• Fotbal, Liga 1, etapa a 18-a: Dinamo - CFR Cluj (azi, 21:45, Digi Sport 1)
  • Handbal, Liga Campionilor: CSM Bucureşti - Vistal Gdynia (azi, 16:00, Digi Sport 1)

A fost ziua rezultatelor surprinzătoare la Kremlin Cup. Principalele favorite, Kristina Mladenovic şi Coco Vandeweghe, au fost deja eliminate de la turneul transmis ÎN DIRECT de Digi Sport.

Surpriză de proporţii în turul secund de la Kremlin Cup. Ocupanta locului 100 WTA, Aliaksandra Sasnovich, a eliminat-o pe principala favorită, Kristina Mladenovic. Jucătoarea din Belarus a închis disputa după două ore, cu 6-2, 2-6 şi 6-2. A fost al 5-lea turneu la rând în care Mladenovic a pierdut încă din primul meci.

În sferturi, Sasnovich o va avea adversară pe Daria Kasatkina. Rusoaica s-a calificat după ce a trimis-o acasă pe Katerina Siniakova. Tânăra de 20 de ani a obţinut o victorie mult mai facilă. A fost 6-2 şi 6-3 pentru Kasatkina.

Un rezultat neaşteptat s-a înregistrat şi pe cealaltă parte de tablou. A fost eliminată şi a doua favorită a turneului de la Moscova. Numărul 14 WTA, Coco Vandeweghe, a cedat în faţa ucrainencei Lesia Tsurenko. Americanca a condus cu 5-2 în primul set, dar adversara sa a revenit incredibil şi s-a impus cu 7-5. Chiar dacă Vandeweghe şi-a adjudecat actul secund, Tsurenko a câştigat cu 6-2 setul decisiv.

Şi Magdalena Rybarikova a părăsit Kremlin Cup. Sportiva din Slovacia, cotată cu şansa a opta la ridicarea trofeului, a suferit o accidentare în meciul cu Alize Cornet. Rybarikova a abandonat la finalul primului set, câştigat de adversară cu 6-1.