profimedia-0372611970
Ar fi schimbul anului: Liverpool renunță la un titular pentru un star de la Real Madrid!
Real Madrid v UD Almeria - La Liga
Oficial OUT! A venit nota de plată pentru jucătorul care a spus "am fost furați" la meciul cu Real Madrid
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Video Nu doar Barcelona! Trei reveniri de poveste din istoria cupelor europene

09.03.2017, 23:42

FC Barcelona a stabilit încă o performanţă de referinţă în Europa, după ce a reuşit să se califice în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, deşi a pierdut meciul tur cu Paris St. Germain cu 4-0. Catalanii s-au impus cu 6-1 pe teren propriu, marcând ultimele trei goluri într-un final dramatic, care va rămâne cu siguranţă în istoria fotbalului european.

collage reveniri
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Date fiind contextul şi valorea adversarului, întoarcerea de scor reuşită de campioana Spaniei este, probabil, cea mai spectaculoasă din istoria cupelor europene. Barcelona nu este, însă, singura echipă care a mers mai departe după ce a pierdut prima manşă la patru goluri diferenţă sau care a revenit dintr-o situaţie aparent fără ieşire. Iată trei exemple în acest sens.

Partizan Belgrad - Queens Park Rangers 4-0 (în tur, 2-6); Cupa UEFA, sezonul 1984/85, turul 2

QPR a participat pentru prima oară în cupele europene în sezonul 1976/77 al Cupei UEFA, iar englezii s-au oprit în sferturile de finală, unde au fost eliminaţi de AEK Atena. A fost un eşec dramatic pentru londonezi, care câştigaseră acasă cu 3-0, pentru a pierde cu acelaşi scor în Grecia, înainte de a fi învinşi la loviturile de departajare. Însă dezamăgirea nu a fost nici măcar pe jumătate la fel de mare ca aproape un deceniu mai târziu.

Queens Park Rangers a revenit în Cupa UEFA în sezonul 1984/85 şi, după un prim tur trecut fără probleme, cu o dublă victorie în faţa islandezilor de la KR Reykjavik (3-0, 4-0), a urmat duelul cu Partizan Belgrad. Turul a avut loc la Londra, dar nu pe Loftus Road (din cauza gazonului artificial), ci pe Highbury, fosta arenă a celor de la Arsenal. Asta nu i-a împiedicat pe elevii lui Alan Mullery să obţină un succes concludent, scor 6-2.

Returul a avut loc pe 7 noiembrie 1984, la Belgrad, iar Partizan a început cum nu se putea mai bine. Mance a deschis scorul după doar patru minute de joc, pentru ca scorul la pauză să fie 2-0, după ce Kalicanin a transformat un penalty în finalul primei reprize. Englezii nu au rezistat în faţa infernului creat de cei 60.000 de fani din tribune, la Jesic a făcut 3-0, cu un şut de la distanţă la care portarul englezilor, Peter Hucker, a greşit incredibil. Revenirea de senzaţie a gazdelor a fost completă în minutul 64, când Zivkovic şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor.

Finalul a prilejuit un episod amuzant, povestit de Hucker. "Mullery (antrenorul lui QPR - n.r.) ne spunea pe tunelul spre vestiare să revenim pe teren pentru prelungiri. Nici măcar nu ştia regulamentul", a povestit fostul portar al englezilor. Pentru oficialii clubului a fost prea mult. După câteva săptămâni, fostul mare jucător al celor de la Tottenham era demis.

Cât despre Partizan, în turul următor a jucat cu maghiarii de la Videoton. Învinsă cu 5-0 în deplasare, formaţia din Belgrad nu a mai reuşit o altă calificare istorică, impunându-se doar cu 2-0 acasă. În schimb, ungurii au ajuns până în finală, unde au cedat în faţa celor de la Real Madrid.

Real Madrid - Borussia Monchengladbach 4-0 (în tur, 1-5); Cupa UEFA, sezonul 1985/86, turul 3

Real Madrid şi-a apărat trofeul cucerit în 1985, însă drumul spre succesul din 1986 nu a fost deloc unul uşor. De altfel, parcursul spaniolilor aproape s-a încheiat în optimile de finală.

Madrilenii au pierdut prima manşă a duelului cu Borussia Monchengladbach fără drept de apel, scor 1-5. Golul marcat de Gordillo în Germania oferea o foarte mică speranţă că Real poate întoarce soarta calificării pe Santiago Bernabeu. O speranţă care s-a dovedit îndreptăţită, pentru că în minutul 17, formaţia din capitala Spaniei conducea deja cu 2-0, graţie dublei lui Valdano.

Fanii au fost, însă, nevoiţi să aştepte finalul pentru a declanşa fiesta. Santillana a marcat pentru 3-0 în minutul 76 şi tot legendarul atacant spaniol a marcat golul calificării în minutul 88. Real a mers mai departe şi a câştigat pentru a doua oară consecutiv trofeul, după o finală cu o altă echipă germană, FC Koln.

Nu a fost singura revenire de senzaţie reuşită de madrileni în acea campanie. În semifinale, spaniolii au eliminat-o pe Inter Milano, după ce au pierdut cu 3-1 în Italia. Pe Bernabeu, la finalul celor 90 de minute, s-a înregistrat acelaşi rezultat, pentru ca în prelungiri formaţia "blanco" să mai înscrie de două ori şi să se impună cu un rocambolesc 5-1.

Bayer Uerdingen - Dinamo Dresda 7-3 (în tur, 0-2); Cupa Cupelor, sezonul 1985/86, sferturi de finală

Nu a fost o calificare după un eşec la patru goluri în meciul tur. A fost mai bine decât atât. Bayer Uerdingen s-a calificat în semifinalele Cupei Cupelor după ce la pauza manşei secunde cu Dinamo Dresda era condusă la general cu scorul de 5-1. Şi a făcut-o marcând de şase ori în mai puţin de jumătate de oră.

La mijlocul anilor '80, o confruntare între o reprezentantă a Germaniei de Vest şi una a Germaniei de Est însemna mai mult decât un meci de fotbal. Calificarea devenea un motiv de mândrie şi un mijloc propagandistic, în special în Est. Astfel că atunci când Dinamo Dresda a câştigat pe teren propriu cu 2-0, iar în retur conducea cu 3-1 la sfârşitul primei reprize, responsabilii cu propaganda din partea comunistă a Germaniei pregăteau deja discursul care să afirme superioritatea sistemului socialist. Ce a aurmat a rămas cunoscut drept "Minunea de pe Grotenburg" (numele stadionului lui Uerdingen - n.r.).

Înfiinţată în 1905, echipa la care a evoluat şi regretatul Mişa Klein a aşteptat opt decenii pentru a ieşi în Europa. A reuşit acest lucru din postura de câştigătoare a Cupei Germaniei de Vest, în 1985, după o finală cu Bayern Munchen. Zurrieq FC, din Malta, şi turcii de la Galatasaray au fost primele victime ale lui Bayer, care a marcat nu mai puţin de 15 goluri şi a primit unul singur în cele patru meciuri. În sferturi, sorţii au decis ca adversarul să fie Dinamo Dresda.

În ciuda înfrângerii de la Dresda, interesul pentru returul de pe 19 martie 1986 a fost uriaş. Atât de mare încât televiziunea vest-germană a decis să transmită Bayer-Dinamo, în loc de Anderlecht-Bayern, din sferturile Cupei Campionilor. O adevărată blasfemie la vremea respectivă. Şi nu numai atunci.

Est-germanii păreau în control, după ce au deschis scorul încă din minutul 1, iar la pauză au intrat cu scorul general de 5-1. Revenirea gazdelor a început în minutul 58, prin golul Funkel, al doilea al său în acel meci. Peste cinci minute, era 3-3, graţie reuşitei lui Gudmundsson, iar peste alte două minute, Schafer a înscris pentru 4-3. În minutul 78, speranţele gazdelor într-o calificare istorică au devenit tot mai mari, pentru că scorul a devenit 5-3, după golul lui Klinger. Un minut mai târziu, Uerdigen era virtual calificată, datorită aceluiaşi Funkel, care şi-a completat hat-trick-ul, pentru ca Schafer să pună cireaşa pe tort în minutul 86.

Conducerea ZDF a avut toate motivele să se felicite pentru faptul că a ales să transmită meciul de pe Grotenburg, mai ales că Bayern a fost eliminată de Anderlecht. La rândul lor, belgienii au fost opriţi în semifinalele CCE de Steaua, într-o manieră entuziasmantă.

În ceea ce-i priveşte pe cei de la Bayer Uerdingen, parcursul lor european s-a încheiat în penultimul act din Cupa Cupelor, unde au fost învinşi de două ori de Atletico Madrid (0-1, 2-3). Însă nici măcar asta nu a putut umbri satisfacţia victoriei ireale obţinută în faţa galben-negrilor din Dresda.

Etichete: video , real madrid , cupa cupelor , partizan belgrad , borussia monchengladbach , queens park rangers , cupa uefa , dinamo dresda , bayer uerdingen

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

Ce surpriză! Schimbarea majoră pe care UEFA o ia în calcul pentru EURO 2024
”Nu mai pot. E inadmisibil!”. S-a săturat și vrea să plece din România!
ciprian marica
Exclusiv ”Ați avut ofertă de 8 milioane de euro?”. Șeful lui Dinamo a răspuns imediat și a lămurit situația
fcd
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Bayern Munchen, gata să plătească 40.000.000€ pentru fotbalistul cu doar 7 meciuri pentru Real Madrid