paulei Ungureanu, dar a aruncat în bară. La faza următoare Oana Manea a ratat, iar Managarova a mărit la 3 goluri diferența dintre cele două echipe

Min 1: A început partida dintre Rostov Don și CSM București. Barbosa a reușit o intercepție la primul atac al bucureștencelor și a adus echipa gazdă în avantaj. Replica a venit imediat prin Gullden care a restabilit egalitatea. În cazul unei victorii, formația lui Aurelian Roșca se califică în grupele principale ale Ligii Campionilor

Azi este ziua decisivă pentru CSM Bucureşti. Campioana Europei trebuie să nu piardă pe terenul lui Rostov pentru a nu mai depinde de nimeni în bătălia pentru calificarea în turul următor.

Bucureştencele au înregistrat trei înfrângeri consecutive în grupa C, ceea ce a dus la schimbarea antrenorului. În locul lui Jakob Verstergaard a fost numit Aurelian Roşca.

"Aduce multă energie, este foarte plăcut pentru această echipă. El are încredere în noi şi încearcă să ne aducă aminte că am fost campioane", a spus Carmen Martin.

Singura victorie a CSM-ului din acest sezon al Ligii Campionilor a fost obţinută în faţa celor de la Rostov Don, la Bucureşti, 24-21.

"Va fi un meci dificil, dar sper ca rezultatul să fie acelaşi ca şi cel din Bucureşti. Cu siguranţă avem nevoie de o defensivă foarte bună, iar atacul trebuie să fie la fel", a declarat Majda Mehmedovic, completată de Carmen Martin: "Va fi o dispută importantă pentru calificare. Vom avea un meci foarte dificil, se luptă pentru orice, la fel ca noi şi va fi ca o finală".

Sezonul trecut, CSM Bucureşti le-a eliminat pe rusoaice din sferturile de finală. Campioanele României s-au calificat în Final Four cu victorii la limită, în dublă manşă.

Duelul cu Rostov Don, din etapa a 5-a a grupei C, este în direct la Digi Sport 1 azi, de la ora 18:00.

Cele mai importante meciuri din Liga Naţională şi Liga Campionilor la handbal sunt transmise ÎN DIRECT de Digi Sport.

VEZI AICI PROGRAMUL COMPLET AL TRANSMISIILOR

Etichete: liga campionilor handbal , csm bucuresti , rostov

Liderul interlop Costel Corduneanu a murit în spital, în urma unei operații dificile la inimă

Şeful clanului Corduneanu din Iaşi, Costel Corduneanu, a murit după ce a stat internat timp de...

profimedia-0712984186
E gata! Mircea Lucescu s-a înțeles cu noul club și revine

Brutal: primul verdict al medicilor în cazul lui Luca Mihai! Autoritățile vor fi sesizate
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
"Cea mai frumoasă femeie din România": "Unele femei au anumită repulsie, vorbesc urât fără să mă cunoască!"
enache-lena7
Arpad Paszkany a divorțat și tocmai s-a afișat cu noua iubită, mai tânără cu 24 de ani
Screenshot 2024-04-15 at 19.44.56
Daniel Bîrligea a dat declarația serii, după ce FCSB a învins-o pe CFR la Cluj
Romania SuperLiga Stage 1: CFR Cluj vs Politehnica Iasi

Lovitura de proporții care se pregătește în tenisul românesc
sorisimo
S-au pus banii jos pentru un titular de la Barcelona, chiar înaintea meciului cu PSG! Răspunsul surprinzător
profimedia-0863899915
Ilie Dumitrescu n-are dubii în cazul lui Florinel Coman: ”Niciodată!”
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (26.11.2023)
Video CSM București a ajuns în sferturile EHF Champions League, dar Cristina Neagu e categorică: ”Nu facem nuntă!”
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)
Ileana Lazariuc, răsfățată cu pupici și îmbrățișări de fiii ei. Băiatul cel mare e leit tatăl și bunicul, mezinul a moștenit ochii ei
Dănuț Lupu, anunț surpriză înainte de FCSB - Rapid. „Mă duc în peluză cu Mustață să sărbătorim titlul!”
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Luca Mihai: „E la ATI!”. Acuzații grave pentru Ovidiu Hațegan
Viciul de care Salma Hayek nu poate scăpa. Cum a fost fotografiată actrița din „Desperado”
Cum a început Denisa Tănase afacerea care a făcut-o milionară. De la cine a împrumutat 500 de euro pentru ideea ei
Coperta albumului „Cantafabule" al trupei Phoenix, reconstituită de autor. De ce a fost supusă cenzurii comuniste VIDEO
Cauciucuri de iarnă, vara? Nu! Ce riscă șoferii care nu își încalță mașinile adecvat
Decolarea și aterizarea forțată a companiei de zbor cu stewardese și servicii neașteptate
E ultimul minut și echipa ta are penalty. Cea mai proastă execuție posibilă VIDEO
Mihai Pintilii, spectator de la lux la CSM București - Krim! Alături de cine a urmărit meciul