camp-nou1
Foto S-a decis! Barcelona știe când va juca primul meci pe ”bijuteria” de 1,6 miliarde de euro
Pleacă de la Real Madrid la finalul sezonului și ar putea ajunge la un alt club uriaș al Europei
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)

• 90+4 | Final repriza 2
    FINAL DE MECI! Real Madrid îşi păstrează avansul de 6 puncte faţă de Barcelona în clasamentul din La Liga, după ce a remizat, scor 1-1, pe Camp Nou, graţie unui gol marcat de Sergio Ramos în minutul 90.
  • 90+3 | OcaziiFC Barcelona
    Ocazie Barcelona! Tot în urma unei faze fixe, catalanii puteau obţine victoria in-extremis. Navas a respins o centrare, dar putea fi suprins de lovitura de cap trimisă de Sergio Roberto din afara careului. Casemiro s-a retras însă excelent şi a respins de pe linia porţii.
  • 90 | Goluri
    GOOOOOL Real Madrid, 1-1! Specialistul golurilor marcate pe final, Sergio Ramos, loveşte şi pe Camp Nou. Fundaşul oaspeţilor a egalat cu cap, în urma unei lovituri libere executate de Modric.
  • 89 | OcaziiFC Barcelona
    Ocazie Real Madrid! O nouă şansă mare pentru oaspeţi. Alba a respins aproape de pe linia porţii mingea trimisă cu capul din apropiere de Cristiano Ronaldo.
  • 87 | Schimbări
    Ultima schimbare şi la Barcelona. Denis Suarez i-a luat locul lui Neymar.
  • 87 | OcaziiFC Barcelona
    Ocazie Real Madrid! Sergio Ramos putea egala pentru oaspeţi, dar mingea trimisă cu capul din mijlocul careului de fundaşul madrilenilor a trecut peste poarta lui ter Stegen.
  • 86 | Schimbări
    Ultima schimbare la Real. Mariano a intrat în locul lui Kovacic.
  • 83 | Cartonaşe Galbene
    Galben primit de Busquets, pentru un fault din spate asupra lui Asensio.
  • 82 | OcaziiFC Barcelona
    Ocazie Barcelona! Messi a irosit la rândul său o oportunitate mare. Argentinianul, lansat extraordinar de Iniesta, a tras cu stângul la colţul lung, dar mingea a trecut pe lângă poarta lui Keylor Navas.
  • 80 | Cartonaşe Galbene
    Galben şi pentru Carvajal, în urma unui fault asupra lui Neymar.
  • 78 | Schimbări
    O a doua modificare şi la gazde. Arda Turan l-a înlocuit pe Andre Gomes.
  • 77 | Schimbări
    Schimbare la Real Madrid. Asensio a intrat în locul lui Benzema.
  • 75 | Cartonaşe Galbene
    Luis Suarez a primit cartonaşul galben pentru proteste.
  • 69 | OcaziiFC Barcelona
    Ocazie Barcelona! O nouă oportunitate pentru gazde. Abia intrat pe teren, Iniesta a tras cu stângul din interiorul careului, dar mingea s-a dus în plasa laterală.
  • 68 | OcaziiFC Barcelona
    Ocazie Barcelona! Neymar a avut o şansă uriaşă de a dubla avantajul catalanilor, dar a şutat incredibil peste poartă din câţiva metri, după ce l-a depăşit extrem de uşor pe Carvajal.
  • 66 | Schimbări
    O primă schimbare şi la Real. Casemiro a intrat în locul lui Isco, o mutare care nu i-a picat deloc bine fostului mijlocaş de la Malaga.
  • 60 | Faze meciFC Barcelona
    #Este al patrulea gol marcat de Luis Suarez în El Clasico, în cinci apariţii. De asemenea, Neymar a oferit a treia pasă decisivă în opt dueluri cu Real Madrid.
  • 60 | Schimbări
    Schimbare la Barcelona. Iniesta a intrat în locul lui Rakitic. Mijlocaşul de 32 de ani revine astfel pe teren după accidentarea suferită în meciul cu Valencia, de acum aproape o lună şi jumătate.
  • 53 | Goluri
    GOOOOOL, 1-0 Barcelona! Luis Suarez a deschi scorul pe Camp Nou. Uruguayanul a înscris cu capul, din apropiere, profitând de o neatenţie a lui Varane. Pasa decisivă i-a aparţinut lui Neymar, care a executat o lovitură liberă de pe partea stângă.
  • 45+1 | Final repriza 1
    PAUZĂ! Pe Camp Nou, FC Barcelona şi Real Madrid sunt la egalitate, scor 0-0, după o repriză plină de evenimente.
  • 45 | OcaziiFC Barcelona
    Ocazie Real Madrid! Din lovitura de colţ acordată în urma fazei precedente s-a născut o nouă şansă pentru oaspeţi. Varane a trimis cu capul, dar pe direcţia lui ter Stegen, care a prins.
  • 44 | OcaziiFC Barcelona
    Ocazie Real Madrid! Pique a fost la un pas de autogol, în încercarea de a respinge o centrare a lui Benzema, dar faza s-a terminat doar cu un corner.
  • 40 | Faze meciFC Barcelona
    Fază controversată în careul oaspeţilor. Catalanii au cerut din nou penalty, la o intervenţie a lui Carvajal la o centrare a lui Alba. Relările au arătat că fundaşul dreapta al madrilenilor a jucat evident mingea cu mâna.
  • 38 | OcaziiFC Barcelona
    Ocazie Real Madrid! O nouă şansă pentru Ronaldo, care a depăşit spectaculos doi adversari, înainte de a trage pe direcţia lui ter Stegen, care de această dată a reţinut.
  • 37 | OcaziiFC Barcelona
    Ocazie Real Madrid! Cristiano Ronaldo a scăpat pe contraatac şi a tras cu piciorul stâng la colţul scurt, dar ter Stegen a reuşit să respingă în corner.
  • 28 | Cartonaşe Galbene
    Şi Neymar a primit cartonaşul galben, după un fault asupra lui Lucas Vazquez.
  • 13 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Isco, în urma unui duel cu Neymar.
  • 9 | OcaziiFC Barcelona
    Ocazie Barcelona! Primul moment periculos în careul oaspeţilor. O fază construită foarte bine de Messi şi Neymar s-a încheiat cu un corner, acordat după respingerea lui Sergio Ramos în faţa lui Sergio Roberto. Gazdele au cerut penalty, pentru un presupus henţ.
  • 3 | Faze meciFC Barcelona
    Fază controversată în careul gazdelor. Lucas Vazquez a căzut după un duel cu Mascherano, dar centralul Clos Gomez a lăsat jocul să continue. Reluările au arătat că argentinianul l-a faultat evident pe adversarul său.
    A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor.
  • 0 | Faze meci
    Înaintea meciului, a fost ţinut un minut de reculegere în memoria victimelor accidentului aviatic din Columbia.
Zinedine ZidaneReal Madrid

FC Barcelona - Real Madrid 1-1. Sergio Ramos a adus un punct oaspeţilor, în minutul 90

Real Madrid a plecat neînvinsă de pe Camp Nou şi îşi păstrează avansul de 6 puncte în faţa Barcelonei în La Liga, datorită unui gol marcat în minutul 90 de eroul unor astfel de momente, Sergio Ramos. Căpitanul "galacticilor" a înscris cu o lovitură de cap şi a anulat avantajul luat de catalani prin reuşita lui Luis Suarez.

Primul El Clasico al sezonului a început cu 99.000 de fani în tribune şi cu un moment de reculegere în memoria brazilienilor de la Chapecoense.

Pe teren, Real a avut prima fază periculoasă a meciului, însă arbitrul a închis ochii în minutul 3 şi nu a acordat penalty la duelul dintre Lucas Vasquez şi Mascherano.

Barcelona a replicat şase minute mai târziu, când a cerut de asemenea penalty, la un presupus henţ al lui Ramos la o recentrare a lui Sergio Roberto.

Meciul s-a animat în finalul primei reprize. Mai întâi, Cristiano Ronaldo a ratat doua ocazii mari într-un minut, fiind blocat de fiecare dată de ter Stegen, pentru ca în minutul 40, centralul Clos Gomez să nu acorde o lovitură de pedeapsă catalanilor, la un henţ evident comis de Carvajal în propriul careu.

Prima parte s-a încheiat cu alte două oportunităţi irosite de oaspeţi. Pique a fost la un pas de autogol, în încercarea de a respinge o centrare a lui Benzema, apoi, din cornerul rezultat, ter Stegen a prins mingea trimisă cu capul de Varane.

Oarecum contrar cursului jocului, Barcelona a deschis scorul scorul. În minutul 53, Luis Suarez a profitat de o neatenţie a lui Varane şi a trimis cu capul în poartă, în urma unei lovituri libere executate de Neymar de pe partea stângă.

Neymar a avut o şansă uriaşă de a dubla avantajul echipei lui Luis Enrique, în minutul 68, când l-a driblat superb pe Carvajal, dar a şutat incredibil peste poartă din doar câţiva metri. revenit pe teren după aproape o lună şi jumătate, Iniesta a ratat la rândul său o ocazie, un minut mai târziu, când a tras în plasa laterală din interiorul careului.

Acelaşi Iniesta a creat o nouă mare ocazie pentru catalani, în minutul 82, când l-a lansat senzaţional pe Messi, însă argentinianul a tras pe lângă.

Scăpată de momentele dificile, Real Madrid a evitat prima înfrângere a sezonului în minutul 90. Modric a centrat ideal din lovitură liberă, iar Sergio Ramos, lăsat inexplicabil fără marcaj, l-a învins pe ter Stegen.

Cu toate acestea, Barcelona putea lua toate punctele, în al treile minut al prelungirilor. Casemiro a respins însă de pe linia porţii mingea trimisă cu capul de Sergio Roberto, iar "galacticii" au ajuns la 33 de meciuri consecutive fără înfrângere, a doua cea mai bună serie din istoria clubului. Recordul este de 34, stabilit cu olandezul Leo Beenhakker pe bancă.

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...