Screenshot 2024-01-21 173239
Video Bogdan Andone a criticat arbitrajul după egalul cu Farul: ”Fac din nou un apel!”
gica popescu
Gică Popescu a tras concluziile, după ce Farul a obținut cu greu calificarea în play-off
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

FC BotoșaniFC Botoșani
2 - 1
Pandurii Tg. JiuPandurii Tg. Jiu
Duminică, 4 iunie (0-0 la pauză)
FC Botoșani FC Botoșani
Pandurii Tg. Jiu Pandurii Tg. Jiu
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
  • 90+8 | Final repriza 2
    Fluier final. Botoșani - Pandurii 2-1, gorjenii retrogradează și Timișoara merge la baraj.
  • 90+7 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Sorin Bușu, pentru proteste.
  • 90+5 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru portarul oaspeților, Laurențiu Popescu.
  • 90+5 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Eliminare la Botoșani! Roman a încasat al doilea galben într-un singur minut și este trimis la cabine. Eliminarea
    Cartonaș galben pentru Mihai Roman.
  • 90+4 | GoluriFC Botoșani
    GOOOOL Botoșani! Fulop marchează și readuce gazdele în avantaj. În același timp, gorjenii sunt condamnați la retrogradare, la acest scor.
  • 90+1 | Goluri
    GOOOOL Pandurii! Ilie a egalat cu o reluare cu capul din 6 metri și acum gorjenii sunt salvați de la retrogradare.
  • 88 | Goluri
    GOOOOL Botoșan! Cătălin Golofca a deschis scorul cu un șut printre picioarele portarului Popescu. La aceste scoruri, Pandurii Tg. Jiu retrogradează, iar Timișoara merge la baraj.
  • 85 | Schimbări
    Schimbare la Pandurii: iese Cornel Ene și intră Florin Ilie.
  • 84 | Schimbări
    Schimbare la Botoșani: iese Benjamin Kuku și intră Herghelegiu.
  • 81 | Faze meci
    Gol pentru Timișoara, care a egalat la 2 în meciul cu Gaz Metan Mediaș.
  • 80 | Schimbări
    Schimbare la Pandurii: iese Negruț și intră Pîrcălabu.
  • 71 | Schimbări
    Schimbare la Botoșani: iese Bordeianu și intră Endrick.
  • 68 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Andri Burcă, după o ținere evidentă asupra lui Firțulescu.
  • 63 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Hamed, intrat de numai un minut pe teren. A avut o intrare întârziată și tare asupra lui Bordeianu.
  • 62 | Schimbări
    Schimbare la Pandurii: iese Hlistei și intră Yasin Hamed.
  • 51 | Schimbări
    Schimbare al Botoșani: iese Olimpiu Moruțan și intră Lorand Fulop.
  • 49 | OcaziiFC Botoșani
    Ocazie imensă pentru Botoșani! Golofca a primit mingea în careu, la limita ofsaidului, dar șutul său puternic a fost blocat de portarul Laurențiu Popescu, autor al unei intervenții de excepție.
  • 47 | Faze meciFC Botoșani
    Șut din întoarcere al lui Negruț, din interiorul careului, dar Tincu reușește să blocheze și atenuează mingea care e prinsă fără probleme de portarul Cobrea.
    Începutul reprizei secunde.
    Pauză la Botoșani.
  • 43 | OcaziiFC Botoșani
    Ratare pentru Pandurii! Fițulescu a centrat bine dintr-o lovitură liberă de pe dreapta, dar Păcurar a reluat cu puțin pe lângă poarta gazdelor.
  • 37 | Faze meci
    Gol marcat de ACS Poli Timișoara la Mediaș. Gaz Metan conduce în continuare, scorul e acum 2-1 pentru medieșeni.
  • 37 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben primit de Cioinac, pentru un fault în zona mijlocului terenului.
  • 33 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Patache, pentru un fault la 40 de metri asupra lui Păcurar.
  • 30 | Faze meciFC Botoșani
    Șut de la distanță trimis de Mihai Roman, dar fostul rapidist nu reușește să îl învingă pe portarul Popescu.
  • 24 | Faze meci
    Eric a marcat pentru 2-0 în favoarea lui Gaz Metan Mediaș în meciul cu ACS Poli Timișoara.
  • 15 | Faze meciFC Botoșani
    Negruț a primit o pasă bună la margine careului botoșănean, a pătruns în suprafața de pedeapsă și a încercat un șut la colțul lung, dar Tincu a intervenit excelent prin alunecare și a respins în corner.
  • 13 | Faze meci
    Gaz Metan Mediaș a deschis scorul în meciul cu ACS Poli Timișoara. Eric a punctat cu un șut direct din lovitură liberă.
  • 10 | Faze meciFC Botoșani
    Ocaziile mari întârzie să apară la Botoșani, acolo unde Leo Grozavu e la ultimul meci ca antrenor al moldovenilor. Fanii i-au făcut un banner special, inscripționat cu mesajul: "Mulțumim, Leo Grozavu".
  • 6 | Faze meci
    Concordia Chiajna a deschis scorul în meciul cu FC Voluntari și la aceste scoruri este salvată.
    Fluier de start al meciului dintre FC Botoșani și Pandurii Tg. Jiu. În același timp se mai joacă Gaz Metan Mediaș - ACS Poli Timișoara și FC Voluntari - Concordia Chiajna.
Flavius StoicanPandurii Tg. Jiu

Botoșani - Pandurii 2-1. Gorjenii retrogradează, după un final nebun, cu 3 goluri în 6 minute și o eliminare

Sfârșitul dramatic al meciului de la Botoșani i-a condamnat pe gorjenii de la Pandurii la retrogradarea directă. Moldovenii au câștigat cu 2-1, după un joc cu 8 minute suplimentare, cu toate golurile marcate pe final, în decurs de 6 minute și cu o eliminare în prelungiri.

Cu Flavius Stoican în tribune, gorjenii aveau nevoie de victorie pentru a evita barajul. La ultimul meci pe banca tehnică al lui Leo Grozavu, care va fi înlocuit de Costel Enache, moldovenii nu s-au dat la o parte. În prima repriză, cea mai periculoasă fază le-a aparținut gazdelor, dar șutul centrare al lui Mihai Roman a fost respins de portarul oltenilor, Laurenţiu Popescu (30).

În startul părţii secunde, şutul lui Golofca, lansat bine la limita ofsaidului, a fost blocat excelent de același Popescu (49). Finalul a fost de infarct. În minutul 88, Botoşani a deschis scorul prin Golofca. Ameninţaţi cu retrogradarea, gorjenii au găsit resurse să egaleze în primul minut al prelungirilor, prin Florin Ilie, din centrarea lui Ionuţ Cioinac (91). În minutul 94, golul lui Lorand Fulop a trimis-o pe Pandurii în liga a doua.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...