Davis Cup By Rakuten: Romania V Peru Day 2, Cluj-Napoca - 28 Nov 2021
Exclusiv Cum a reușit Horia Tecău să le facă ”sah-mat” pe surorile Kichenok în meciul decisiv de la BJKC: ”Am simțit tensiune”
BUCURESTI - PREZENTARE GRADINITA - BEST PRESCHOOL - ION TIRIAC - 30 IUN 2021
Ion Țiriac nu s-a mai ferit de cuvinte: ”Nu Ceauşescu, ci alt 'escu'” / ”Bagă-i în puşcărie!”
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA FOTBAL CLUB SA - SC DINAMO 1948 SA, SUPERLIGA SUPERBET (02.02.2024)
FCU Craiova - Dinamo, Live Video 17:30, Digi Sport 1. ”Câinii” au șansa să salte pe loc de salvare! Echipele de start
LIVE Stirile Digi Sport

Video Irina Begu, eliminată în sferturi la Charleston. Înfrângere în două seturi cu Kerber

08.04.2016, 10:45

Irina Begu nu a putut produce surpriza în sferturile de finală ale turneului de la Charleston. Românca a fost învinsă în două seturi, scor 2-6, 3-6, de favorita numărul 1, Angelique Kerber. Reprezentanta noastră va avea ocazia revanşei la Cluj, în meciul de baraj pentru menţinerea în Grupa Mondială a Fed Cup, care se va disputa pe 16 şi 17 aprilie.

captura begu suparat
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Begu, venită după trei meciuri la rând câştigate în decisiv, a condus o singură dată în primul set, adjudecându-şi primul game al întâlnirii. Kerber a jucat solid şi a câştigat de două ori contra serviciului pentru a încheia setul după doar 34 de minute de joc.

În actul secund, echilibrul s-a menţinut doar până la 2-2, scor la care campioana de la Australian Open a făcut din nou break-ul, la 0. Până la final, a doua jucătoare a lumii şi-a consolidat avantajul şi a pus capăt partidei după o oră şi 12 minute, cu un alt game câştigat pe serviciul româncei.

Deşi Begu a avut mai multe lovituri direct câştigătoare decât adversara ei (23 faţă de 18), a servit singurii doi aşi ai meciului şi a avut un procentaj al primului serviciu mai bun (70% faţă de 66%), diferenţa a fost făcută de erorile neforţate. Românca a comis nu mai puţin de 35 de astfel de greşeli, în timp ce Kerber a avut doar 9.

De asemenea, jucătoarea din Germania a profitat de aproape toate şansele de break de care a beneficiat (4 din 5), în timp ce Begu nu a avut nicio oportunitate de a se impune contra serviciului.

Este pentru al doilea an la rând când Irina Begu pierde în sferturi la Charleston cu Angelique Kerber. Anul trecut, jucătoarea de 28 de ani a câştigat tot în două seturi, dar mult mai echilibrate - 7-6, 7-6, apoi avea să cucerească trofeul.

În urma victoriei de azi, Kerber a preluat şi conducerea în duelurile directe cu Begu. Pentru sportiva din Germania a fost al treilea succes în meciurile cu a 34-a jucătoare a lumii.

Begu şi Kerber se pot reîntâlni peste ceva mai mult de o săptămână, la Cluj, în meciul România - Germania, din Fed Cup.

LIVE TEXT

2-6, 3-6, BREAK, SET şi MECI Kerber! - Campioana de la Australian Open a făcut din nou break-ul şi s-a calificat în semifinalele turneului de la Charleston, după un meci care a durat o oră şi 12 minute.

2-6, 3-5, game Kerber - A doua jucătoare a lumii şi-a făcut uşor serviciul, iar Irina este obligată să câştige la rândul său pe propriul serviciu, pentru a rămâne în meci.

2-6, 3-4, game Begu - Românca rămâne pentru moment în meci, după ce a câştigat pe propriul serviciu şi a închis game-ul cu un punct frumos. În pauză, Artemon Apostu a coborât din nou pe teren pentru o discuţie cu eleva sa.

2-6, 2-4, game Kerber - Jucătoarea din Germania şi-a făcut serviciul fără mari probleme şi se desprinde în setul secund.

2-6, 2-3, BREAK Kerber! - Deţinătoarea titlului câştigă contra serviciului la 0. Irina Begu a încheiat game-ul cu o dublă greşeală.

2-6, 2-2, game Kerber - După ce a condus cu 30-0 şi a ratat o şansă excelentă de a se desprinde la 40-0, jucătoarea noastră a pierdut următoarele puncte, iar Kerber şi-a făcut serviciul şi a restabilit egalitatea.

2-6, 2-1, game Begu - Românca îşi face serviciul şi trece din nou la conducere în setul secund.

2-6, 1-1, game Kerber - Echilibrul se păstrează în setul secund. Jucătoarea din Germania şi-a făcut serviciul la 30.

2-6, 1-0, game Begu - Deşi a condus cu 40-15, Irina a avut serios de tras pentru a-şi face serviciul.

2-6, game şi SET Kerber! - Irina a condus cu 30-0 şi a salvat două mingi de set, dar din nou Kerber şi-a păstrat calmul şi a reuşit să-şi facă serviciul şi să câştige primul set, după 34 de minute de joc.

#În pauza dintre game-uri, Irina Begu a avut o scurtă discuţie cu antrenorul său. Artemon Apostu

2-5, BREAK Kerber! - Câteva greşeli neforţate inexplicabile făcute de Irina i-au oferit practic break-ul principalei favorite, care urmează se servească pentru câştigarea primul set.

2-4, game Kerber - Condusă cu 0-40, Irina a câştigat două puncte conseutive, dar campioana de la Australian Open a închis în cele din urmă game-ul în favoarea ei.

2-3, game Begu - Deşi a părut să fie în dificultate, Irina şi-a făcut serviciul şi rămâne în meci.

1-3, game Kerber - Irina a condus cu 15-0 şi 30-15 şi a jucat curajos, dar adversara sa şi-a păstrat sângele rece şi şi-a făcut în cele din urmă serviciul.

1-2, BREAK Kerber! - După un game disputat, cu multe puncte frumoase, Irina Begu şi-a pierdut serviciul, după ce reuşise iniţial să salveze o mingea de break.

1-1, game Kerber - Şi jucătoarea din Germania îşi face serviciul, deşi principala favorită a turneului nu pare încă să fi intrat foarte bine în meci.

1-0, game Begu - Început bun de meci pentru jucătoarea noastră, care şi-a făcut serviciul fără mari probleme.

UPDATE 20:07 - A început meciul, cu Irina Begu la serviciu.

UPDATE 20:05 - Cele două jucătoare sunt pe teren şi se încălzesc.

Etichete: charleston , begu kerber , live score begu , video begu kerber

Mișcarea strategică a lui Putin în Marea Neagră. Fotografii din satelit arată unde și-au mutat rușii navele și submarinele

Rusia și-a întărit apărarea flotei de la Marea Neagră și „și-a retras în mare parte navele și...

Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,8 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei

Ion Țiriac (84 de ani) a prezentat oficial, în cadrul unui eveniment, maşina Mercedes AMG One, care...

Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Încă lipsește semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
"Bijuteria" de 44 de milioane € de la Cluj-Napoca, transformată în mall. FOTO Noul proiect spectaculos
Screenshot 2024-04-19 091333
Transformarea fizică a Serenei Williams. Cum arată acum și ce spune legendara sportivă despre corpul ei
profimedia-0864108273

Video ”Adversarii au jucat în 12 oameni! Și-a distrus echipa”. Două gafe uriașe ale lui Vâlceanu, iar Voluntari ”tremură”
valceanu
George Pușcaș s-a descătușat și a salvat-o pe Bari de la o nouă înfrângere în Serie B
Italian soccer Serie B match - SSC Bari vs Lecco 1912
Calificare! Bianca Ghelber merge la Jocurile Olimpice. Câți sportivi români au primit ”biletele” pentru Paris
Bianca Ghelber nou
TENIS FEMININ:IRINA BARA-ELISABETTA COCCIARETTO, BILLIE JEAN KING CUP (16.04.2021)
Ce victorie! Jaqueline Cristian a întors meciul cu Madison Keys și s-a calificat în optimile WTA Charleston
profimedia-0861935776
La 56 de ani, Donna D'Errico încă face furori în ținute provocatoare. Imaginile din jacuzzi au stârnit un val de reacții
Telefonul lui Gigi Becali i-a stabilit viitorul lui Vlad Chiricheș. Ce implicare a avut Mihai Stoica
Dinamoviștii joacă pe o primă extraordinară la meciul cu FCU Craiova
Nora miliardară a Victoriei Beckham, criticată după debutul regizoral. Filmul în care joacă și rolul principal, considerat "un proiect făcut din vanitate"
Fiica lui Eminem, în costum de baie alb, la petrecerea burlăcițelor, pe iaht în Tampa Bay. Alături de Hailie, sora ei, Alaina
Cum salvezi situația dacă explodează un cauciuc al mașinii în mers. Sfaturi esențiale de la un fost polițist | Video
El e singurul fotbalist român care a jucat în toate cele 5 ligi de top din Europa. Cine l-a promovat
"Salvaţi-ne, vă rugăm!". Cum a scăpat-o Ion Iliescu pe Steaua de la faliment
Formula 1: calificări cu surprize în China. Marele campion a terminat pe locul 18