Tennis 2024: Billie Jean Cup - Romania v Ukraine
FRT exultă după calificarea din Billie Jean King Cup: ”România are potențialul să devină campioană mondială”
romania billie jean king cup (11)
Neașteptat! Doar două jucătoare din România au reacționat după calificarea din Billie Jean King Cup
becali
Starul pentru care Gigi Becali a oferit 1.500.000€ a fost făcut ”praf”: ”Joacă două meciuri pe an!”

Foto România - Rusia 22-17. Victorie imensă în fața campioanei olimpice! Dedu a apărat senzațional

07.12.2016, 09:36

Naţionala feminină de handbal a României a obţinut o victorie de senzaţie în faţa Rusiei, campioana olimpică en-titre, cu scorul de 22-17 (11-9), în al doilea meci al echipei lui Martin Ambros de la Campionatul European din Suedia.

romania - rusia 22-17 9
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Tricolorele au făcut un meci extraordinar, mai ales în defensivă, unde tânăra Denisa Dedu a făcut un meci incredibil, cu 22 de mingi salvate din 39 de aruncări (procentaj de 56%).

De remarcat că România nu a fost condusă în acest meci nici măcar o singură dată.

Echipa antrenată de ibericul Ambros Martin a fost în avantaj în primele minute (1-0, 2-1), iar la scorul de 2-2 (min. 5) au trecut 11 minute fără ca Rusia să marcheze, în timp ce România a punctat de cinci ori, scorul fiind de 7-2 (17). Campioana olimpică s-a apropiat apoi la două goluri, 9-7 (26), iar apoi la unul singur, 10-9 (29), dar la pauză România conducea cu 11-9.

Debutul părţii secunde a fost unul dificil pentru românce, care s-au văzut egalate (11-11), iar adversarele au avut câteva şanse de a trece la conducere. România s-a apărat magistral şi a revenit din nou la conducere pe tabelă, 16-14 (40), scor la care timp de zece minute niciuna dintre echipe nu a reuşit să înscrie. Rusia a reuşit din nou egalarea, în min. 53, 17-17, dar echipa noastră nu s-a clătinat şi a făcut un final remarcabil, marcând de cinci ori fără să primească gol până la expirarea timpului de joc, reuşind o victorie memorabilă, cu 22-17.

Denisa Dedu (22 de ani) a fost desemnată, în mod firesc, cea mai bună jucătoare a meciului.

Sursa foto: swe2016.ehf-euro.com

Final: România - Rusia 22-17. Victorie de senzaţie a României, care a cucerit primele puncte de la Europeanul din Suedia contra cvadruplei campioane mondiale.

Min.59: România - Rusia 21-17. Eliza Buceschi îşi menţine procentajul de 100 % la şapte metri, iar România e la un pas de prima victorie la actuala ediţie a Campionatului European.

Min.58: România - Rusia 20-17. Două goluri consecutive ale României, care se apropie de o victorie mare contra Rusiei în reeditarea finalei Mondialului din 2005.

Min.54: România - Rusia 18-17. Eliza Buceschi a transformat o aruncare de la şapte metri şi a ajuns la şase reuşite în acest joc.

Min.53: România - Rusia 17-17. Rusia a înscris de două ori la rând şi a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj.

Min.52: România - Rusia 17-15. A doua reuşită din acest meci al Crinei Pintea a distanţat din nou România la două goluri.

Min.51: România - Rusia 16-15. Vyakireva a înscris primul gol al Rusiei din ultimele 13 minute.

Min.50: România - Rusia 16-14. Martin Ambros a cerut time-out după încă aproape două minute fără vreun gol marcat la Helsingborg.

Min.48: România - Rusia 16-14. Secetă incredibilă de goluri. Niciuna din cele două echipe nu a mai marcat de opt minute, iar România e menţinută în avantaj şi graţie paradelor Denisei Dedu.

Min.40: România - Rusia 16-14. Debutanta la un turneu final, Ana Maria Iuganu, a punctat pentru a doua oară în acest joc.

Min.39: România - Rusia 15-14. Eliza Buceschi a ajuns la cinci goluri marcate în acest meci. România a scos portarul pentru a nu se afla în inferioritate numerică la ultimul atac.

Min.37: România - Rusia 14-13. Melinda Geiger a punctat din nou pentru "tricolore".

Min.35: România - Rusia 12-12. Eliza Buceschi a marcat primul gol al României din repriza secundă, însă Rusia a replicat rapid.

Min.33: România - Rusia 11-11. Postnova a înscris al cincilea gol al său din acest meci, prima reuşită din repriza secundă, iar Dmitrieva a egalat.

Pauză: România - Rusia 11-9. Melinda Geiger a înscris pentru România, iar prima repriză s-a încheiat cu o nouă paradă a Denisei Dedu, care a încheiat primele 30 de minute cu 11 intervenţii. Cristina Neagu e cea mai bună marcatoare a naţionalei noastre, cu cinci goluri.

Min.29: România - Rusia 10-9. Rusia s-a apropiat la un singur gol după ce a înscris din nou de două ori la rând. România a marcat doar trei goluri în ultimele 13 minute.

Min.28: România - Rusia 10-7. Cristina Neagu a înscris pentru România, iar naţionala lui Martin Ambros are din nou trei goluri avantaj.

Min.25: România - Rusia 9-6. "Tricolorele" continuă să-şi menţină un avantaj constant de trei-patru goluri în faţa puternicelor adversare din această seară.

Min.20: România - Rusia 8-4. Crina Pintea a înscris primul gol al României după aproape patru minute de secetă.

Min.18: România - Rusia 7-4. Două goluri consecutive ale campioanei olimpice, care a redus handicapul la trei goluri.

Min.16: România - Rusia 7-2. Cristina Neagu, din şapte metri, a mai înscris un gol pentru echipa lui Martin Ambros.

Min.15: România - Rusia 6-2. Denisa Dedu continuă să închidă poarta României. Portăriţa Coronei Braşov a reuşit a opta intervenţie în zece aruncări ale rusoaicelor, un procentaj de reuşită de 80 %. Rusoaicele n-au mai înscris de 11 minute.

Min.12: România - Rusia 6-2. Pătrundere excelentă a Melindei Geiger, iar România s-a desprins pentru prima oară la patru goluri.

Min.11: România - Rusia 5-2. Oana Manea a înscris şi ea, iar vulcanicul antrenor al Rusiei, Evheni Trefilov, le-a băgat în şedinţă la time-out pe jucătoarele sale.

Min.9: România - Rusia 4-2. Al doilea gol din acest meci al Cristinei Neagu, după o nouă aruncare extraordinară a celei mai valoroase handbaliste a lumii din 2015. Titularizată în jocul de la Helsingborg, Denisa Dedu a avut până acum o evoluţie excelentă, cu procentaj al paradelor de 71 %.

Min.6: România - Rusia 3-2. Oana Manea a obţinut o aruncare de la şapte metri, în inferioritate numerică, iar Eliza Buceschi a executat perfect.

Min.4: România - Rusia 2-1. Rusoaicele au ratat o aruncare de la şapte metri, prin Vyakhireva, iar Cristina Neagu a adus în avantaj naţionala noastră.

Min.2: România - Rusia 1-1. "Tricolorele" au deschis scorul, însă campioana olimpică a replicat imediat.

A început România - Rusia, cu aproape 100 de suporteri români încurajându-le puternic pe fete în tribunele de la Helsingborg.

România va disputa miercuri al doilea meci de la Campionatul European de Handbal. După înfrângerea cu Norvegia (21-23), tricolorele vor avea un nou test infernal în Suedia: vor întâlni, începând cu ora 19:30, campioana olimpică, Rusia.

Aceasta este o reeditare a finalei Campionatului Mondial din 2005, atunci când ţara gazdă a învins România cu 28-23, punând capăt unui turneu fantastic reuşit de tricolore. Partida poate fi urmărită în format LIVE TEXT pe digisport.ro.

Rusia a învins Croaţia în primul meci al grupei D, cu 32-26, şi este pe locul 1, alături de Norvegia, diferenţă făcându-se la golaveraj.

Antrenorii Martin Ambros şi Costică Buceschi au la dispoziţie următoarele 18 jucătoare cu care România participă la ediţia 2016 a Campionatului European de handbal feminin din Suedia (4-18 decembrie):

Portari: Paula Ungureanu (CSM Bucureşti), Denisa Dedu (Corona Braşov), Yuliya Dumanska (SCM Craiova);

Jucătoare de câmp: Cristina Elena Florica (SCM Craiova), Ana Maria Iuganu (CSM Roman), Cristina Neagu (Buducnost Podgorica), Cristina Zamfir (SCM Craiova), Gabriela Szucs (HC Dunărea Brăila), Eliza Buceschi (fără echipă), Mădălina Zamfirescu (HC Dunărea Brăila), Cristina Laslo (U Cluj), Melinda Geiger (Brest Bretagne), Laura Popa (U Cluj), Aneta Udriştioiu (HC Dunărea Brăila), Laura Chiper (Corona Braşov), Oana Manea (CSM Bucureşti), Crina Pintea (Thuringer), Florina Chintoan (U Cluj).

România este repartizată în Grupa D (Helsingborg) la EURO 2016 şi a jucat cu Norvegia (5 decembrie, 21-23), urmând partidele cu Rusia (7 decembrie, ora 19:30) şi Croaţia (9 decembrie, ora (19:30).

Primele trei clasate din fiecare din cele patru grupe preliminare se vor califica în cele două grupe principale, meciurile fiind programate între 10-14 decembrie, după care, în 16 decembrie vor avea loc semifinalele şi partida pentru clasarea pe locurile 5-6, iar în 18 decembrie, finalele pentru medalii.

Echipa României participă pentru a 11-a oară la un turneu final de Campionat European, din 12 ediţii care au avut loc, începând cu 1994, singura dată când nu a fost prezentă fiind în 2006. Tricolorele au obţinut în aceşti ani o singură medalie, bronzul, în 2010, cu Radu Voina pe banca tehnică, celelalte clasări fiind următoarele: 1994 (locul 10), 1996 (5), 1998 (11), 2000 (4), 2002 (7), 2004 (7), 2008 (5), 2012 (10) şi 2014 (9).

Etichete: romania , romania rusia , romania campionatul european

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu
Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
becali

Surpriză! Ce meci va arbitra Istvan Kovacs, după Barcelona - PSG. Centralul înjurat în față de Coman, la FCSB - Rapid
Barcelona v Paris Saint-Germain - UEFA Champions League
PSG, soluție de avarie pentru înlocuirea lui Kylian Mbappe! Cine este așteptat pe Parc de Princes
mbappe
David Popovici, aur la 200 m liber la Campionatele Naționale de Înot de la Otopeni. A câștigat detașat
david-popovici
OUT înainte de EURO 2024: ”Leziune a ligamentului încrucișat anterior”
John Travolta și fiica lui de 24 de ani, la braț la o gală. Ella a moștenit ochii tatălui și delicatețea mamei pierdute prea devreme
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Francezii vin după starul lui FCSB la derby-ul cu Rapid. Gigi Becali cere 6.000.000 de euro pentru transferul imediat
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
Cum se făceau micii acum peste 100 de ani? Rețeta din 1920, de la „Caru' cu Bere"
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
"Este ireal!" Partidă memorabilă la Stuttgart: jucătoarea care a salvat cinci mingi de meci