profimedia-0864108273
Transformarea fizică a Serenei Williams. Cum arată acum și ce spune legendara sportivă despre corpul ei
Transylvania Open, Finals: WTA, Tennis Damen Tennis Damen 250 Tournament in Cluj-Napoca, BT Arena, 22 October 2023 Trasy
Gabriela Ruse s-a emoționat la interviul dat după calificarea în sferturile de finală de la Rouen
lucescu
Întrebarea care l-a făcut pe Mircea Lucescu să plece din timpul interviului: ”Vedeți-vă de treabă, mă”
Etapa 5 Superliga: Hermannstadt-Botosani
Play-out

Video Patricia Țig, eliminată în primul tur la Indian Wells. Înfrângere în trei seturi cu Mariana Duque Marino

09.03.2017, 16:12

Parcursul Patriciei Ţig la Indian Wells s-a oprit încă din primul tur. Românca de 22 de ani, locul 99 WTA, a pierdut în trei seturi, scor 4-6, 6-0, 4-6, în faţa Marianei Duque Marino, din Columbia.

patricia tig
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Venită din calificări, Ţig rămâne fără victorie în 2017 pe tablourile principale ale turneelor WTA.

Primul set a stat sub semnul echilibrului. Cele două jucătoare au mers cap la cap, iar de la 2-2 meciul s-a transformat într-o succesiune de break-uri, întreruptă de game-ul câştigat pe propriul servicu de Duque Marino prin care columbianca s-a impus cu 6-4, după o oră de joc.

Clasată pe locul 112 în lume, sportiva din America de Sud nu a avut replică în setul al doilea, pe care Ţig şi l-a adjudecat cu 6-0, în aproape jumătate de oră. Românca nu a reuşit să profite de momentul favorabil şi şi-a pierdut serviciul în chiar primul game din decisiv.

Deşi Ţig a reuşit la rândul său să câştige contra serviciului, Duque Marino a făcut un nou break, în game-ul 7, şi nu a mai cedat controlul meciului. Setul trei s-a terminat cu scorul de 6-4 în favoarea columbiencei, care merge mai departe după un meci de 2 ore şi 10 minute.

Pentru prezenţa în primul tur la Indian Wells, Patricia Ţig va primi 13.690 de dolari şi 10 puncte WTA.

Pe tabloul principal al turneului de la Indian Wells, transmis de Digi Sport, mai sunt trei românce: Simona Halep (4 WTA), Irina Begu (32 WTA) şi Monica Niculescu (45 WTA).

LIVE SCORE

UPDATE 23:25 - Final de meci! Patricia Ţig a fost eliminată în primul tur la Indian Wells, după ce a pierdut în trei seturi, scor 4-6, 6-0, 4-6, meciul cu Mariana Duque Marino, din Columbia.

UPDATE 23:16 - Duque Marino conduce cu 5-3 în setul decisiv şi este la un game de calificarea în turul 2. Patricia Ţig serveşte pentru a rămâne în meci. Românca a reuşit să anuleze avantajul break-ului făcut de adversara sa la începutul setului, dar apoi şi-a pierdut din nou serviciul, în game-ul 7.

UPDATE 22:50 - Setul decisiv începe cum nu se poate mai prost pentru Ţig, care şi-a pierdut serviciul. Este 1-0 pentru Duque Marino.

UPDATE 22:45 - Patricia Ţig a reacţionat extraordinar după pierderea primul set şi l-a câştigat pe al doilea cu 6-0, în ceva mai mult de 20 de minute. Se intră în decisiv.

UPDATE 22:37 - Românca pare dezlănţuită în acest set. Un nou break, iar Patricia conduce cu 4-0, după ce adversara sa s-a impus în primul act cu 6-4.

UPDATE 22:29 - Patricia Ţig a început bine setul al doilea. Şi-a făcut serviciul şi apoi a reuşit un break, conducând acum cu 2-0

UPDATE 22:15 - Mariana Duque Marino a închis în cele din urmă primul set, la capătul unui game în care a irosit cinci şanse de set, dar a şi salvat patru mingi de break. La a şasea oportunitate, sportiva din Columbia şi-a făcut serviciul şi şi-a trecut în cont primul set, cu 6-4

UPDATE 22:01 - Moment dificil pentru jucătoarea noastră, care şi-a pierdut din nou serviciul şi e condusă cu 5-4. Columbianca va servi pentru câştigarea primului set.

UPDATE 21:54 - Continuă seria game-urile câştigate contra servicului. Ţig a reuşit din nou rebreak-ul, iar scorul e 4-4

UPDATE 21:50 - Un nou break reuşit de Duque Marino, care conduce acum cu 4-3 şi urmează la serviciu.

UPDATE 21:45 - Românca şi-a recuperat imediat serviciul şi a restabilit egalitatea în primul set. Scorul este acum 3-3

UPDATE 21:40 - Patricia Ţig şi-a pierdut serviciul, în al cincilea game al primului set, iar adversara sa conduce cu 3-2

UPDATE 21:15 - A început meciul dintre Patricia Ţig şi Mariana Duque Marino, din primul tur de la Indian Wells. Abonaţii RCS&RDS pot urmări meciul AICI

Etichete: indian wells , tig debut , tig marino

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
lucescu

Oficial "Cutremur" la echipa unui jucător român! A ajuns pe -1 după depunctare și a retrogradat după 35 de ani
Netherlands: Fortuna Sittard vs Vitesse
Manchester City, pregătită să ia o decizie radicală în cazul lui Pep Guardiola
UEFA Champions League Manchester City v F.C. Copenhagen
Live Video&Text Hermannstadt - Botoșani 0-1, ACUM, la DGS1. Moldovenii marchează după o gafă uriașă a sibienilor
hermannstadt
Andy Roddick îl atacă pe Novak Djokovic după Indian Wells: ”Este un gest de disperare!”
2018 US Open - Day 12
Live Video Gabriela Ruse - Caroline Garcia, ACUM, în direct la DGS 2. Românca, în sferturi la WTA 250 Rouen
Game, set și meci. Zendaya, fabuloasă în ținute inspirate de tenis și noul ei film, la premiere în jurul lumii
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Ionel Ganea îl mitraliază pe Adrian Mititelu, înainte de FCU Craiova - Dinamo! Atac tare: „Vrea să îl copieze pe Becali”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
EXCLUSIV. Se face loc pentru un nou președinte la Rapid. Va fi Dani Coman?