• România, Liga 1, etapa a 22-a: Astra - Botoşani (vineri, 20:00, Digi Sport 1)
  • Box Ekaterinburg: Cristian Ciocan - Alexander Povetkin (vineri, ora 18:00, Digi Sport 2)

Prima surpriză imensă de la această ediție a Campionatului Mondial de handbal feminin a venit în a doua zi a turneului: Slovenia a învins Franța, favorita grupei A, din care face parte și România, cu scorul de 24-23. Tricolorele se pregătesc acum de meciul cu Slovenia (duminică, ora 15:00).

Mai devreme, România câștigase cu 29-17 în fața naționalei din Paraguay, în primul meci al tricolorelor la actuala ediție a turneului final (DETALII).

Slovenia nu mai fusese de 12 ani la Campionatul Mondial și acum e prezentă acolo pentru a 5-a oară. Sâmbătă, a dat lovitura în fața vicecampioanei olimpice din 2016. Surpriza se profila încă din prima repriză, iar Slovenia a intrat la pauză cu avantaj de 3 goluri, scor 13-10.

Naționala din Hexagon nu și-a revenit nici în repriza a doua și a reușit să recupereze doar două goluri, iar slovenele s-au impus, în cele din urmă, cu 24-23.

Franța era considerată favorita Grupei A și una dintre echipele cotate cu cele mai mari șanse la câștigarea trofeului.

În Grupa A, de la Trier, România mai are de jucat cu Slovenia (3 decembrie, 15:00), Spania (5 decembrie, 21:30), Angola (7 decembrie, 19:00), ultimul meci fiind contra vicecampioanei olimpice Franţa (8 decembrie, ora 19:00).

Victoria Sloveniei nu a fost singura surpriză de sâmbătă. Muntenegru, cu Adrian Vasile în staff-ul tehnic, a învins-o pe Danemarca la o diferență de 7 goluri.

Rezultatele zilei de sâmbătă la CM de handbal feminin:

Cehia - Argentina 28-22
România - Paraguay 29-17
Rusia - Tunisia 36-16
Serbia - China 43-23
Brazilia - Japonia 28-28
Franţa - Slovenia 23-24
Olanda - Coreea de Sud 22-24
Suedia - Polonia 30-33
Danemarca - Muntenegru 24-31
Norvegia - Ungaria 30-22
Spania - Angola 28-24

Componența grupelor de la CM de handbal feminin:

Grupa A (Trier): Franţa, România, Spania, Slovenia, Angola, Paraguay;
Grupa B (Bietigheim-Bissingen): Norvegia, Suedia, Cehia, Ungaria, Argentina, Polonia;
Grupa C (Oldenburg): Danemarca, Rusia, Brazilia, Muntenegru, Japonia, Tunisia;
Grupa D (Leipzig): Olanda, Germania, Serbia, Coreea de Sud, China, Camerun.

Primele patru clasate din fiecare grupă se califică în optimile de finală, urmând să joace încrucişat echipele din Grupele A şi B, respectiv C şi D. Finala este programată pe 17 decembrie, la Hamburg.

PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT