FOTBAL:FC VOLUNTARI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Voluntari - Hermannstadt, Live Video, 17:30, DGS1. Ilfovenii pot scăpa de locul de retrogradare directă
marica
Marica a fost la un pas de a semna cu Rapid. ”Puțini știu. A fost un întreg scandal”
Suporterii din Reșița, la meciul cu Petrolul / Foto: Captură Digi Sport
Stadion de 18.000.000 € pentru o echipă fără drept de promovare: ”În 3 ani ar putea fi gata”
Liga Digi Sport
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
1 - 0
FCSB FCSB
Sb 21.07.2018 22:00

Astra - FCSB 1-0. Llullaku produce surpriza la Giurgiu. Qaka, accidentat grav, a fost scos pe brațe din teren

21.07.2018, 23:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

VIDEO Astra - FCSB 1-0. Surprizele se țin lanț în Liga 1. După semieșecul campioanei CFR Cluj, a venit înfrângerea celor de la FCSB pe terenul Astrei. N-a fost timp de tatonări, iar prima ocazie importantă a venit la şutul lui Junior Morais, în minutul 5.

La poarta cealaltă, replica i-a aparținut lui Alexandru Stan. Dragoş Nedelcu putea marca, la rândul său, cu un trasor de la distanţă, în minutul 31. Golul a fost anunţat de faza spectaculoasă creată de Silviu Balaure şi Romario Moise. Golgheterul Ligii 1 din 2017, Azdren Llullaku, a deschis scorul în minutul 43 şi s-a bucurat ca elvețienii Shaqiri și Xhaka la mondiale.

"Ne-am dorit aceste 3 puncte, ne-am luptat până la final, se vedea dorința, aveam dorință mai mult ca Steaua, am alergat mai mult ca ei", a spus Llullaku la final.

La pauză au intrat Olimpiu Moruţan şi Kamer Qaka. Primul putea marca după o acţiune individuală, în minutul 70. În schimb, albanezul de la FCSB, Qaka, i-a lăsat locul lui Momcilovic, după ce a ieşit pe braţe, accidentat, în minutul 75, şi i-a dat peste cap planurile lui Nicolae Dică. Planic a devenit vârful roș-albaștrilor, dar fără rezultat.

Buș și Mrzljak putea închide conturile, cu ocaziile din minutele 60 și 83. Pe final, Florin Tănase își putea salva echipa de la eșec, dar Iliev a fost providențial în minutul 88.

"Am avut emoții. La începutul meciului au avut primele ocazii, după care am reușit să ținem de minge pentru că asta mi-am dorit și știu foarte bine că au probleme la fazele fixe, i-am văzut și în pregătiri", a explicat Marius Măldărăşanu la final.

"Am făcut o partidă slabă,nu am reușit să concretizăm măcar una, două ocazii din cele avute", a spus Dică, supărat.

Roş-albaştrii au început cu un eşec campionatul, după o pauză de 10 ani. În 2008 erau învinşi de Vaslui, cu 1-0.

UPDATE: Pe foaia de joc s-a strecurat o eroare. Numele antrenorului celor de la FCSB este Emil Dică, în loc de Nicolae Dică.

Foaia de joc a meciului Astra - FCSB

Derby-ul primei etape din ediţia 2018-2019 are loc la Giurgiu, acolo unde Astra primește vizita vicecampioanei FCSB. Partida este programată de la ora 21:00 și va fi transmisă ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Astra începe cel de-al 15-lea sezon în Liga 1 cu un lot format din mulţi jucători de perspectivă şi cu debutantul Marius Măldărăşanu pe bancă, misiunea acestuia fiind de a construi o nouă echipă competitivă, care să revină în scurt timp în cupele europene. De partea cealaltă, roş-albaştrii se află la al 71-lea start de campionat, gruparea bucureşteană fiind formaţia cu cele mai multe meciuri disputate în Liga 1, 2154 de jocuri (1199 victorii - 500 remize - 455 înfrângeri), anunță LPF pe site-ul oficial.

Astra și FCSB s-au întâlnit de 34 de ori pe prima scenă a fotbalului românesc, iar statistica este de partea formației bucureștene. Roș-albaștrii au câștigat 16 întâlniri, giurgiuvenii 11, iar 7 dueluri s-au încheiat la egalitate. Gazdele de azi stau însă mai bine în meciurile jucate pe propriul teren. Au câștigat 9 din cele 17 dueluri, 4 s-au terminat indecis, iar de 4 ori s-a impus FCSB.

Astra a obţinut patru puncte din șase posibile în sezonul regulat 2017-2018, 1-1 în deplasare (Gnohere / Moise) şi 2-0 acasă (Ioniţă II din penalty, Abang). Roş-albaştrii şi-au luat revanşa în play-off, când au câştigat cu 3-0 la Giurgiu şi cu 1-0 pe Arena Naţională.

Duelul va consemna debutul lui Marius Măldărășanu ca antrenor în Liga 1. Fostul mijlocaș al Rapidului a antrenat echipa doua a Astrei în ultimele două sezoane. Ca jucător, Măldărășanu are 325 de meciuri în Liga 1 și 36 de goluri marcate. Are două titluri în palmares, ambele cu Rapid.

De partea cealaltă, Nicolae Dică are 37 de meciuri ca antrenor în Liga 1. Cele 36 din sezonul trecut și încă unul când a asigurat interimatul după plecarea lui Mirel Rădoi. Dică a câştigat 69,4% din totalul punctelor puse în joc în cariera sa de antrenor în Liga 1, fiind pe locul 1 în topul actualilor tehnicieni cu peste 30 de meciuri în prima divizie. Podiumul e completat de Devis Mangia și Edi Iordănescu.

FCSB FCSB
  • 96 fr2 fr2

Final de meci. Astra produce surpriza etapei, învingâns FCSB, prin golul lui Llullaku

• 95 oc oc

Ocazie mare FCSB. Fundașul Bălașa, ajuns în careu nemarcat, primește o centrare de la Ovidiu Popescu, dar trage pe lângă

• 91 cg cg

Junior Morais primește cartonaș galben după o altercație cu jucătorii de pe banca gazdelor

• 88 oc oc

Ocazie mare FCSB. Bălașa centrează, iar Tănase trimite cu capul, din careu, însă portarul Astrei are un reflex de senzație

• 83 cg cg

Balaure primește cartonaș galben pentru un fault la Benzar

• 83 oc oc

Ratare imensă Astra. Radunovic pasează pentru Mrzljak, care, neincomodat de nimeni, trage pe lângă

• 80 s s

A doua schimbare a Astrei. Măldărășanu îl trimite în teren pe Radunovic în locul marcatorului golului, Llullaku

• 77 oc oc

Teixeira, ajuns în careu, își bate joc de o pasă a lui Moruțan, încercând să-i paseze înapoi lui Man

• 75 s s

În locul lui Qaka, accidentat, intră Momcilovic, iar Dică e obligat să facă permutări și în așezarea echipei. Astfel, fundașul Planic trece vârf de atac

• 74 cg cg

Laurențiu Buș primește cartonaș galben după o intrare din spate asupra lui Qaka, iar mijlocașul albanez e scos pe brațe de pe teren, accidentat grav

• 72 oc oc

Man centrează pentru Florin Tănase, care e incomodat de Erico și trimite pe lângă

• 70 s s

Prima schimbare la Astra. Neluț Roșu e înlocuit cu Biceanu

• 70 oc oc

Fază superbă a lui Moruțan, care ia o acțiune pe cont propriu și trece de 4 adversari, dar trage puțin peste

• 63 cg cg

Planic primeștecartonaș galben după un fault asupra lui Neluț Roșu

• 61 cg cg

Qaka primește cartonaș galben după un fault la Mrzljak

• 60 oc oc

Contraactac școală al Astrei. Neluț Roșu pasează pentru Silvu Balaure, care îl deschide perfect pe Laurențiu Buș. Mijlocașul îl pierde pe drum pe Planic și acapă spre poarta lui Bălgrădean, care iese, dar Buș trece și de el și șutează în plasa laterală

A DOUA SCHIMBARE FCSB! A ieșit Nedelcu, a intrat OLIMPIU MORUȚAN

PRIMA SCHIMBARE FCSB! A ieșit Coman, a intrat KAMER QAKA

• 46 sr2 sr2

Începe repriza secundă

Pauză la Giurgiu

• 43 g g

GOOOOOL ASTRA!!!! Romario Moise bate un corner de pe partea dreaptă, iar Llullaku pune capul pentru 1-0. Albanezul a fost scăpat din marcaj de Junior Morais

• 42 oc oc

Super fază lucrată ca la carte de jucătorii Astrei. Balaure îi centrează perfect lui Romario Moise, care trimite o foarfecă laterală, punându-l la grea încercare pe Bălgrădean

• 31 oc oc

Florin Tănase îi potrivește mingea lui Nedelcu, care prinde un șut-bombă, însă mingea trece puțin peste

• 28 oc oc

Ovidiu Popescu pătrunde pe partea dreaptă și șutează din unghi, dar portarul Iliev respinge

• 20 cg cg

Ovidiu Popescu primește cartonaș galben pentru o intervenție asupra lui Neluț Roșu

• 6 oc oc

Llulaku pătrunde pe stânga, centrează în careu, Bălașa respinge doar până la Alexandru Stan, care trage puțin pe lângă

• 5 oc oc

Ocazie mare pentru FCSB. Coman execută un corner, portarul Iliev respinge, mingea ajunge la Junior Morais, care trimite pe centru, dar fundașii Astrei se aruncă în fața șutului și resping