FOTBAL:ROMANIA-IRLANDA DE NORD, AMICAL (22.03.2024)
Vestea bună primită de CFR. A părăsit lotul României accidentat, dar este apt pentru meciul cu Sepsi
mutu sapca
Adrian Mutu ”a răbufnit” înainte de Sepsi - CFR Cluj
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

AstraAstra
0 - 1
CFR ClujCFR Cluj
22.04.2017, ora 17:30
Astra Astra
    FINAL DE MECI! CFR Cluj se impune la Giurgiu, 1-0 cu Astra, şi pune capăt unei serii de trei meciuri fără victorie în play-off.
  • 90+3 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Junior Morais.
  • 77 | Schimbări
    Ultima schimbare la CFR. Bud a intrat în locul lui Omrani.
  • 71 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben şi pentru Peteleu.
  • 62 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Boubacar.
  • 58 | Schimbări
    O nouă modificare şi la ardeleni. Nascimento i-a luat locul lui Păun.
  • 56 | Schimbări
    Schimbare la Astra. Săpunaru a intrat în locul lui Teixeira.
  • 52 | OcaziiAstra
    Ocazie Astra! Giurgiuvenii au fost aproape de o egalare imediată. Încercarea de centrare a lui Moise s-a transformat într-un şut periculos, dar Marc nu a fost surprins şi a respins de sub bară.
  • 51 | Goluri
    GOOOOOL, 1-0 CFR! Ciprian Deac a deschis scorul pentru oaspeţi, cu un şut frumos de la marginea careului, cu piciorul drept.
  • 46 | Cartonaşe Galbene
    Intrat pe teren la pauză, Sorsa a primit cartonaşul galben la doar câteva secunde de la reluarea partidei, după un duel aerian cu Oros.
    O modificare şi la clujeni. Sorsa i-a luat locul lui Roman.
    Schimbare la Astra. Junior Morais a intrat în locul lui Nicoară.
    PAUZĂ! Astra Giurgiu şi CFR Cluj sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză în care ambele echipe au ratat ocazii importante.
  • 40 | OcaziiAstra
    Ocazie Astra! Gazdele au irosit o nouă şansă de a deschide scorul, prin Teixeira, care a tras slab de la marginea careului, dintr-o poziţie favorabilă.
  • 38 | Schimbări
    Schimbare la Astra. Seto a intrat în locul lui Buş.
  • 37 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Gomelt.
  • 35 | Cartonaşe Galbene
    Cristi Săpunaru, aflat pe bancă, a primit cartonaşul galben, pentru proteste.
  • 33 | OcaziiAstra
    Ocazie Astra! Acţiune frumoasă a gazdelor, în urma căreia Moise putea deschide scorul. Fundaşul dreapta al campioanei a trimis, însă, departe de poartă, cu capul, după centrarea lui Buş.
  • 29 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Lovin, pentru simulare, la o fază la care jucătorii Astrei au cerut penalty.
  • 24 | OcaziiAstra
    Ocazie CFR! După o aruncare de la margine, clujenii au dus foarte bine mingea în faţa porţii, de unde Deac a tras din prima, însă Oros, cu riscul unei uşoare accidentări, a blocat în ultimul moment.
  • 17 | OcaziiAstra
    Ocazie CFR! Replica oaspeţilor a venit repede, prin Păun, care a păcălit pasul la offside al apărării lui Marius Şumudică, dar nu a putut înscrie dintr-o poziţie foarte bună.
  • 13 | OcaziiAstra
    Ocazie Astra! Gazdele au ratat prima şansă a întâlnirii, prin Sergiu Buş. Atacantul giurgiuvenilor a tras puternic din interiorul careului, dar Marc a avut un reflex foarte bun şi a respins.
    A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.
Vasile MiriuțăCFR Cluj

Astra Giurgiu - CFR Cluj 0-1. Deac a adus prima victorie a ardelenilor după trei etape

CFR Cluj s-a impus la Giurgiu, 1-0 cu Astra, şi rămâne în cărţi pentru titlu, graţie primei victorii după trei etape. Cristian Deac a fost din nou decisiv pentru ardeleni.

În urma acestui rezultat, formaţia din Gruia s-a apropiat la 4 puncte de liderul FCSB, care va juca mâine seară cu Viitorul, în duelul primelor două clasate.

Prima ocazie a partidei de la Giurgiu i-a aparţinut lui Sergiu Buş, dar Marc s-a opus la şutul atacantului gazdelor. Păun n-a reuşit nici el să înscrie, în minutul 17, când s-a împiedicat, singur cu Iliev, iar Deac a fost blocat în ultimul moment, şapte minute mai târziu.

Cea mai controversată fază a întâlnirii a avut loc în minutul 29, când Lovin a văzut galben după ce a căzut în careu, la un duel cu Omrani, la care a cerut penalty.

Ultima ocazie înainte de pauză i-a aprţinut lui Romario Moise, care nu a putut relua periculos cu capul centrarea lui Buş.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 51, prin căpitanul Ciprian Deac, aflat la al patrulea gol în play-off.

Peste doar un minut, Marc a evitat egalarea, la execuţia lui Moise.

Alexandru Ioniţă a ratat ultima ocazie importantă a Astrei, iar CFR Cluj s-a impus cu 1-0.

Etapa viitoare, CFR Cluj primeşte vizita lui CS U Craiova, în timp ce Astra are meci în deplasare cu Viitorul.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...