Simona Halep, numărul 2 mondial, este principala favorită la turneul WTA Premier de la Sydney, unde va juca direct în turul doi, cu învingătoarea din meciul dintre sportivele franceze Caroline Garcia (34 WTA) şi Kristina Mladenovic (29 WTA).

Halep şi Garcia nu s-au întâlnit niciodată, însă cu Mladenovic sportiva din Constanţa a disputat trei meciuri, câştigând unul singur.

Dacă va trece de turul doi, Simona le poate întâlni în sferturi pe Ana Ivanovic (Serbia, locul 16 WTA), posesoare a unui wild card, sau Karolina Pliskova (Cehia, locul 11 WTA). În semifinale, există posibilitatea unei confruntări cu Petra Kvitova (6 WTA), în timp ce, dacă va ajunge în finală, Halep s-ar putea duela cu poloneza Agnieszka Radwanska (cap de serie numărul 2).

În această săptămână, Halep ar fi trebuit să joace la turneul de la Brisbane, însă s-a retras din cauza unei accidentări înaintea partidei cu Victoria Azarenka, din turul doi.

Turneul de la Sydney este dotat cu premii totale de 753.000 de dolari şi este transmis în direct la Digi Sport începând de duminică, 10 ianuarie.

Toate meciurile Simonei Halep de la Sydney vor putea fi urmărite în direct pe Digi Sport şi în format LIVE VIDEO&TEXT pe digisport.ro.

Andreea Mitu şi Patricia Ţig, OUT în calificări

Andreea Mitu şi Patricia Maria Ţig au fost eliminate, vineri, în primul tur al calificărilor la turneul WTA Premier de la Sydney.

Andreea Mitu, numărul 96 mondial, a fost întrecută de Monica Puig, din Puerto Rico (locul 92 WTA), scor 6-2, 6-3, după 67 de minute de joc.

Patricia Maria Ţig, locul 123 WTA, a fost învinsă de australianca Storm Sanders (383 mondial), beneficiara unui wild-card, scor 4-6, 6-2, 6-3, după o oră şi 51 de minute.

Andreea Mitu şi Patricia Ţig au jucat joi în semifinale la dublu la turneul de la Shenzhen (China), fiind învinse de cuplul Monica Niculescu/Vania King.

PREMIILE DIGI SPORT: SIMONA HALEP CANDIDEAZĂ LA TITLUL DE SPORTIVUL ANULUI ÎN ROMÂNIA!

Duminică 10 ianuarie, WTA Sydney (ziua 1), în direct pe Digi Sport 2:

Lesia TSURENKO (UKR) vs. Tsvetana PIRONKOVA (BUL) - ora 03:00

urmat de: 

Tammi PATTERSON (AUS) vs. Svetlana KUZNETSOVA (RUS)
CoCo VANDEWEGHE (USA) vs. Jelena JANKOVIC (SRB)
Ana IVANOVIC (SRB) vs. Karolina PLISKOVA (CZE)