Melbourne, Australia. 27th January, 2017. Danish tennis player Caroline Wozniacki is in action during the finals match at the Australian Open vs Romanian tennis player Simona Halep on Jan 27, 2018 in Melbourne, Australia - ©Yan Lerval/Alamy Live News
Nu toată lumea este de acord cu Simona Halep. Încă un nume mare îi dă dreptate Carolinei Wozniacki
ion-tiriac
Bucureștiul reintră pe harta tenisului. ”Cel mai mare turneu care a existat vreodată în România”
fcd
Exclusiv ”Ați avut ofertă de 8 milioane de euro?”. Șeful lui Dinamo a răspuns imediat și a lămurit situația
LIVE Stirile Digi Sport

Irina Begu s-a calificat în turul 3 la RG, după cel mai lung meci al sezonului în circuitul WTA

25.05.2016, 14:03

Irina Begu s-a calificat în turul 3 al turneului de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, după ce a învins-o într-un meci maraton pe Coco Vandeweghe, din Statele Unite.

irina coco
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

La capătul a 3 ore şi 38 de minute de joc (cel mai lung meci al sezonului în circuitul WTA), Begu, favorită numărul 25 la Paris, s-a impus cu 6-7, 7-6, 10-8.

Astfel, românca de 25 de ani şi-a egalat cel mai bun rezultat al carierei pe zgura pariziană, reuşit în 2015.

În turul următor, Begu (28 WTA) o va întâlni pe Annika Beck, locul 39 în lume. Jucătoarea de 22 de ani din Germania a trecut tot în trei seturi, scor 4-6, 6-3, 7-5, de Katerina Bondarenko, din Ucraina.

Va fi prima confruntare directă între cele două jucătoare, în circuitul WTA.

În meciul cu Vandeweghe, Irina a reuşit 4 aşi, faţă de 10 trimişi de adversara sa, şi a comis 11 duble greşeli (doar 4 pentru americancă).

În schimb, Begu a avut doar 35 de greşeli neforţate, faţă de cele 55 ale lui Vandeweghe, în timp ce la lovituri direct câştigătoare americanca a stat mai bine - 50-31.

Prin calificarea în turul 3 la Roland Garros, Irina Begu şi-a asigurat un cec de 102.000 euro şi 130 de puncte WTA.

În capitala Franţei, Begu va juca şi la dublu, alături de Monica Niculescu.

LIVE TEXT

Ora 21:50: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 10-8. BREAK, SET ŞI MECI IRINA! - După un meci de 3 ore şi 38 de minute şi la a doua minge de meci de care a beneficiat, Irina Begu s-a calificat în turul 3 la Roland Garros, unde o va întâlni cu Annika Beck

Ora 21:45: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 9-8. Irina, din nou, perfectă pe propriul serviciu şi un nou game câştigat la 0.

Ora 21:42: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 8-8. Trei ore şi jumătate de joc, iar cele două adversare nu pot fi departajate. Americanca şi-a făcut din nou serviciul şi scorul în decisiv redevine egal.

Ora 21:39: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 8-7. Românca este din nou sigură pe propriul serviciu şi, după câteva schimburi frumoase, a încheiat game-ul la 0.

Ora 21:36: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 7-7. Irina a avut o minge de meci, dar nu a concretizat-o, iar americanca a revenit, datorită unui serviciu foarte bun, şi a egalat. Suspansul în decisiv se menţine.

Ora 21:31: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 7-6. Irina nu a avut emoţii pe propriul serviciu şi revine la conducere. Vă reamintim că în decisiv nu se joacă tie-break, la turneele de Grand Slam. Câştigătoare va fi prima jucătoare care se va desprinde la două game-uri.

Ora 21:28: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 6-6. După un game care parcă nu se mai termina, în care Irina a fost la două puncte de victorie, americanca a reuşit să-şi facă serviciul şi să restabilească egalitatea. Meciul capătă accente tot mai dramatice.

Ora 21:16: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 6-5. Irina şi-a făcut serviciul fără probleme, iar presiunea se mută pe umerii adversarei sale, care nu-şi permite să greşească.

Ora 21:12: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 5-5. REBREAK, Irina! - Jucătoarea noastră nu renunţă şi evită înfrângerea. Game câştigat contra serviciului când s-au făcut exact 3 ore de la începutul meciului.

Ora 21:07: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 4-5. BREAK, Vandeweghe! - Americanca rupe echilibrul în decisiv şi câştigă pe serviciul Irinei. Jucătoarea din Statele Unite va servi pentru câştigarea meciului.

Ora 21:03: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 4-4 - Presiunea nu pare să le afecteze pe cele două jucătoare, care sunt foarte sigure pe propriul serviciu şi continuă să nu greşească.

Ora 20:59: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 4-3 - Game la 0 pentru Irina, care revine la conducere.

Ora 20:57: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 3-3 - Se merge în continuare cap la cap în decisiv. Un nou game fără mari probleme pentru jucătoarea din SUA.

Ora 20:52: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 3-2 - Irina a salvat două mingi de break, a revenit de la 15-40 şi şi-a făcut în cele din urmă serviciul. Ar putea fi un moment extrem de important al meciului.

Ora 20:47: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 2-2 - Americanca face la rândul său un game solid pe propriul serviciu şi restabileşte egalitatea.

Ora 20:43: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 2-1 - Cu mici emoţii, românca a reuşit să-şi facă serviciul şi rămâne la conducere în decisiv.

Ora 20:40: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 1-1 - Game la 0 reuşit de jucătoarea americană, care a restabilit egalitatea în setul trei.

Ora 20:35: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6, 1-0 - Irina şi-a făcut serviciul fără probleme, în primul game din setul decisiv.

UPDATE 20:33 - Pauza dintre setul 2 şi cel decisiv a fost ceva mai lungă. Irina chiar a mers la vestiare şi s-a schimbat. Decisivul începe cu Begu la serviciu.

Ora 20:21: Begu - Vandeweghe 6-7, 7-6. SET, Irina! - Jucătoarea noastră a reuşit să egaleze la seturi, după ce s-a impus în tie-break cu 7-4. Vom avea set decisiv. Se joacă de mai mult de două ore

Ora 20:14: Begu - Vandeweghe 6-7, 6-6. REBREAK, Vandeweghe! - Din nou Irina ratează şansa de a închide setul, iar acesta se va decide tot în tie-break.

Ora 20:08: Begu - Vandeweghe 6-7, 6-5. BREAK, Irina! - Românca reuşeşte să câştige contra serviciului în cel mai bun moment posibil. Irina va servi pentru câştigarea setului.

Ora 20:04: Begu - Vandeweghe 6-7, 5-5. Cu ceva emoţii (americanca a egalat la 40, de la 40-0), Irina îşi face serviciul şi păstrează suspansul în setul al doilea.

Ora 19:58: Begu - Vandeweghe 6-7, 4-5. Replica americancei a venit imediat, cu un game câştigat lejer pe propriul serviciu. Presiunea este acum pe Irina, care nu-şi permite să greşească, fiind în pericol să piardă setul şi meciul.

Ora 19:55: Begu - Vandeweghe 6-7, 4-4. Din nou egalitate în setul al doilea, după un game în care Irina a controlat foarte bine schimburile.

Ora 19:52: Begu - Vandeweghe 6-7, 3-4. Irina a avut o minge de break, dar a irosit-o, iar americanca este din nou avantaj după ce şi-a făcut serviciul.

Ora 19:44: Begu - Vandeweghe 6-7, 3-3. Irina egalează scorul, cu primul game câştigat pe propriul servicu în actul secund.

Ora 19:40: Begu - Vandeweghe 6-7, 2-3. Seria break-urilor este întreruptă de game-ul câştigat pe propriul serviciu de jucătoarea din Statele Unite.

Ora 19:37: Begu - Vandeweghe 6-7, 2-2. REBREAK, Vandeweghe! - Continuă seria game-urilor câştigate contra serviciului în setul al doilea. Irina a salvat una dintre cele două mingi de break ale adversarei sale, dar nu a putut evita restabilirea egalităţii.

Ora 19:32: Begu - Vandeweghe 6-7, 2-1. BREAK, Irina! - Românca reuşeşte din nou să preia conducerea, după un game extrem de disputat. Irina a concretizat abia a cincea minge de break de care a beneficiat.

Ora 19:22: Begu - Vandeweghe 6-7, 1-1. REBREAK, Vandeweghe! - Irina a salvat o primă minge de break, dar în cele din urmă şi-a cedat serviciul, iar egalitatea în setul secund a fost restabilită.

Ora 19:18: Begu - Vandeweghe 6-7, 1-0. BREAK, Irina! - Irina începe bine setul secund, cu un game câştigat contra serviciului.

Ora 19:12: Begu - Vandeweghe 6-7. SET, Vandeweghe! - Americanca a câştigat primul set, după ce s-a impus la tie-break cu 7-4. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 4-4, apoi Vandeweghe a luat trei puncte consecutive şi a închis setul, după o oră de joc

Ora 19:02: Begu - Vandeweghe 6-6 - Americanca îşi face, la rândul său, serviciul, astfel că primul set se va decide la tie-break.

Ora 18:57: Begu - Vandeweghe 6-5 - Irina întrerupe seria pozitivă a adversarei sale şi revine la conducere.

Ora 18:53: Begu - Vandeweghe 5-5 - Game la 0 reuşit de jucătoarea din Statele Unite, care egalează scorul în primul set.

Ora 18:50: Begu - Vandeweghe 5-4. BREAK, Vandeweghe! - Românca a servit pentru câştigarea primului set, dar Vandeweghe a fost foarte agresivă şi a reuşit să câştige contra serviciului.

Ora 18:46: Begu - Vandeweghe 5-3 - Irina a fost aproape de a închide setul. A condus cu 30-0, dar americanca a reuşit să revină şi şi-a făcut serviciul.

Ora 18:41: Begu - Vandeweghe 5-2 - Irina a depăşit cu bine primul moment dificil, reuşind să salveze o minge de break şi să-şi conserve avantajul breakului făcut la începutul setului.

Ora 18:36: Begu - Vandeweghe 4-2 - Americanca rămâne în meci, după un game câştigat la 0, primul al partidei.

Ora 18:33: Begu - Vandeweghe 4-1 - Prestaţie sigură a Irinei, care îşi consolidează avansul în primul set, după un nou game câştigat pe propriul serviciu.

Ora 18:30: Begu - Vandeweghe 3-1 - Jucătoarea americană a câştigat cel mai echilibrat game de până acum şi pune primul punct pe tabelă în dreptul său.

Ora 18:23: Begu - Vandeweghe 3-0 - Irina îşi păstrează avantajul breakului şi îşi face serviciul fără emoţii, desprinzându-se la 3-0.

Ora 18:19: Begu - Vandeweghe 2-0. BREAK, Irina! - Jucătoarea noastră reuşeşte primul break şi se desprinde în startul întâlnirii.

Ora 18:14: Begu - Vandeweghe 1-0 - După un început uşor nesigur (adversara sa a condus cu 30-0), românca a revenit şi a câştigat primul game al meciului, pe propriul serviciu.

UPDATE 18:12 - A început meciul, cu Irina Begu la serviciu.

UPDATE 18:00 - Cele două jucătoare au ieşit pe teren şi au început încălzirea.

Etichete: irina begu , coco wandeweghe , live begu wandeweghe

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276
fcd

Exclusiv Daniel Pancu, susținere totală pentru Liviu Ungurean: ”E principalul factor pentru revenirea Rapidului!”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (20.08.2022)
Exclusiv Anghel Iordănescu trage un semnal de alarmă înainte de EURO: ”E cea mai mare problemă”
anghel-iordanescu
Exclusiv Reacția lui Victor Angelescu, după ce în stenograme a apărut că Daniel Niculae l-a sunat pe arbitru înaintea meciului
Sebastian Colțescu / Foto: Sport Pictures
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Simona Halep a fost lăsată pe dinafară! Organizatorii turneului de la Stuttgart nu au trecut-o pe listă