Tennis Nitto ATP Finals - DJOKOVIC vs RUNE
Legendarul Boris Becker a lăudat revenirea pe teren a Simonei Halep: ”Mă bucur că a revenit!”
SIMONA HALEP - DIGISPORT-12
"Am 32 de ani, nu mai sunt atât de tânără...". Simona Halep, interviu sincer, înaintea turneului de la Madrid
mujica-munteanu
Neașteptat! Gigi Becali a aflat cât trebuie să plătească pentru Rafa Mujica și Louis Munteanu
LIVE Liga Digi Sport

Simona Halep îşi egalează cel mai bun rezultat al carierei la AO. Calificare fără emoţii în sferturile de finală

22.01.2018, 08:20

Orice dubiu legat de starea fizică a Simonei Halep, după meciul-maracton cu Lauren Davis, a dispărut. Liderul mondial a arătat ca un adevărat lider mondial şi s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Australian Open, egalându-şi cel mai bun rezultat al carierei la Melbourne.

halep osaka
Getty Images
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Românca a petrecut doar o oră şi 20 de minute pe teren în meciul cu Naomi Osaka, pe care a învins-o clar, scor 6-3, 6-2. Japoneza i-a pus probleme Simonei doar în startul întâlnirii, apoi a asistat neputincioasă la demonstraţia de forţă a adversarei sale.

Echilibrul primului set, şi al meciului, s-a rupt la 3-3. După ce anterior a anulat cinci mingi de break ale adversarei, Halep a câştigat contra serviciului şi nu a mai pierdut vreun game până la finalul setului.

Cu cât s-a avansat mai mult în meci, senzaţia de control a Simonei a fost tot mai puternică. Nici măcar faptul că şi-a cedat serviciul în deschiderea setului secund nu a putut schimba lucrurile. Constănţeanca de 26 de ani a continuat să domine, nu a ezitat să urce la fileu când a fost nevoie şi când a avut ocazia, a servit bine (viteza maximă atinsă a fost de 170 km/h), astfel că cele patru game-uri consecutive pe care le-a câştigat nu au fost o surpriză.

Osaka nu a avut replică şi şi-a mai făcut serviciul o singură dată până la final. Simona a încheiat meciul cu un retur splendid şi s-a impus lejer cu 6-3, 6-2 pentru al zecelea sfert de finală al carierei la un turneu de Grand Slam. Trei dintre ele au fost la Australian Open, în 2014, 2015 şi în 2018.

În sferturile de finală, Simona Halep va avea o adversară din Cehia - învingătoarea meciului dintre Karolina Pliskova şi Barbora Strycova.

LIVE TEXT

09:31, Halep - Osaka 6-3, 6-2. BREAK, SET şi MECI, Simona! Românca a încheiat meciul ca un adevărat lider mondial: un retur câştigător splendid, cu care i-a luat din nou serviciul adversarei, fructificând astfel prima minge de meci de care a beneficiat. După maratonul cu Lauren Davis, constănţeanca de 26 de ani a avut nevoie acum de doar o oră şi 20 de minute pentru a se impune. Prezenţa în sferturile de finală reprezintă egalarea celui mai bun rezultat al carierei la Australian Open.

09:26, Halep - Osaka 6-3, 5-2. Simona se simte excelent, joacă pe măsură şi, după ce şi-a făcut din nou serviciul fără probleme, tot la 0, e la un singur game de victorie.

09:24, Halep - Osaka 6-3, 4-2. Japoneza întrerupe seria de patru game-uri a Simonei şi rămâne pentru moment în meci.

#În acest moment, se pare că seria pozitivă a Simonei în turul 4 la turneele pe hard va continua.

09:19, Halep - Osaka 6-3, 4-1. Tot mai aproape de victorie! Simona îşi face serviciul la 0, cel mai bun mod de a-şi consolida break-ul făcut în game-ul precedent.

09:17, Halep - Osaka 6-3, 3-1. BREAK, Simona! La fel ca în primul set, după un game dificil pe serviciu, românca face break-ul. Cu cut se avansează în meci, jocul liderului mondial devine tot mai solid.

09:10, Halep - Osaka 6-3, 2-1. Simona continuă să aibă controlul jocului, ceea ce i-a permis să anuleze încă două mingi de break şi să treacă la conducere şi în acest set.

#O statistică interesantă legată de timpul petrecut pe teren de Simona Halep, la actuala ediţie a Australian Open.

09:03, Halep - Osaka 6-3, 1-1. BREAK, Simona! Românca nu îi permite adversarei sale să se desprindă în startul setului secund şi a câştigat la rândul ei contra serviciului. Ultimul punct a venit după un schimb lung şi spectaculos.

09:00, Halep - Osaka 6-3, 0-1. BREAK, Osaka! Setul al doilea a început cu un break al japonezei, care a fructificat prima şansă de care a beneficiat, spre deosebire de primul act.

08:54, Halep - Osaka 6-3. BREAK şi SET, Simona! Japoneza a reuşit să salveze prima minge de set a campioanei noastre, dar a trimis afară la cea de-a doua, iar primul set se încheie după 43 de minute.

08:49, Halep - Osaka 5-3. Prima jucătoare a lumii îşi face serviciul şi consolidează avantajul break-ului. Simona e la un singur game de câştigarea primului set.

08:44, Halep - Osaka 4-3. BREAK, Simona! După ce a anulat cinci mingi de break ale adversarei, românca fructifică a doua şansă de a câştiga contra serviciului şi acum se poate desprinde în primul set.

08:40, Halep - Osaka 3-3. Liderul mondial îşi ţine serviciul, după cel mai lung game al meciului, în care a salvat nu mai puţin de patru mingi de break.

#Adversara Simonei a intrat deja în istoria tenisului japonez, care nu a mai avut parte de performanţe atât de importante la turneele de Grand Slam de peste două decenii.

08:30, Halep - Osaka 2-3. Japoneza continuă să fie foarte solidă pe propriul serviciu. Primul game la 0 al meciului.

08:28, Halep - Osaka 2-2. Simona a trecut cu bine de primul moment dificil al meciului. A salvat o minge de break şi, după ce a luat trei puncte la rând (ultimul printr-un as), a egalat scorul în primul set. Se merge în continuare cu serviciul.

08:22, Halep - Osaka 1-2. Jucătoarea din Japonia şi-a făcut serviciul, la capătul unui game intens, cu schimburi spectaculoase.

08:19, Halep - Osaka 1-1. Un hold cu ceva probleme pentru Simona, care nu şi-a găsit încă ritmul.

08:15, Halep - Osaka 0-1. Japoneza deschide meciul cu un game câştigat pe propriul serviciu, deşi Simona a luat primul punct al întâlnirii.

UPDATE 08:11 - A început meciul, cu Naomi Osaka la serviciu

UPDATE 08:05 - Simona Halep şi adversara ei au intrat pe teren şi au început încălzirea.

Halep - Osaka, LIVE TEXT la Australian Open. Simona Halep se va duela în optimile de finală de la Australian Open cu Naomi Osaka. Meciul va începe duminică dimineaţă, nu mai devreme de ora 08:00 (ora României). Duelul va putea fi urmărit LIVE TEXT pe digisport.ro.

Desfăşurarea meciului va avea strânsă legătură cu forma fizică a Simonei. Liderul mondial a avut parte de un meci maraton cu Lauren Davis. A învins-o pe americancă după 3 ore şi 45 de minute.

Halep - Osaka, LIVE TEXT la Australian Open. Parcursul celor două

Simona Halep (26 de ani, numărul 1 WTA) se reface după un meci extrem de solicitant cu Lauren Davis. A trecut de aceasta cu 4-6, 6-4, 15-13, după aproape 4 ore de joc.

De partea cealaltă, Osaka (Japonia, 20 de ani, locul 72 WTA) a trecut de Ashleigh Barty, scor 6-4, 6-2.

Drumul Simonei Halep până în "optimi"

turul 1, Simona Halep-Destanee Aiava 7-6, 6-1
turul 2, Simona Halep-Eugenie Bouchard 6-2, 6-2
turul 3, Simona Halep Lauren Davis 4-6, 6-4, 15-13

Drumul japonezei Naomi Osaka până în "optimi"

turul 1, Naomi Osaka-Kristina Kukova 7-5, 6-2
turul 2, Naomi Osaka-Elina Vesnina (favorită 16) 7-6, 6-2
turul 3, Naomi Osaka-Ashleigh Barty 6-4, 6-2

Halep - Osaka, LIVE TEXT la Australian Open. Cum se recupereză Simona

"Sunt aproape moartă". În doar trei cuvinte, Simona Halep a explicat care este starea sa fizică la capătul celor meciului câştigat dramatic cu Lauren Davis. Un efort uriaş pentru o victorie istorică a liderului mondial. Succesul a lăsat urme în perspectiva optimilor de finală.

Tatăl primei jucătoare a lumii, Stere Halep, dă asigurări că Simona se va reface până la meciul cu Osaka.

"Cu siguranță va juca în următorul meci, acum e în recuperare. Se fac proceduri cu gheață, după ultimele tehnologii. Din câte știu, sigur va juca. Simona își dă toată silința să câștige și să meargă mai departe", a explict Stere Halep, la Radio Sport 1.

În procesul de recuperare, constănţeanca a decis să-şi anuleze antrenamentul de duminică. Epuizată după partida de aproape patru ore cu Davis, Halep vrea să fie cât mai odihnită luni.

Halep - Osaka, LIVE TEXT la Australian Open. Declaraţiile ciudate ale japonezei

În turul 3, Naomi Osaka a eliminat-o surprinzător pe favorita gazdelor, australianca Ashleigh Barty, cu 6-4, 6-2.

După maratonul dintre Halep şi Lauren Davis, această partidă a părut doar un antrenament cu public. Lucrul a fost speculat cu un relativ umor de Naomi. Totuşi, declaraţia sa nu i-a mulţumit pe australieni. Aceştia au considerat spusele sale drept o lipsă de respect la adresa lui Ashleigh Barty.

"Am transpirat mai mult uitându-mă la meciul Simonei decât am făcut-o în timpul meciului meu", a spus cu umor Osaka.

Halep - Osaka, LIVE TEXT la Australian Open. Situaţia la "directe"

Simona a câştigat primele două partide cu Naomi. Meciul nu va fi clar unul simplu. Deşi foarte tânără, Osaka (20 de ani) a pierdut la mare luptă ambele întâlniri cu românca. Forţa dovedită la 18 ani are acum şi o experienţă importantă.

Atât a Roland Garros, în 2016, cât şi la Miami, anul trecut, ea a câştigat câte un set. Anul trecut Simona chiar a părut că e mai norocoasă.

Naomi Osaka, 20 ani, o jucătoare de 1,80 m, dreptace, de origine haitiană. Ea nu are niciun titlu la simplu sau dublu. Pe 17 octombrie 2016, Osaka a avut cel mai bun clasament de până acum: 40 WTA. Calificarea în optimi la Melbourne este cel mai bun rezultat în turneele de Grand Slam pentru Naomi Osaka.

Naomi locuieşte în New York, tatăl său fiind din Hawaii. Ea are o ţintă foarte clară: să devină numărul 1 mondial. Acum este pe locul 72. Mulţi o aseamănă, cu cine altcineva? decât cu Serena? Are 1,80 metri, dreptace şi serveşte ca din tun. La 16 ani reuşea să lovească forehand şi cu 160 km/oră! De altfel, Naomi este o fană declarată a Serenei Williams. Şi sunt specialişti care spun că are destule dintre calităţile fostei nr. 1 mondial.

Simona are doar 1,68 de metri şi e cu şase ani mai mare decât adversara sa din optimile de finală de la Australian Open. Plus vreo 20 de milioane de dolari în plus câştigaţi din tenis!

"Am fost impresionată de Serena când am văzut-o și am vrut să joc ca ea atunci când eram mică. Sper că am început deja să evoluez ca ea", afirma Naomi despre idolul său.

Halep - Osaka, LIVE TEXT la Australian Open. Simona participă la Doha

Simona Halep începe anul în forță, iar după Australian Open va participa și la turneul de la Doha, din Qatar, programat între 12 și 18 februarie, ÎN DIRECT la Digi Sport.

La Doha, Halep va trebui să tragă tare pentru a câștiga turneul. Muguruza, Wozniacki, Svitolina, Karolina Pliskova, Ostapenko sau Konta vor veni și ele în Qatar.

În plus, Maria Sharapova, eliminată deja de la Australian Open, ar putea să primească un wild card.

De menționat că Simona nu are de apărat puncte la Doha. Ea nu a participat la ediția de anul trecut, care a fost câștigată de Karolina Pliskova.

Până la Doha, Halep ar trebui să participe, în mod normal, și la turneul de la Sankt Petersburg, care începe pe 29 ianuarie. Totul depinde însă de parcursul pe care Simona îl va avea la Melbourne, acolo unde va juca în optimi cu Naomi Osaka, LIVE TEXT pe digisport.ro și m.digisport.ro, luni dimineața, nu înainte de ora 08:00.

Simona Halep - Naomi Osaka poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe digisport.ro, luni, nu mai devreme de ora 08:00.

Etichete: tenis , simona halep , halep , osaka , halep australian open , live halep , live text halep , halep osaka , live halep osaka

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58

Exclusiv Reacție fermă despre plecarea lui Constantin Budescu de la Farul: ”Nu mai putea”
budescu rapid-farul (1)
Antrenorul din SuperLigă care are ”contract pe viață”! ”Un fel de Alex Ferguson”
FOTBAL: SC OTELUL GALATI - FC UNIVERSITATEA CLUJ, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (18.04.2024)
ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Francezii vin după starul lui FCSB la derby-ul cu Rapid. Gigi Becali cere 6.000.000 de euro pentru transferul imediat
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
"Este ireal!" Partidă memorabilă la Stuttgart: jucătoarea care a salvat cinci mingi de meci
Vestea pe care o aștepta Simona Halep. ”Au semnat managerul, avocatul și Darren Cahill”