Barcelona v Athletic Club - Copa del Rey: Round of 16 Second Leg
Barcelona a luat decizia finală în cazul revenirii lui Neymar

Celta VigoCelta Vigo
04.03.2017, ora 21:45
Barcelona Barcelona
Celta Vigo Celta Vigo
    FINAL DE MECI! FC Barcelona se impune cu 5-0 în faţa celor de la Celta Vigo şi îşi păstrează primul loc în La Liga. Lionel Messi a reuşit două goluri şi tot atâtea pase decisive.
  • 70 | Schimbări
    Schimbare la gazde. Denis Suarez a intrat în locul lui Neymar.
  • 68 | Schimbări
    Schimbare la Celta. A ieşit Wass, iar în locul său a intrat Diaz.
  • 67 | Schimbări
    O nouă modificare în echipa lui Luis Enrique. Iniesta i-a luat locul lui Sergi Roberto.
  • 66 | OcaziiBarcelona
    Ocazie Celta! Oaspeţii au avut o şansă mare de a reduce din diferenţă, dar Wass a trimis pe lângă poartă din poziţie foarte bună, după o pasă primită de la Iago Aspas.
  • 64 | Goluri
    GOOOOOL, 5-0 Barcelona! Lionel Messi reuşeşte "dubla", după o nouă acţiune marcă înregistrată - pătrundere din partea dreaptă şi finalizare simplă din interiorul careului, fără vreo şansă pentru portarul advers.
  • 62 | Schimbări
    Schimbare la oaspeţi. Guidetti i-a lăsat locul lui Jozabed.
  • 61 | Goluri
    GOOOOOL, 4-0 Barcelona! SCorul ia proporţii. Umtiti a marcat primul său gol în La Liga, după un alt assist perfect al lui Messi.
  • 61 | Schimbări
    Schimbare la Barcelona. Mascherano a intrat în locul lui Busquets.
  • 57 | Goluri
    GOOOOOL, 3-0 Barcelona! Catalanii se desprind, graţie golului marcat de Rakitic, aflat într-o poziţie nesemnalizată de offside.
  • 51 | Schimbări
    Schimbare la Celta. Sisto a intrat în locul lui Bongonda.
  • 49 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Gomez.
  • 49 | OcaziiBarcelona
    Ocazie Barcelona! Sergi Roberto a profitat de spaţiile mari din apărarea galicienilor şi a pătruns pe centru, însă a fost în cele din urmă blocat în momentul în care se pregătea să şuteze.
    PAUZĂ! FC Barcelona conduce cu 2-0, după golurile marcate de Messi şi Neymar.
  • 40 | Goluri
    GOOOOOL, 2-0 Barcelona! Neymar dublează avantajul catalanilor, cu o execuţie superbă, după pasa primită de la Messi. Brazilianul l-a lobat pe portarul advers, cu o atingere foarte fină a balonului.
  • 38 | Cartonaşe Galbene
    "Galben" şi pentru Radoja.
  • 36 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Cabral.
  • 34 | OcaziiBarcelona
    Ocazie Barcelona! Foarte bine lansat de Rakitic, Rafinha a dat dovadă de egoism şi a finalizat cu un şut slab, în loc să paseze unuia dintre colegii săi mai bine plasaţi.
  • 24 | Goluri
    GOOOOOL, 1-0 Barcelona! Messi a deschis scorul, cu o execuţie marcă înregistrată. Argentinianul a plecat cu mingea de la mijlocul terenului şi a înscris cu o execuţie plasată de la marginea careului.
  • 22 | Faze meciBarcelona
    Fază controversată în careul Celtei. Neymar a fost faultat de Mallo, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.
  • 21 | OcaziiBarcelona
    Ocazie Celta! E rândul oaspeţilor să treacă pe lângă gol. Roncaglia nu a prins spaţiul porţii dintr-o poziţie excelentă, din interiorul careului.
  • 20 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Busquets.
  • 19 | OcaziiBarcelona
    Ocazie Barcelona! Şansă uriaşă pentru gazde. La aceeaşi fază, Luis Suarez şi Messi au lovit bara porţii lui Alvarez. Catalanii s-au ales, în cele din urmă, doar cu un corner.
  • 14 | OcaziiBarcelona
    Ocazie Barcelona! Fază frumoasă a gazdelor, finalizată de Messi cu un şut de la marginea careului. Execuţia argentinianului a fost însă pe centrul porţii, iar Sergio Alvarez a pprins fără probleme.
    A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.
Eduardo BerizzoCelta Vigo

Barcelona - Celta Vigo 5-0. Catalanii rămân pe primul loc. Messi, "dublă" şi două pase de gol

FC Barcelona rămâne lider în La Liga. Catalanii au învins Celta Vigo cu 5-0, într-un meci în care Lionel Messi şi Neymar au fost responsabili cu spectacolul.

Luis Suarez şi Messi au ratat prima mare ocazie a meciului de pe Camp Nou, când au trimis în bară la aceeaşi fază.

Deschiderea scorului nu s-a lăsat mult aşteptată. ÎN minutul 24, Messi a luat o acţiune pe cont propriu şi a înscris cu o execuţie frumoasă de la marginea careului.

Până la pauză, s-a făcut 2-0. În minutul 40, Neymar şi-a arătat clasa cu o super-execuţie, după pasa primită de la Messi.

În partea secundă, gazdele au încheiat definitiv conturile, cu trei goluri în doar şapte minute.

Rakitic a majorat diferenţa pe tabelă, dintr-o poziţie nesemnalizată de offisde, Umtiti a reuşit primul său gol în tricoul blaugrana, pentru ca Messi să închidă tabela, după o nouă acţiune personală.

Cu acest succes, echipa lui Luis Enrique se menţine la un punct în faţa rivalilor de la Real Madrid, dar şi cu un meci disputat în plus.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...