”Nu cred că Halep va juca în Billie Jean King Cup”. Ce se întâmplă cu Simona și dorința ei de a evolua la JO
Western & Southern Open - Day 4
Darren Cahill, mesaj tranșant în privința Simonei Halep
FOTBAL:MOLDOVA-ROMANIA, AMICAL (20.11.2022)
Universitatea Craiova, gata să dea lovitura! Mihai Rotaru vrea un internațional român
LIVE Stirile Digi Sport

Simona Halep s-a impus în set decisiv în faţa lui Kerber şi s-a calificat în sferturile turneului de la Toronto

13.08.2015, 09:30

Simona Halep, numărul 3 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii în valoare de 2.377.305 dolari, reuşind să o învingă în trei seturi, 6-3, 5-7, 6-4, pe germanca Angelique Kerber.

halep kerber 2
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Halep, a doua favorită a competiţiei din Canada, a avut nevoie de două ore şi 23 minute de joc pentru a se impune în faţa lui Kerber, cap de serie numărul 13 la Toronto.

Simona şi-a adjudecat primul set, unul în care a fost la conducere cap-coadă şi în care a reuşit 3 break-uri. Actul secund a început cu un joc solid al jucătoarei din Germania, care a condus cu 2-0, 3-1 şi 5-2. A urmat o serie de 3 game-uri câştigate consecutiv de româncă şi s-a făcut 5-5.

Simona şi-a scăzut nivelul jocului şi a cedat actul secund. Setul decisiv a început perfect pentru Halep, care a făcut break-ul, dar din nou Angelique a revenit şi a făcut 3-2. Simona a făcut break-ul decisiv la 4-4 şi a câştigat ultimul game al meciului la 0.

"Am simţit meciul ca pe o finală. Adversara mea a jucat extraordinar. Am încercat totul astăzi pentru a câştiga. Cred că am jucat un tenis bun. Sunt bucuroasă că voi merge mai departe", a Simona. Halep a adresat apoi publicului şi un mesaj în limba română: "Mulţumesc foarte mult pentru susţinere"

Aceasta a fost a treia victorie din tot atâtea meciuri cu reprezentanta Germaniei, pe care o mai învinsese în finala de la Doha (2014), cu 6-2, 6-3, şi în primul tur de la Saint-Raphael, cu 5-7, 6-2, 7-5.

Accederea în faza sferturilor de finală îi asigură reprezentantei ţării noastre un cec în valoare de 52.380 de dolari şi 190 de puncte WTA.

Simona Halep o va avea ca adversară în turul următor pe poloneza Agnieszka Radwanska, după ce favorita 6 a trecut de franţuzoaica Alize Cornet, în trei seturi, 6-2, 4-6, 6-4.

GAME SET MECI, HALEP!!!! Simona s-a impus cu 6-3, 5-7, 6-4, după un ultim game câştigat la 0.

Set 3: BREAK HALEP, 6-3, 5-7, 5-4. Simona a revenit imediat la conducere şi a reuşit să se impună la 0 pe serviciul lui Kerber. Halep serveşte pentru câştigarea meciului.

Set 3: BREAK KERBER, 6-3, 5-7, 4-4. Germanca a revenit în joc şi a reuşit break-ul într-un game pe care l-a controlat, reuşind 3 lovituri direct câştigătoare.

Set 3: BREAK HALEP, 6-3, 5-7, 4-3. Românca se impune pe serviciul adversarei într-un moment foarte important al meciului. Germanca a salvat patru mingi de break, dar a greşit neforţat şi Simona a profitat.

Set 3: GAME HALEP, 6-3, 5-7, 3-3. Simona a câştigat la 0 cel mai uşor game al setului decisiv. A oprit astfel o serie de trei jocuri câştigate de Kerber.

Set 3: GAME KERBER, 6-3, 5-7, 2-3. A fost un nou game foarte echilibrat, în care s-a ajuns la egalitate, dar Simona a greşit şi i-a permis adversarei să conducă pentru prima oară în setul 3.

Set 3: BREAK KERBER, 6-3, 5-7, 2-2. Angelique s-a impus prima oară în decisiv pe serviciul Simonei şi are şansa să treacă pentru prima oară în avantaj pe tabelă.

Set 3: GAME KERBER, 6-3, 5-7, 2-1. Angelique şi-a adjudecat primul joc al setului decisiv, după ce a practicat un tenis solid şi nu i-a mai făcut cadouri Simonei.

Set 3: GAME HALEP, 6-3, 5-7, 2-0. Simona şi-a consolidat break-ul şi s-a impus la 15, ridicându-şi nivelul jocului.

Set 3: BREAK HALEP, 6-3, 5-7, 1-0! Simona începe perfect setul decisiv şi se impune la 15 pe serviciul lui Kerber, care a părut deconcentrată în acest game.

Simona Halep a solicitat o pauză de vestiar, înaintea setului 3!

Set 2, Kerber! 6-3, 5-7! Germanca s-a impus în ultimul game al celui de-al doilea act, după ce a făcut break-ul. Simona a câştigat 3 game-uri consecutive, ajungând la 5-5, dar Angelique a fost cea care a dictat ritmul în ultimele două game-uri.

Set 2: GAME KERBER, 6-3, 5-6! Germanca întrerupe seria Simonei şi se impune la 15. Halep va servi pentru a ajunge în tie-break.

Set 2: GAME HALEP, 6-3, 5-5. Simona are o serie de 3 jocuri câştigate, după ce şi-a regăsit forma din primul set şi a trecut la conducerea jocului. Ultimul punct al game-ului a fost unul pe cât de epuizant, pe atât de spectaculos.

Set 2: BREAK HALEP, 6-3, 4-5! Kerber a condus cu 30-0, dar nu a putut să închidă setul şi Simona a câştigat 4 puncte consecutive, reuşind să revină în al doilea act.

Set 2: GAME HALEP, 6-3, 3-5! Simona rămâne în setul doi, după un joc câştigat la 30, în care adversara ei nu a mai fost atât de agresivă.

Set 2: GAME KERBER, 6-3, 2-5! Germanca a ajuns repede la 40-0, dar nu a mai rezistat raliurilor cu Halep, care şi-a adjudecat 3 puncte consecutive. A urmat un schimb epuizant, câştigat de Kerber şi un forehand inside-out al Simonei. Halep a câştigat cel mai tare punct al meciului, dar a ratat două şanse de break, înainte ca germanca să ajungă la un singur game de câştigarea setului 2.

Set 2: BREAK KERBER, 6-3, 2-4. Halep nu a reuşit încă să îşi facă serviciul în acest set şi Angelique s-a impus la 15, fiind la două game-uri de câştigarea setului 2.

Set 2: BREAK HALEP, 6-3, 2-3. Kerber a condus cu 40-15 şi părea la conducerea jocului, dar tenisul ei nu este unul constant. Au urmat mai multe greşeli, care au ajutat-o pe Halep să reuşescă al doilea break al setului 2.

Set 2: BREAK KERBER, 6-3, 1-3. Kerber a început bine game-ul, conducând cu 30-0, dar a cedat iniţiativa şi a făcut două greşeli neforţate. A urmat o dublă greşeală a Simonei, dar şi cel mai bun schimb al meciului, câştigat de Halep. Kerber a devenit din nou agresivă şi a făcut break-ul.

Set 2: BREAK HALEP, 6-3, 1-2. Kerber a condus cu 30-0, dar a făcut două greşeli neforţate consecutiv şi a încheiat game-ul cu o dublă greşeală.

Set 2: BREAK KERBER, 6-3, 0-2. Jucătoarea din Germania a fost foarte agresivă la retur şi a obligat-o pe Simona să greşească, reuşind să câştige ultimele 3 puncte ale game-ului.

Set 2: GAME KERBER, 6-3, 0-1. Angelique s-a impus la 15, pe propriul serviciu şi a câştigat cel mai disputat punct al game-ului, cu ajutorul fileului.

Angelique Kerber a solicitat coborârea antrenorului din tribună, înaintea setului secund, pentru a primi sfaturi de la acesta.

SET 1, Halep! 6-3! Simona şi-a adjudecat primul act al meciului, după un game câştigat la 0, pe propriul serviciu, şi încheiat cu un as.

Set 1: GAME KERBER, 5-3! Simona a avut minge de set, dar Angelique a câştigat 3 schimburi consecutive şi acum Halep serveşte pentru adjudecarea primului set.

Set 1: GAME HALEP, 5-2. Simona a fost condusă cu 40-15, dar a a devenit mai agresivă şi a forţat-o pe Kerber să trimită prea lung. Halep a câştigat 4 puncte consecutive şi şi-a făcut pentru a doua oară serviciul în acest prim set.

Set 1: BREAK HALEP, 4-2. A venit rândul Simonei să câştige la primire, la 0, profitând şi de mai multe greşeli neforţate ale adversarei.

Set 1: BREAK KERBER, 3-2! Simona şi-a pierdut pentru a doua oară serviciul la 0, Angelique fiind jucătoarea mai agresivă. A fost al patrulea break consecutiv.

Set 1: BREAK HALEP, 3-1Simona trece din nou la conducerea jocului şi se impune la 15 pe un serviciu nu foarte convingător al lui Kerber.

Set 1: BREAK KERBER, 2-1! Nemțoaica revine în joc, câștigând la 0 pe propriul serviciu.

Set 1: BREAK HALEP, 2-0! Simona se desprinde în debutul primul set, după ce face break-ul. Românca a condus cu 40-15, dar două greşeli neforţate au dus scorul la egalitate. După ce a salvat două mingi de game, Simona a devenit mai agresivă şi a câştigat un joc foarte disputat, profitând şi de mai multe greşeli neforţate ale jucătoarei din Germania, care a salvat 3 mingi de break.

Set 1: GAME HALEP! - 1-0! Simona Halep a câştigat primul game al meciului, la 30, unul în care a servit un as şi a fost condusă cu 30-15.

Etichete: simona halep , halep kerber , halep kerber live , simona halep toronto

O profesoară de engleză și-a pierdut locul de muncă după ce colegii i-au aflat secretul

O profesoară de liceu în vârstă de 50 de ani a fost nevoită să-și dea demisia după ce contul ei...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Antrenorul care a semnat cu Petrolul
petrolul
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

În sfârșit a decis! Xabi Alonso a anunțat unde va antrena în sezonul următor: ”Am informat clubul”
Entscheidung gefallen:Trainer Xabi ALONSO bleibt wohl Trainer bei Bayer Leverkusen. ARCHIVFOTO: Xabi Alonso (Bayer 04 Le
Prima reacție a lui Gică Hagi, după ce ar fi fost ofertat să plece de la Farul
Screenshot 2024-01-21 at 22.21.03
I-au spus ”NU” Simonei Halep! Ce urmează pentru fostul lider mondial
simona-halep
Încă o accidentare la FCSB! Favoritul lui Gigi Becali are ruptură! Cât lipsește
Simona Halep, lovită unde o doare mai tare. A fost refuzată la turneu
Arnold Schwarzenegger, prima imagine după ce i-a fost montat un stimulator cardiac. Fanii, val de reacții: „Ești de neoprit, ești o legendă!”
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Prețul amețitor cu care se vinde un garaj din lemn în Brașov: „E inclusă și mașina în preț?"
Povestea sportivei românce care a ajuns campioană mondială, dar a plătit un preț uriaș: „Am dureri"
Cum a profețit viitorul AI, deepfake-urile și altele un personaj inventat la TV din anii '80
Ce cred englezii despre naționala României și cum o compară cu Ucraina
”Risipește milioane de dolari. Este timpul să înceteze”. Cel mai dur atac legat de ”cazul Halep”
Simona Halep, la WTA Miami 2024 / Foto: captură Digi Sport