Foto Românul căpitan de la Real Madrid a fost convocat la naționala Spaniei și a luat decizia
Atalanta v Liverpool FC: Quarter-Final Second Leg - UEFA Europa League 2023/24, Bergamo, Italy - 18 Apr 2024
Liverpool, tot mai aproape să numească succesorul lui Jurgen Klopp: ”A cumpărat un apartament în oraș”
Dan Petrescu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv ”A semnat din mașină”. Toate condițiile puse de Dan Petrescu au fost acceptate pe loc

Video Bayern - Real 1-2. Ronaldo, inexistent! Real şi Liverpool, favorite la calificarea în finală

26.04.2018, 00:25

Real Madrid a castigat cu 2-1 prima manșă a semifinalei UEFA Champions League cu Bayern Munchen, disputată miercuri seara, în Germania, pe Allianz Arena. Fundașul brazilian Marcelo, în minutul 44, și "rezerva" Marco Asensio, în minutul 57, au marcat golurile madrilenilor, în timp ce pentru campioana Germaniei a punctat Joshua Kimmich, în minutul 28. Manșa retur e programată marți, 1 mai, pe stadionul Santiago Bernabeu. În cea de-a doua semifinală, disputată marți, Liverpool s-a impus cu 5-2 în fața lui AS Roma, pe Anfield Road, iar returul se va disputa miercuri, 2 mai.

collage Champions League
Real şi Liverpool, favorite la calificarea în finala UCL
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Astfel, Bayern Munchen pierde din nou pe teren propriu în fata lui Real Madrid, cu același scor cu care a fost învinsă și sezonul trecut, în sferturile de finală.

Fără Vidal, accidentat, și cu Robben înlocuit după câteva minute, tot din cauza unor probleme medicale, Bayern a dominat totuși partida și și-a creat multe ocazii importante. Lewandowski și, mai ales, Muller au dat cu piciorul însă unor șanse uriașe.

De partea cealaltă, Zidane a început meciul fără Benzema și Bale, iar Cristiano Ronaldo a fost inexistent, acesta fiind primul lui meci fără gol marcat în UCL, după 11 dueluri. CR7 a înscris în minutul 70, dar golul a fost anulat pentru că preluarea portughezului a fost făcută cu mâna stângă. Chiar şi aşa, campioana ultimelor două sezoane a profitat însă la maxim de puținele șanse pe care le-a avut și a înscris două goluri, suficient pentru a-și adjudeca victoria.

Meciul e unul special pentru istoria "galacticilor"! A însemnat a 150-a victorie în UEFA Champions League, iar Real este prima echipă care atinge această bornă de la înfiinţarea celei mai tari competiţii inter-cluburi din lume.

VEZI AICI REZUMATUL MECIULUI BAYERN MUNCHEN - REAL MADRID

ECHIPELE DE START

Bayern Munchen: Ulreich - Kimmich, J. Boateng, Hummels, Rafinha -  J. Martinez - Robben, T. Muller, J. Rodriguez, Ribery - R. Lewandowski.
Rezerve: Starke - Wagner, Sule, T. Alcantara, Bernat, Rudy, Tolisso.

Real Madrid: K. Navas - Carvajal, S. Ramos, Varane, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - L. Vazquez, C. Ronaldo, Isco.
Rezerve: Casilla - Vallejo, Benzema, Bale, T. Hernandez, Asensio, Kovacic.

FINAL. Real Madrid va pleca cu prima şansă în retur, după un meci în care elevii lui Zidane au fost cât se poate de pragmatici. Deţinătorea trofeului a marcat după o execuţie din afara careului a lui Marcelo şi un contraatac de manual finalizat de Asensio. Ar fi pentru a treia oară consecutiv când trupa spaniolă s-ar califica în ultimul act al Ligii Campionilor. De partea cealaltă, singurul gol al bavarezilor a fost marcat de Kimmich.

Min - 90. 4 minute de prelungiri. Pentru Cristiano Ronaldo este primul meci din actualul sezon al UCL în care nu marchează!

Min 88 - OCAZIE BAYERN MUNCHEN! Robert Lewandowski se demarcă, șutează spre poartă, iese Navas, iar mingea ocolește poarta!

Min 83 - Mateo Kovacic îl înlocuiește pe Casemiro la Real Madrid. Zidane a efectuat toate cele trei schimbări

Min 76 - OCAZIE REAL MADRID! Karim Benzema trimite spre poartă, din colțul careului mic, fără rezultat însă, după intervenția lui Ulreich.

Min 70 - Ronaldo, gol anulat! Arbitrul a văzut henț în momentul preluării, iar reluările îi dau dreptate. Ronaldo protestează vehement și face semne că mingea l-a lovit în umăr.

Min 69 - OCAZIE BAYERN! Ribery trage din interiorul careului mare, Navas scoate în lateral!

Min 67 - OCAZIE BAYERN! Uriașă ocazie a gazdelor, după o centrare a lui Kimmich -  mingea ajunge la Muller după un carambol, dar acesta nu reușește să împingă balonul în poartă din cațiva metri.

UPDATE - 70.000 de oameni au venit la stadion să vadă cele două echipe.

Min 67 - A doua schimbare la Real. Se pare că Dani Carvajal nu mai poate continua. Karim Benzema îl înlocuiește pe fundașul dreapta.

Min 57 - GOOOOOL, 1-2 REAL MADRID! Asensio marchează simplu pe contraatac! Lucas Vazquez a oferit pasa decisivă.

Min 48 - Cristiano Ronaldo reușește să tragă la poartă, dar șutul său ratează ținta

Min 46 - Schimbare la Real. Zinedine Zidane îl introduce pe Marco Asensio în locul lui Isco.

Min. 46 - A început repriza a doua.

UPDATE. Statistica primei reprize - Bayern a avut mai multe ocazii, Real a egalat într-un moment în care nemții controlau jocul.

PAUZĂ.

Min 45+3 - OCAZIE BAYERN! Thomas Muller câștigă un duel aerian, însă mingea trimisă de el cu capul, nu-și atinge ținta.

Min 45+1 - OCAZIE BAYERN! Lewandowski reia cu capul, cu pamântul, prinde Navas în doi timpi!

Min 44 - GOOOOOL, 1-1 REAL MADRID! Marcelo prinde un șut cu stângul din afara careului și-l surprinde pe Ulreich! Este al treilea gol pentru fundașul stânga brazilian în acest sezon european.

Min 42 - OCAZIE BAYERN! Thomas Muller trage spre poartă, balonul intră în poartă, dar fundașii Realului resping balonul!

Min 40 - OCAZIE BAYERN! Hummels a reluat din careul mic, puțin peste poartă!

Min 34 - A doua schimbare pentru Bayern! Jerome Boateng a fost schimbat, vizibil afectat de o accidentare. Niklas Sule i-a luat locul.

Min 28 - GOOOOOL, 1-0 BAYERN MUNCHEN! Joshua Kimmich deschide scorul cu un sut din interiorul careului, lateral dreapta, dupa o pasa a lui James Rodriguez!

Min 23 - Carvajal sutează de la 15 metri, însă direct pe direcția lui Ulreich.

Min 10 - Meciul a fost întrerupt pentru câteva clipe. Sergio Ramos este întins pe gazon și acuză o accidentare, dupa ce tot el a intrat dur la Lewandowski.

Min 7 - Cristiano Ronaldo este surprins in offside.

Min 8 - Jupp Heynckes face schimbarea: Thiago Alcantara îl inlocuiește pe Arjen Robben, care pare accidentat.

Min - 5. Robben este faultat prima dată in acest meci și pare a avea deja probleme.

UPDATE. UEFA notează pe Twitter că portughezul Cristiano Ronaldo are 11 apariții în semifinalele UEFA Champions League.

Min 1 - Muller ratează reluarea spre poartă după o centrare în forță a lui Lewandowski.

Min. 1 - A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.

UPDATE, ora 21:00. Trofeul Ligii Campionilor a fost adus la Munchen şi este la marginea gazonului de pe Allianz Arena.

UPDATE, 19:50. Antrenorul bavarezilor, Jupp Heynckes, are un palmares impresionant pe teren propriu în Liga Campionilor. Sub comanda sa, Bayern a adunat 14 victorii în 16 meciuri disputate pe Fußball Arena. În cele 16 jocuri, nemţii au marcat 48 de goluri!

UPDATE, ora 19:35. Fanii echipei Real Madrid au făcut spectacol pe străzile din Munchen. Ibericii au cântat și au dansat sub ochii trecătorilor.

UPDATE, ora 19:30 Pinguinii sunt de partea nemţilor :)

UPDATE, ora 19:15 / Acesta va fi ultimul meci din acest sezon de Champions League pe Allianz Arena. Stadionul formației Bayern Munchen este pregătit pentru marea bătălie cu Real Madrid, iar din vară va suferi unele modificări.

Bayern Munchen - Real Madrid, cea mai mare rivalitate europeană la nivel de club

Cea de-a doua semifinală a Ligii Campionilor din acest sezon este un clasic al fotbalului european. Bayern şi Real Madrid sunt echipele care s-au întâlnit cel mai des în Europa, dar şi în această fază a competiţiei.

Actuala campioană a Europei şi proaspăta câştigătoare a Bundesligii sunt adversare pentru a şaptea oară în semifinalele Ligii Campionilor, iar spaniolii s-au calificat de patru ori până acum, inclusiv în ultimele două "duble".

Totodată, Bayern şi Real se vor întâlni pentru a 25-a şi a 26-a oară în cupele europene. În Liga Campionilor, au fost adversare de 18 ori. De-a lungul timpului, nu au lipsit incidentele.

Cu ocazia primei confruntări, în 1976, în semifinalele CCE, la finalul meciului de la Madrid, încheiat la egalitate, scor 1-1, un fan al ibericilor a intrat pe teren şi l-a atacat pe arbitrul întâlnirii, Erich Linemayr, dar şi pe autorul golului germanilor, Gerd Muller.

Peste 11 ani, în aceeaşi fază a competiţiei, Bayern a câştigat cu 4-1 pe teren propriu, în tur, iar nervii madrilenilor au cedat. Idolul fanilor "blanco", Juanito a fost eliminat după ce l-a călcat intenţionat în două rânduri pe Lothar Matthaus (a doua oară pe faţă).

Spaniolul a încercat să-şi facă singur dreptate, după ce Matthaus intrase tare asupra lui Chendo. În cele din urmă, s-a ales doar cu o suspendare drastică din partea UEFA (4 ani), care a însemnat practic finalul carierei sale la Madrid.

Deşi este cel mai întâlnit duel din istoria cupelor europene, iar cele două cluburi fac parte din elita continentală, Bayern Munchen şi Real Madrid nu au fost niciodată adversare într-o finală. În total, au câştigat de 17 ori CCE/UCL.

ECHIPELE PROBABILE

Bayern: Ulreich - Kimmich, Hummels, Boateng, Alaba - Martinez, Thiago - James, Muller, Ribery - Lewandowski

Real Madrid: Navas- Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Isco - Ronaldo, Benzema

Premieră în ultimii 8 ani

Pentru prima oară după aproape un deceniu, patru ţări diferite vor fi reprezentate în semifinalele Ligii Campionilor. Premier League, La Liga, Serie A şi Bundesliga sunt cele patru campionate de top ale Europei care trimit câte o echipă în această fază.

În sezonul 2009/10, Anglia a lipsit, locul său fiind luat de Ligue 1. FC Barcelona, Inter Milano, Bayern Munchen şi Olympique Lyon au format careul de aşi în urmă cu opt ani.

În cele din urmă, finala, disputată la Madrid, pe Santiago Bernabeu, a fost o afacere între italieni şi germani. Inter a câştigat cu 2-0 în faţa lui Bayern şi a cucerit trofeul după o aşteptare de 45 de ani.

Bavarezii sunt singurii care se regăsesc printre cele mai bune patru formaţii ale Europei şi în actuala stagiune, iar posibilitatea unui ultim act în care adversarul să vină din Italia nu este exclusă.

Prima manşă a semifinalelor se va disputa pe 24 şi 25 aprilie, în timp ce returul va avea loc pe 1 şi 2 mai. Ultimul act din UEFA Champions League va avea loc sâmbătă, 26 mai, pe stadionul NSC Olimpiyskyi din Kiev.

Liverpool şi AS Roma au oferit un meci de poveste, în prima manşă a semifinalei din UEFA Champions League. Mohamed Salah a strălucit pe Anfield, iar "cormoranii" s-au impus cu 5-2 şi sunt favoriţi la calificarea într-o nouă finală după 11 ani.

Italienii au fost primii aproape de gol. Aleksandar Kolarov a prins un şut de zile mari, iar mingea deviată de Karius a nimerit transversala.

Liverpool a luat jocul pe cont propriu şi a deschis scorul prin fostul jucător al giallorossilor, Mohamed Salah. Egipteanul a înscris cu un şut senzaţional la vinclu, la care Allison nu a avut nicio şansă.

Cel mai bun jucător al sezonului în Premier League a reuşit "dubla" în prelungirile primei reprize, cu o scăriţă elegentă, la capătul unui contraatac de manual, iar Liverpool a intrat cu avantaj de două goluri la vestiare.

Jucătorii lui Jurgen Klopp s-au dezlănţuit după pauză. Cu Salah în rol de servant, Sadio Mane şi Roberto Firmino au înscris într-un interval de doar cinci minute. Brazilianul a reuşit şi el "dubla" după un corner executat de Milner, astfel că englezii conduceau cu 5-0 în minutul 69.

Returul de la Roma părea o simplă formalitate, însă italienii au reuşit să înscrie două goluri în ultimele 10 minute, care le păstrează speranţe minime de calificare. Edin Dzeko a marcat după ce Lovren a sărit pe sub minge, apoi Diego Perotti a transformat un penalty acordat după henţul lui James Milner.

S-a terminat 5-2, iar Roma are nevoie de o nouă revenire fantastică pentru a prinde un loc în ultimul act. De partea cealaltă, englezii visează cu ochii deschişi la cel de-al şaselea trofeu suprem european din palmaresul clubului, după un parcurs fenomenal în competiţie.

LIVE TEXT

Min. 90+4 - FINAL DE MECI! Liverpool obţine un succes uriaş, 5-2 în faţa Romei, dar italienii au marele merit de a nu fi renunţat nici la 5-0. Echipa lui Di Francesco a marcat de două ori în ultimele 10 minute şi face ca returul de pe Stadio Olimpico, de peste o săptămână, să fie mai interesant. De amintit că, în sferturi, giallorossii au eliminat-o pe FC Barcelona, în faţa căreia s-au impus cu 3-0, după ce au pierdut cu 4-1 pe Camp Nou

Min. 90+3 - Schimbare la Liverpool. Klavan a intrat în locul lui Firmino.

Min. 85 - GOOOOOL Roma, 5-2! Returul de pe Olimpico se anunţă cu adevărat special. Perotti i-a readus pe italieni în joc, transformând sigur un penalty acordat după henţul lui Milner.

Min. 81 - GOOOOOL Roma, 5-1! Italienii reuşesc să reducă din diferenţă, prin Edin Dzeko. Bosniacul a profitat de o mare eroare a lui Lovren şi reaprinde o mică speranţă pentru giallorossi

Min. 75 - Salah a părăsit terenul în aplauzele întregului stadion. În locul său a intrat Ings.

Min. 69 - GOOOOOL, 5-0 Liverpool! Italienii nu reuşesc să reacţioneze, iar Firmino reuşeşte la rândul său "dubla". Brazilianul a marcat cu capul, după o lovitură de colţ.

Min. 67 - Ultimele două schimbări la Roma. Au intrat Gonalons şi Perotti, au ieşit De Rossi şi Juan Jesus.

Min. 61 - GOOOOOL, 4-0 Liverpool! După o oră de joc, Roma este la pământ. Gazdele se desprind şi mai mult. Firmino a marcat şi el, după o nouă pasă decisivă a lui Salah, care face un meci memorabil.

Min. 56 - GOOOOOL, 3-0 Liverpool! Echipa lui Klopp este dezlănţuită. După ce a marcat de două ori, Salah a oferit şi un assist. Lansat excelent de Alexander-Arnold, egipteanul a plecat de la limita offside-ului, apoi i-a pasat în faţa porţii lui Mane, care de această dată nu a mai ratat

Min. 51 - Fază controversată. Italienii puteau primi un penalty, după ce Lovren a jucat mingea cu mâna în propriul careu, în încercarea de a-l deposeda pe Nainggolan. Germanul Felix Brych a lăsat, însă, jocul să continue.

Min. 46 - O primă schimbare la Roma. Cehul Patrik Schick a intrat în locul lui Under.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+2 - PAUZĂ! După o primă repriză controlată clar de gazde, Liverpool conduce cu 2-0

Min. 45+1 - GOOOOOL, 2-0 Liverpool! Superioritatea "cormoranilor" este confirmată chiar înainte de pauză. După un contraatac splendid, echipa lui Klopp s-a desprins, printr-o nouă reuşită de excepţie a lui Salah, care a trimis elegant peste Alisson, ieşit să-l blocheze

Liverpool v A.S. Roma - UEFA Champions League Semi Final Leg One
Getty Images

Min. 40 - Ocazie Liverpool! Gazdele au trecut din nou pe lângă 2-0. Alisson a reuşit să-l blocheze pe Wijnaldum, aflat într-o poziţie foarte bună.

Min. 38 - Ocazie Liverpool! Oaspeţii sunt în corzi. "Cormoranii" se puteau desprinde, dar Lovren a trimis cu capul în bară, după o lovitură de colţ.

Min. 36 - GOOOOOL, 1-0 Liverpool! Fostul jucător al Romei, Mohamed Salah, confirmă că este omul decisiv al "cormoranilor". A deschis scorul cu o execuţie splendidă, şut imparabil la vinclu, apoi nu a sărbătorit reuşita.

Min. 34 - Mane a reuşit în cele din urmă să marcheze, dar senegalezul se afla în poziţie evidentă de offside, astfel că golul nu a fost acordat.

Min. 29 - Ocazie Liverpool! O nouă oportunitate irosită uşor de Mane, care a tras la mare distanţă de poartă, după o pasă excelentă primită de la Firmino.

Min. 28 - Ocazie Liverpool! Mane a scăpat singur cu Alisson, după o preluare senzaţională, dar nu a reuşit să înscrie. A trimis peste poartă, din poziţie ideală.

Min. 18 - Ocazie Roma! Italienii, la câţiva centimetri de deschiderea scorului. Kolarov a trimis un trasor de la peste 25 de metri, dar mingea, uşor deviată de Karius, a lovit bara transversală.

Min. 18 - Pierdere importantă pentru Klopp. Oxlade-Chamberlain s-a accidentat şi nu a mai putut continua. Internaţionalul englez a părăsit gazonul pe targă, iar în locul său a intrat Wijnaldum.

#Aşa cum era de aşteptat, gazdele au controlat meciul până acum. Ocazia lui Firmino rămâne până acum cea mai mare şansă a întâlnirii

Min. 6 - Unul dintre arbitrii asistenţi are probleme cu fanionul. Steagul s-a desprins de băţ, astfel că "tuşierul" a avut nevoie de ajutorul rezervei.

Min. 5 - Ocazie Liverpool! Plecat de la limita offside-ului, după o verticalizare foarte bună a lui Salah, Firmino nu a reuşit să înscrie. Brazilianul a tras din unghi, iar mingea s-a dus paralel cu poarta.

Min 3 - Un prim moment periculos, cu Salah protagonist. Egipteanul a trecut uşor de Juan Jesus, dar şutul său a fost prea central, iar Alisson a reuşit să prindă fără probleme.

Min. 1 - A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor.

#Fanii Romei sunt pregătiţi să sărbătorească un alt rezultat mare al echipei lor.

UPDATE 21:10 - Momente emoţionante pe Anfield. Când a ieşit la încălzire, Mohamed Salah, fost jucător al Romei, s-a îmbrăţişat cu toţi membrii staff-ului giallorossilor.

#Fanii lui Liverpool sunt pregătiţi pentru o seară mare a favoriţilor. Câţiva dintre ei s-au urcat pe o maşină de poliţie pentru a-i întâmpina pe elevii lui Jurgen Klopp la sosirea pe Anfield

ECHIPELE DE START în meciul Liverpool - Roma

Liverpool: Karius - Alexander-Arnold, Van Dijk, Lovren, Robertson; Milner, Henderson, Oxlade-Chamberlain - Salah, Firmino, Mane

Antrenor: J. Klopp??????

Roma: Alisson - Fazio, Manolas, Juan Jesus - Florenzi, De Rossi, Strootman, Kolarov - Under, Nainggolan - Dzeko

Antrenor: E. Di Francesco

Etichete: liverpool , real madrid , liga campionilor , bayern , champions league , as roma , ucl , semifinale ucl , live text semifinale ucl

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,8 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei

Ion Țiriac (84 de ani) a prezentat oficial, în cadrul unui eveniment, maşina Mercedes AMG One, care...

ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”
"Bijuteria" de 44 de milioane € de la Cluj-Napoca, transformată în mall. FOTO Noul proiect spectaculos
Screenshot 2024-04-19 091333

Surpriză! Nu este Bayern Munchen echipa pe care Zinedine Zidane vrea să o antreneze
Zinedine Zidane
”Te motivează că se vorbește despre transferul la FCSB?”. Louis Munteanu a dat răspunul
Fotbalistul care a anunțat că se gândește la transfer, după Farul - CFR 5-1: ”Nu pot să mint”
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Telefonul lui Gigi Becali i-a stabilit viitorul lui Vlad Chiricheș. Ce implicare a avut Mihai Stoica
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Nora miliardară a Victoriei Beckham, criticată după debutul regizoral. Filmul în care joacă și rolul principal, considerat "un proiect făcut din vanitate"
Bebe Rexha, nemachiată și desculță, în colanți mulați și bustieră, la ora de sport. E mai sigură pe ea ca oricând
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
El e singurul fotbalist român care a jucat în toate cele 5 ligi de top din Europa. Cine l-a promovat
"Salvaţi-ne, vă rugăm!". Cum a scăpat-o Ion Iliescu pe Steaua de la faliment
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
Adio, Real Madrid! I-a spus "nu" lui Florentino Perez și pleacă la finalul sezonului
Manchester City v Real Madrid CF: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Adevărul despre plicurile de ceai pe care le folosește toată lumea. Ce au descoperit în ele oamenii de știință
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”