Ion Țiriac, mesaj categoric pentru Simona Halep. ”A fost accidentată la cap şi cineva s-a jucat cu ea”
profimedia-0228716295
Nadia Comăneci e încrezătoare în forța de joc a Simonei Halep: ”Abia aștept să o văd!”
CRISTIANO BERGODI NERVOS (14)
Video Întrebarea care l-a făcut pe Bergodi să-și iasă din minți. Imagini fără precedent cu antrenorul italian

Fed Cup: România învinge Serbia şi se califică în Grupa Mondială II. Sorana Cîrstea a adus punctul decisiv

19.04.2014, 11:24

Succes pentru echipa României la Fed Cup! Tricolorele au învins Serbia şi s-au calificat în Grupa Mondială II, după 19 ani. Sorana Cîrstea a deschis balul şi a câştigat, sâmbătă, meciul cu Ana Ivanovic. 3-6, 6-1, 6-2 şi Cîrstea a trecut de jucătoarea care, în 2008, ocupa primul loc în ierarhia mondială.

echipa fed
  • UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Simona Halep a mărit avantajul echipei noastre după o confruntare disputată de-a lungul a două zile. A învins-o uşor pe Bojana Jovanovski, cu 6-2, 6-4. Cel mai bine clasată jucătoare din România nu a reuşit să se impună, câteva ore mai târziu şi împotriva Anei Ivanovic. Numărul 5 WTA a cedat, cu 3-6, 6-7.

Revenite în calculele calificării, sportivele din Serbia au forţat egalarea. Cîrstea a avut nevoie de 2 ore şi 28 de minute pentru a trece de Bojana Jovanovski. A fructificat a şasea minge de meci, a câştigat cu 6-3, 6-7, 6-3 şi a adus cel de-al treilea punct României, si implicit calificarea în Grupa Mondială II.

România a învins Serbia cu scorul de 4-1, după ce jucătoarele Jovana Jaksici şi Nina Stojanovici au abandonat în întâlnirea cu perechea Irina-Camelia Begu/Monica Niculescu.

Irina Begu/Monica Niculescu - Jovana Jaksic/Nina Stojanovic abandon

UPDATE: Sorana Cîrstea fructifică cea de-a şasea minge de meci şi se impune: 6-3, 6-7, 6-3, în meciul cu Bojana Jovanovski! România - Serbia 3-1! Suntem în Grupa Mondială II!

UPDATE: Sorana Cîrstea îşi câştigă uşor serviciul, la 15, şi are 5-3 în setul decisiv.

UPDATE: Sorana Cîrstea reuşeşte un nou break şi conduce cu 4-3.

UPDATE: Sorana îşi pierde serviciul şi scorul în decisiv e 3-3.

UPDATE: Game la zero pentru Jovanovski, primul din acest meci. Scorul e 3-2 în setul decisiv. Setul al doilea a durat o oră și 4 minute!

UPDATE: După un game în care a servit sigur, Sorana păstrează diferența unui break: 3-1.

UPDATE: Bojana Jovanovski își face serviciul cu dificultate, dar reduce diferența: 2-1.

UPDATE: Game la zero pe propriul serviciu și Cîrstea se distanțează: 2-0.

UPDATE: Sorana a început excelent setul decisiv. Break și conduce cu 1-0!

UPDATE: La a doua astfel de oportunitate sârboaica n-a mai greșit: 9-7 în tie break și 7-6 în setul al doilea. Urmează decisivul.

UPDATE: Sorana salvează prima minge de set avută de Jovanovski!

UPDATE: La 6-5, Sorana ratează a treia minge de meci, pe propriul serviciu. E 6-6.

UPDATE: E 5-5 în tie break, după ce Sorana a comis două duble greșeli. Tensiunea este mare în acest final de set secund.

UPDATE: Setul al doilea se decide la tie-break. E 6-6, servește prima Sorana!

UPDATE: 6-5 pentru Sorana care câștigă primul game după ce le-a pierdut pe precedentele trei.

UPDATE: 5-5! Bojana Ivanovski revine de la 2-5 și după ce a salvat două mingi de meci.

UPDATE: Moment tenisonat în game-ul 9. Sorana a servit as la 30-0 , Jovanovski a contestat mingea, iar arbitra de scaun i-a dat dreptate sârboaicei. A urmat o dublă greșeală, apoi, la mingea de break a lui Jovanovski încă una și astfel scorul e acum 5-4.

UPDATE: Jovanovski reușește să salveze două mingi de meci de care a beneficiat Sorana și scorul devine 5-3.

UPDATE: Excelentă în continuare la serviciu Sorana Cîrstea! 5-2, un singur game până la victorie!

UPDATE: 4-2, al doilea break, Sorana se distanțează!

UPDATE: Sorana arevenit de la 0-30, a câștigat patru puncte consecutive și conduce cu 3-2.

UPDATE: 2-1 pentru Sorana, care câștigă pe propriul serviciu cu multă siguranță. Egalează Jovanovski.

UPDATE: După cel mai lung game al disputei, Sorana Cîrstea face re-break și egalează la 1.

UPDATE: Jovanovski începe setuls ecund cu un break și Sorana e condusă cu 1-0.

UPDATE: SET SORANA!!! 6-3 pentru româncă, în partida care ar putea aduce calificarea României.

UPDATE: 5-3 pentru Sorana, care nu și-a cedat niciodată serviciu în acest meci.

UPDATE: Jovanovski își foace serviciul cu mare dificultate. Este 4-3 pentru Sorana, dar sârboaica dă semne de oboseală, după ce de dimineațăa jucat și cu Simona Halep.

UPDATE: Sorana conduce cu 4-2 după ce a reușit să salveze o minge de break de care a beneficiat adversara sa.

UPDATE: 3-2, Sorana păstrează un break avans.

UPDATE: 3-1! Sorana e sigură pe serviciu, câștigă game-ul și conduce la diferență de două.

UPDATE: Bojana Jovanovski își face serviciul și scorul devine 1-2. Dacă Sorana învinge, România câștigă meciul cu 3-1 și se califică în Grupa Mondială II a Fed Cup.

UPDATE: Break reușit de Sorana în debutul disputei. Românca își face serviciul ușor în game-ul doi și conduce cu 2-0.

UPDATE: A început meciul Soranei Cîrstea, cu Jovanovski la serviciu.

România conduce Serbia cu scorul de 2-1, după ce Ana Ivanovic a învins-o pe Simona Halep, cu 6-3, 7-6 (2), în a treia partidă de simplu a întâlnirii din play-off-ul pentru Grupa Mondială II a Fed Cup.

Sorana Cîrstea (27 WTA) o va înfrunta pe Bojana Jovanovski (39 WTA) în ultimul meci de simplu, iar Irina Begu/Monica Niculescu le vor întâlni pe Jovana Jaksic/Nina Stojanovic, la dublu.

UPDATE: Ana Ivanovic a avut patru mingi de meci și a fructificat-o pe prima! Simona Halep - Ana Ivanovic 3-6, 6-7 (2-7).

UPDATE: Ana Ivanovic conduce cu 3-0 în tie-break, după ce a reușit un minibreak.

UPDATE: 6-6! Se joacă tie-break în setul al doilea. Prima servește Simona.

UPDATE: Serviciu sigur al Simonei, care conduce cu 6-5 și e la un break de a egala situația la seturi.

UPDATE: 5-5!!! Simona reușește break-ul într-un moment când putea să piardă partida. Setul al doilea se prelungește.

UPDATE: Simona Halep a beneficiat de o minge de 5-4, a ratat, Ivanovic a reușit break-ul și va servi pentru meci!

UPDATE: Simona își face serviciul, conduce cu 4-3. Ivanovic replică și e egalitate: 4-4.

UPDATE: Egalitate la 3 în setul al doilea, după două greșeli neforțate ale Simonei, care alternează momentele bune de joc cu cele mai puțin inspirate.

UPDATE: Simona Halep continuă seria bună și repetă scenariul primului set, când a revenit de la 0-2 și a condus cu 3-2.

UPDATE: E egalitate la 2 în setul secund, break reușit de Simona.

UPDATE: Game la zero reușit de Simona Halep, primul după o serie de șase gameuri adjudecate de Ivanovic: 3-6, 1-2.

UPDATE: 2-0 pentru sârboaică în setul secund, după un as la ultimul punct al gmae-ului doi.

UPDATE: Ana Ivanovic începe cu un break setul secund, conduce cu 1-0 și are acum cinci game-uri consecutive câștigate.

UPDATE: Ana Ivanovic câștigă primul set cu 6-3!

UPDATE: Serie de trei game-uri consecutive câștigate de Ivanovici, ultimele două cu scurte. Sârboaica servește pentru câștigarea primului set: 5-3.

UPDATE: Simona a irosit două mingi de break, Ivanovic a rezistat, a servit mai bine în finalul game-ului și conduce cu 4-3.

UPDATE: Ana Ivanovic nu cedează, reușește un re-break și egalează la 3.

UPDATE: Trei game-uri consecutive reușite de Simona Halep, care de la 0-2 revine și conduce cu 3-2!

UPDATE: E 2-2, după ce Simona a reușit să-și câștige serveciul, nu fără emoții.

UPDATE: Re-break reușit de Simona Halep și scorul este 2-1. Simona are șansa să egaleze pe propriul serviciu.

UPDATE: Simona Halep și-a pierdut serviciul. Ivanovic conduce cu 2-0, după primul break al disputei.

UPDATE: A început partida Simona Halep - Ana Ivanovic! Sârboaica e la serviciu. Ivanovic a câștigat primul game și conduce cu 1-0.

Simona Halep va juca al doilea meci al zilei împotriva Anei Ivanovic. Partida va începe la ora 12:30.

UPDATE: VICTORIE! Simona câștigă ultimul game la zero și se impune, 6-2, 6-4! România conduce Serbia cu 2-0!

UPDATE: Reacție de mare campioană a Simonei Halep, care face re-break și servește pentru câștigarea meciului: 5-4!

UPDATE: Primele probleme pentru Simona. De la 30-0 ea pierde pe propriul serviciu și este egalitate în setul secund: 4-4.

UPDATE: Sârboaica Jovanovski își câștigă serviciul și scorul e 4-3. Simona Halep va juca și în următoarea aprtidă a zilei, contra Anei Ivanovic.

UPDATE: 4-2. Simona Halep a câștigat greu cel mai lung game a meciului. A condus cu 40-0, dar Jovanovski a revenit și a avut două mingi de break, ambele salvate de româncă.

UPDATE: Bojana Jovanovski își face serviciul și scorul e 3-2 în setul al doilea.

UPDATE: Simona își face serviciul și conduce cu 3-1. Se apropie de a doua victorie a României în confruntarea cu Serbia.

UPDATE: E 2-1 pentru Simona. Până acum, în setuls ecund, nicio jucătoare nu a câștigat pe propriul serviciu.

UPDATE: Setul secund începe cu un nou break reușit de Simona. Bojana Jovanovski replică și face re-break. 6-2, 1-1.

UPDATE: Halep conduce cu 1-0 la seturi. 6-2 în primul set, al doilea începe cu Jovanovski la serviciu.

UPDATE. Simona reușește re-break-ul și va servi pentru set: 5-2!

UPDATE: Simona își pierde serviciul. A fost condusă cu 0-40, a revenit la 30-40 dar apoi a trimis un vole simplu în fileu. 4-2.

UPDATE: Jovanovski e la serviciu în primul game al zilei. Simona returnează excelent în reușește break-ul: 4-1.

UPDATE DUMINICĂ 10:10: Cele două jucătoare se încălzesc și partida se va relua de la scorul de 3-1 în primul set pentru Simona Halep.

UPDATE 18:00: Meciul Simona Halep - Bojana Jovanovski se va relua duminică dimineață, de la ora 10:00, de la scorul de 3-1, au anunţat organizatorii.

Arbitrul întâlnirii a aşteptat până la ora 17:45 ca ploaia să se oprească, a verificat terenul central şi a observat bălţile formate pe zgură, iar apoi a decis amânarea meciului pentru duminică.

Halep va fi astfel nevoită să joace două meciuri duminică, restul partidei cu Jovanovski (37 WTA) şi a doua sa partidă de simplu, cu Ana Ivanovic. Celelalte meciuri ale întâlnirii România - Serbia sunt Cîrstea - Jovanovski şi cel de dublu dintre perechile Irina Begu/Monica Niculescu şi Jovana Jaksic/Nina Stojanovic.

"Şi dacă am fi avut prelată, tot ar fi trebuit să nu plouă ca să se joace. Dacă Simona va juca mai mult de 90 de minute în prima partidă de mâine, va avea o pauză de o oră şi jumătate", a spus preşedintele Federaţiei Române de Tenis, George Cosac.

UPDATE 17:00:  Meciul dintre Simona Halep, locul 5 WTA, şi Bojana Jovanovski, numărul 39 WTA, întrerupt în primul set, din cauza ploii, se va relua cel mai devreme la ora 17:50.

UPDATE 15:12: După un start foarte bun, în care și-a clădit un avantaj de 3-1, Simona Halep a fost oprită din nou de ploaie în cursa sa spre victorie. Meciul cu Bojana Jovanovski a fost întrerupt.

UPDATE 14:57: După o scurtă pauză cauzată de ploaie, a început partida dintre Simona Halep și Bojana Jovanovski. Sârboiaca este prima la serviciu

UPDATE 14:21: La București a început să plouă, astfel că partida a doua a zilei, cea dintre Simona Halep și Bojana Jovanovski este amânată pentru moment. Ea va începe atunci când condițiile meteorologice vor permite acest lucru.

Sorana Cîrstea a reușit să aducă primul punct pentru echipa României de Fed Cup, în play-off-ul pentru Grupa Mondială II.

Jucătoarea născută la Târgoviște a trecut peste pierderea primului set, cu 3-6, și a jucat excelent în cea de-a doua parte a partidei de la Arenele BNR, cu buna sa prietenă Ana Ivanovic

Sârboiaca a fost de nerecunoscut în actele 2 și 3, a comis multe greșeli neforțate și a fost surprinsă de multe ori de mingile venite din cealaltă parte de teren.

Sorana, sigură la serviciu și cu retururi extrem de inspirate, a învins cu 3-6, 6-1, 6-2, la capătul unei partide care a durat o oră și 55 de minute. A fost prima victorie a româncei în fața adversarei sale, după ce ea cedase ambele meciuri directe anterioare.

Prin victoria obținută de Cîrstea, șansele de calificare cresc exponențial pentru echipa României, în condițiile în care Simona Halep pornește drept mare favorită în duelul cu Bojana Jovanovski.

Al doilea meci de simplu va începe la scurt timp, iar Simona a câştigat singurul duel anterior cu adversara din Serbia: în 2011, în primul tur la Wimbledon, cu 6-1, 6-2.

LIVE TEXT

UPDATE 13:54: VICTORIE! Cîrstea învinge cu 3-6, 6-1, 6-2, după ce în ultimul game a salvat 4 mingi de break

UPDATE Sorana mai reușește un break și servește pentru meci! 5-2!

UPDATE Ivanovic a comis două duble greșeli la rând și și-a mai cedat o dată serviciul. Sorana a avut un joc excelent în continuare și și-a lungit seria pozitivă la 4 jocuri! Conduce cu 4-2

UPDATE Sorana a pierdut primele două game-uri din decisiv, însă a revenit în forță și a egalat situația - 2-2!

UPDATE Cîrstea și-a adjudecat setul secund cu 6-1 și primul meci din play-off va avea nevoie de un act decisiv pentru a decide câștigătoarea! Moralul este de partea Soranei! Hai ROMÂNIA!

UPDATE De neoprit, Sorana are 4-0 și joacă din ce în ce mai bine! Avem speranțe pentru un set decisiv

UPDATE Cîrstea își dublează avantajul! Face break și are 2-0

UPDATE Sorana începe în forță setul doi și câștigă pe propriul serviciu la 15! - 1-0

UPDATE Cîrstea și-a adjudecat următorul joc, a redus diferența la 3-5 și a ratat nu mai puțin de 5 mingi de break în al nouălea game! Din păcate, un backhand în lung de linie trimis puțin în afara terenului a încheiat primul set în defavoarea sa.

UPDATE Sârboaica revine și reușește încă o serie de două game-uri la rând. Ivanovic conduce cu 5-2 și devine mare favorită la câștigarea primului set!

UPDATE Ana Ivanovic clachează în momentul în care trebuie să facă față unei mingi de break și comite o dublă greșeală - 2-3!

UPDATE Sorana arată mai încrezătoare și izbutește să își adjudece primul game - 1-3! Hai cu revenirea

UPDATE Sârboaica are emoții în cel de-al treilea game, pe care și-l adjudecă după mai multe egalități. Deși e condusă cu 0-3, Sorana începe să lovească mai bine

UPDATE Ivanovic reușește primul break al meciului și conduce cu 2-0

UPDATE A început partida dintre Sorana și Ana Ivanovic - sârboaica servește prima și își adjudecă game-ul la 30

Ana Ivanovic și Sorana Cîrstea sunt bune prietene, iar la Miami s-au distrat împreună la delfinariu (DETALII ȘI VIDEO AICI).

Etichete: simona halep , sorana cirstea , fed cup , romania serbia fed cup

Liderul interlop Costel Corduneanu a murit în spital, în urma unei operații dificile la inimă

Şeful clanului Corduneanu din Iaşi, Costel Corduneanu, a murit după ce a stat internat timp de...

profimedia-0712984186
E gata! Mircea Lucescu s-a înțeles cu noul club și revine

Arpad Paszkany a divorțat și tocmai s-a afișat cu noua iubită, mai tânără cu 24 de ani
Screenshot 2024-04-15 at 19.44.56
"Cea mai frumoasă femeie din România": "Unele femei au anumită repulsie, vorbesc urât fără să mă cunoască!"
enache-lena7
Daniel Bîrligea a dat declarația serii, după ce FCSB a învins-o pe CFR la Cluj
Romania SuperLiga Stage 1: CFR Cluj vs Politehnica Iasi
Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după Rapid - Sepsi 0-1
sucu

Rapid a fost învinsă de Sepsi, scor 0-1, în ultimul meci al etapei a 4-a din play-off-ul SuperLigii.

Ion Țiriac, tranșant: "România nu a avut niciodată așa ceva!"
Ion Tiriac si Ion Ion Tiriac participa la conferinta de presa prilejuita de tragerea la sorti din cadrul turneului de te
A venit decizia: Cristiano Ronaldo, pedepsit de arabi după ce a vrut să-l bată pe arbitru!
Al Hilal v Al Nassr - Saudi Super Cup
Foto Meme-urile apărute, după Rapid - Sepsi 0-1: nimeni nu s-a abținut
Dănuț Lupu, anunț surpriză înainte de FCSB - Rapid. „Mă duc în peluză cu Mustață să sărbătorim titlul!”
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Luca Mihai: „E la ATI!”. Acuzații grave pentru Ovidiu Hațegan
Viciul de care Salma Hayek nu poate scăpa. Cum a fost fotografiată actrița din „Desperado”
Cum a început Denisa Tănase afacerea care a făcut-o milionară. De la cine a împrumutat 500 de euro pentru ideea ei
Becali, „turbat“ de fericire: planul său pentru a celebra câștigarea titlului va face înconjurul lumii
Cauciucuri de iarnă, vara? Nu! Ce riscă șoferii care nu își încalță mașinile adecvat
Decolarea și aterizarea forțată a companiei de zbor cu stewardese și servicii neașteptate
E ultimul minut și echipa ta are penalty. Cea mai proastă execuție posibilă VIDEO
Exclusiv Un fost antrenor al Simonei Halep a văzut situația sportivei și a tras imediat concluzia
Wimbledon Lawn Tennis Championships - Day 10 - Thursday 11th July 2019 - All England Lawn Tennis and Croquet Club - Wimbledon - London - England