SIMONA HALEP - DIGISPORT-12
"Am 32 de ani, nu mai sunt atât de tânără...". Simona Halep, interviu sincer, înaintea turneului de la Madrid
sorisimo
Lovitura de proporții care se pregătește în tenisul românesc
david-popovici
David Popovici, aur la 200 m liber la Campionatele Naționale de Înot de la Otopeni. A câștigat detașat
Digi Sport Special

VIDEO Simona Halep s-a calificat în turul III la Wimbledon, după victoria în trei seturi cu Lesia Tsurenko

27.06.2014, 09:36

Simona Halep, a 3-a favorită a turneului de Grand Slam de la Wimbledon, s-a calificat în turul III, în urma victoriei obţinute în trei seturi, 6-3, 4-6, 6-4, într-o oră şi 45 de minute de joc, în faţa ucrainencei Lesia Tsurenko, nr. 170 mondial.

captura bucurie halep final
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Calificarea în turul III este cea mai bună performanţă pentru Halep la Wimbledon, după ce în 2011 şi 2013 ajunsese în turul II.

În turul III, pentru care şi-a asigurat 130 de puncte WTA şi un cec de 71.000 lire sterline, Simona Halep (22 ani, nr. 3 WTA) va juca împotriva elveţiencei Belinda Bencic, învingătoare cu 6-4, 7-5 în faţa americancei Victoria Duval.

VIDEO Rezumatul setului 3:

LIVE TEXT:

UPDATE 15:54: BREAK, SET ȘI MECI! VICTORIE SIMONA! 6-3, 4-6, 6-4 și calificare în turul trei la Wimbledon!

UPDATE 15:50: BREAK TSURENKO! INCREDIBIL, Simona nu reușește să-și facă serviciul într-un moment crucial și cedează. 5-4, ucraineanca se apropie și are șansă să egaleze, pe serviciul ei.

UPDATE 15:46: 5-3! Simona a avut două mingi de meci pe serviciul adversarei sale, dar Tsurenko a reușit să le salveze pe ambele. Servește Halep, pentru meci!

UPDATE 15:41: 5-2! Simona reușește cu greutate să își facă serviciul și e la un singur game de victorie!

UPDATE 15:35: 4-2. Simona greșește returul la ultimul punct, alternând în continuare loviturile bune cu cele mai puțin inspirate. Urmează la serviciu!

UPDATE 15:31: GAME SIMONA! 4-1! Românca a depășit un moment important, după ce adversara sa reușise primul game al setului. Păstrează avansul de trei game-uri.

UPDATE  15:28: 3-1! Simona întrerupe seria bună cu un retur afară și Tsurenko ia primul game în setul al treilea.

UPDATE 15:25: 3-0! Simona domină acum cu autoritate disputa. A reușit în acest game mingea meciului, un schimb spectaculos la care Tsurenko s-a apărat excelent de două ori, la două smash-uri. Un moment psihologic important acum. Simona a condus cu 3-0 și în setul al doilea!

UPDATE 15:22: BREAK SIMONA! În sfârșit, Tsurenko greșește și ea. Ucraineanca trimite afară câteva lovituri ușoare și cedează game-ul pe serviciul propriu! 2-0!

UPDATE 15:18: Simona începe la serviciu setul decisiv și câștigă primul game: 1-0 în setul al treilea.

UPDATE 15:11: 1-1 LA SETURI! Tsurenko egalează și urmează set decisiv! Inexplicabil cum de la 3-0 Simona a jucat din ce în ce mai nesigur și i-a permis oponentei sale să revină în meci.

VIDEO Rezumatul setului doi:

UPDATE 15:07: GAME LA 0 ȘI 5-4! În sfârșit, după cinci game-uri câștigate de adversara sa, Simona punctează și se apropie. Are nevoie de un break acum! Hai Simona!

UPDATE 15:05: 5-3 Tsurenko. Ceva se întâmplă cu Simona, care nu se regăsește și e aproape să piardă setul al doilea.

UPDATE 15:02: BREAK TSURENKO 4-3 pentru ucraineancă. Simona a câștigat șapte game-uri la rând, a condus cu 3-0 în setul al doilea, dar acum e condusă cu 4-3! Trebuie să schimbe ceva pentru a încheia disputa în două seturi.

UPDATE 14:59: 3-3! Inexplicabilă evoluția Simonei de la 3-0. E de nerecunoscut, greșind lovituri simple. Totodată, Tsurenko și-a crescut nivelul jocului și reușește lovituri decisive cu regularitate.

UPDATE 14:56:  BREAK TSURENKO! Simona a salvat două mingi de break, în cel mai complicat game de până acum în setul secund. A avut șansa să facă 4-1, dar a greșit și până la urmă adversara sa a fructificat a treia posibilitate de break ivită! 3-2!

UPDATE 14:51: Game Tsurenko. 3-1, după ce Simona a trimis afară două retururi relativ simple.

UPDATE 14:47: Lucrurile devin din ce în ce mai simple pentru Simona. Game rapid câștigat pe propriul serviciu. Tsurenko pare total descumpănită și n-a mai reușit vreo lovitură importantă. 3-0 în setul al doilea, în favoarea Simonei Halep.

UPDATE 14:46: BREAK și 2-0! Primul game din această dispută în care Simona a arătat cu adevărat ca a treia favorită a turneului. Break la 0 în mai puțin de două minute!

UPDATE 14:43: Game fără probleme și 1-0 în setul doi pentru Halep.

UPDATE 14:40: BREAK ȘI SET SIMONA! 6-3. Halep a revenit de la 0-30 și a fructificat prima șansă de break avută în acest game. Chiar dacă nu a excelat, românca s-a impus în primul set datorită valorii evident superioare adversarei sale.

Setul al doilea începe cu Simona la serviciu. Primul a durat 34 de minute și pe parcurs românca a reușit 9 lovituri direct câștigătoare.

VIDEO Rezumatul primului set:

UPDATE 14:35: Simona a salvat o minge de break și apoi a servit foarte bine, distanțându-se la 5-3!

UPDATE 14: 30: BREAK SIMONA! A treia favorită la Wimbledon a fructificat prima șansă de break avută și conduce cu 4-3, urmând la serviciu!

UPDATE 14:26 GAME SIMONA, 3-3! Tsurenko a condus cu 30-0, după alte două greșeli neforțate ale Simonei. Aceasta și-a revenit însă și a egalat.

UPDATE 14:23: Game la 0 Tsurenko. Simona nu se regăsește și greșește foarte ușor returul. 3-2 pentru adversara sa.

UPDATE 14:20: Game Simona, 2-2. Un game dificil, în care Tsurenko a egalat la 40, înainte de a ceda.

UPDATE 14:15: Probleme deocamdată la primire pentru Simona Halep, care a trimis de mai multe ori în fileu. Practic, Tsurenko și-a făcut serviciul doar cu greșeli neforțate ale româncei. 2-1 pentru ucraineancă.

UPDATE 14:13: 1-1. Halep își face serviciul ușor și egalează în setul inaugural.

UPDATE 14:11: Simona a cedat primul game, pe serviciul adversarei sale. A condus cu 30-0, apoi Tsurenko a câștigat trei puncte consecutiv și a avut minge de game. Simona a egalat de trei ori, dar până la urmă a cedat.

UPDATE 14:05: A început partida Simona Halep - Lesia Tsurenko. Sportiva noastră joacă pentru calificarea în turul III la Wimbledon.

UPDATE 13:40: Ploaia s-a oprit, prelata a fost trasă de pe teren, iar jucătoarele sunt aşteptate să-şi facă apariţia.

Cel mai probabil, partida Simona Halep - Lesia Tsurenko va începe la ora 14:00.

UPDATE 13:20: Meciul Simonei Halep nu va începe la ora la care a fost programat, 13:30. Partida cu Lesia Tsurenko a fost din nou amânată din cauza ploii.

Organizatorii au anunţat că întâlnirea va începe cel mai devreme la 13:45.

Etichete: wimbledon , simona halep , turul 2 , halep tsurenko wimbledon

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium - 17 Apr 2024
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu
Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47

”Revoluție” la Universitatea Craiova! Gâlcă și Rotaru fac curățenie: doar 5 jucători sunt de neatins
costel-galca
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
Ciprian Tătărușanu, umilit din nou în Arabia Saudită! A ajuns la 74 de goluri încasate în acest sezon
tata
Vestea pe care o aștepta Simona Halep. ”Au semnat managerul, avocatul și Darren Cahill”
SIMONA HALEP - DIGISPORT-16
Victoria Beckham și-a marcat aniversarea de 50 de ani într-un mod unic. Vedeta a fost cuprinsă de nostalgie: „Au trecut 26 de ani”
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Ovidiu Burcă a analizat în detaliu plecarea lui Florinel Coman de la FCSB! Ce pierde și ce câștigă Gigi Becali după ce îl vinde
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
Cum se făceau micii acum peste 100 de ani? Rețeta din 1920, de la „Caru' cu Bere"
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
"Este ireal!" Partidă memorabilă la Stuttgart: jucătoarea care a salvat cinci mingi de meci
Legendarul Boris Becker a lăudat revenirea pe teren a Simonei Halep: ”Mă bucur că a revenit!”